!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum věžáků Kladno
Věžové domy
"> Věžové domy "> "> "> "> "> "> "> Kladenské věžáky "> Věžáky
+ Přidat foto
Památky

Muzeum věžáků Kladno

Zajímá vás historie bydlení na sídlišti za minulého režimu? Pak si prohlédněte Muzeum věžáků v Kladně. Tvoří jej dům z padesátých let minulého století, který si projdete od sklepa až po střechu – včetně krytu civilní obrany, ukázkového bytu či střešní terasy s výhledem.
Zažijte atmosféru 50. let a poznejte příběh jedinečných kladenských staveb! Unikátní muzeum se nachází v jedné ze šesti budov sídliště Josefa Havlíčka. Jde o vůbec první expozici sídlištní architektury v republice.

Svérázným muzeem je vlastně celý dům Vítězná 2955, který si projdete doslova od sklepa až po střechu. Za obdiv už stojí samotní vstupní hala, moderní expozice v suterénu, ukázkový byt a nechybí ani střešní terasy s výhledem. V podzemí domu, ve druhém suterénu se nalézá také kryt civilní obrany.

Věžáky vyrůstaly v letech 1953 až 1957 pod vedením architekta Josefa Havlíčka. V době svého vzniku byly symbolem komfortního bydlení a patří k nejcennějším architektonickým celkům své doby nejen v Kladně, ale i celé republice. Celý komplex je dnes státem chráněnou památkou. V pěti ostatních domech stále bydlí několik obyvatel, kteří se sem přistěhovali hned po jejich dokončení. Poprvé se muzeum otevře 14. 3. 2020.


Muzeum pro vozíčkáře

Vzhledem k době vzniku domu je místy nutné počítat s užšími profily či nájezdy přes prahy. S výjimkou střešní terasy jsou všechny prostory přístupné pro vozíčkáře.
 

Návštěva muzea pro skupiny

Návštěvu pro skupiny 8 až 12 lidí lze předem domluvit v jiném termínu na info@muzeumvezaku.cz nebo tel. 797 795 782 (po – pá, 8:00 až 16:00 hod.). Na tomto telefonu lze domluvit prohlídku s anglickým výkladem (zahraniční návštěvy mohou jít též s českým výkladem a s tištěným průvodcem v angličtině a němčině).

Pro školní skupiny je otevřeno vždy v úterý, případně dle možností průvodců (prohlídky v časech 8:00, 10:00, 12:30 a 14:30). Školní exkurze domlouvejte na emailu nebo telefonicky.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Sport Hotel Sletiště v Kladně

Sport Hotel Sletiště v Kladně

Kladno, Střední Čechy
Ňam Ňam Cafe Kladno

Ňam Ňam Cafe Kladno

Kladno, Střední Čechy
Zmrzlina 2AD v Kačicích

Zmrzlina 2AD v Kačicích

Kačice, Střední Čechy