Úvod > Co chcete dělat? > Jihočeské divadlo - historická budova i moderní interaktivní prohlídky

Jihočeské divadlo - historická budova i moderní interaktivní prohlídky

Kultura
Empírová budova původně z počátku 19. století ležící u řeky Malše vedle Zlatého mostu. V jeho průčelí je busta Josefa Kajetána Tyla, který zde naposledy vystoupil na jevišti.
Místo, kde stojí historická budova Jihočeského divadla patří mezi nejstarší historické části města Českých Budějovic. V r. 1763 zde město postavilo skladiště pro městský pivovar. O rok později část skladu přebudovalo na jednoduché divadlo pro 400 diváků, v němž se hrálo pouze německy do r.1817.

První česká hra se tu odehrála roku 1838 Štěpánkův Čech a Němec, provozovaná ovšem německou společností. Se Zöllnerovou společností zde vystoupil naposledy ve svém životě i J. K. Tyl ve vlastní hře - Chudý kejklíř.

Vznik JND Jihočeského Národního Divadla spadá až do roku 1919, kdy  6.září zahájilo činnost premiérou Smetanova Dalibora, 7.září uvedla činohra Vrchlického Soud lásky. Historicky prvním uměleckým ředitelem divadla se stal režisér Karel Dostal.

Umělecké oživení nastalo až počátkem 30.let, kdy v čele divadla stanul Bedřich Jeřábek. Po jeho smrti v roce 1934 se vedení ujala jeho žena Monika, šéfem činohry a zároveň dramaturgem divadla se stává PhDr. Josef Stejskal, prvý, který přináší ucelený umělecký program.

Během tzv. Protektorátu Čechy a Morava byla divadelní budova zabrána pro německý soubor. Český soubor byl vyhoštěn z Českých Budějovic a JND zahájilo další etapu své činnosti v Táboře.

Do své divadelní budovy na břehu Malše se soubor vrátil až 12.května 1945. Během násladujících let se několikrát měnil i název divadla. Jihočeské divadlo, Krajské oblastní divadlo a od roku 1956 opět Jihočeské.

Po skončení II. světové války se opět formovaly nové umělecké soubory. K činohře, jež nikdy nepřerušila svou činnost úplně, se od roku 1959 připojil samostatný operní a baletní soubor. Dnešní Jihočeské divadlo integruje čtyři samostatně působící umělecké soubory - činohru, operu, balet a od 1.7.2004 i soubor loutkohry.
 

Interaktivní prohlídky

Prohlídky jsou jedinečnou příležitostí prozkoumat labyrint divadelních chodeb, zkušeben, sálů, dostat se do zákulisí, vidět zázemí, kde se divadlo rodí, nahlédnout do zkoušek připravovaných inscenací. Prohlídky nabízíme výhradně na objednávky skupin, především tříd ze základních a středních škol. 
Celý popis
Naposledy změněno: 8. 10. 2019
Branišovské tajemství

Branišovské tajemství

České Budějovice, Jižní Čechy
Autem na výlet po Jihočeském kraji

Autem na výlet po Jihočeském kraji

České Budějovice, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Zvon České Budějovice

Restaurace Zvon České Budějovice

České Budějovice, Jižní Čechy
Hotel Dvořák v Českých Budějovicích

Hotel Dvořák v Českých Budějovicích

České Budějovice, Jižní Čechy
Minipivovar Beeranek v Českých Budějovicích

Minipivovar Beeranek v Českých Budějovicích

České Budějovice, Jižní Čechy