!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Festival muzejních nocí letos probíhá po celou sezónu
Festival muzejních nocí letos probíhá po celou sezónu
"> "> "> "> ">
Kultura

Festival muzejních nocí letos probíhá po celou sezónu

Vydáno 7. června 2021
V letošním roce se koná již XVII. ročník Festivalu muzejních nocí, který probíhá tentokrát po celou sezónu od června do září 2021. Každý víkend (v pátek a sobotu večer) jsou otevřena jiná muzea. Přehled letošních Muzejních nocí v největších městech či oblastech vám přináší Kudy z nudy.

Muzejní nocLetos již XVII. ročník festivalu Muzejních nocí se postupně odehraje po celé České republice. Oblíbená akce patří ve velkých evropských metropolích již řadu let ke stálým prezentacím kulturního dědictví zvláště atraktivním způsobem. Muzea a galerie nabízejí nočním návštěvníkům kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů a stávají se místy mimořádných a nečekaných zážitků a setkávání.

Nabídka programů je každý rok velmi pestrá, neboť každá instituce pojímá svoji Muzejní noc po svém. Muzea a galerie účastnící se festivalu pravidelně mají vytvořeno specifické téma, další  organizace přizpůsobují své aktivity současným výstavám či nově otevřeným expozicím. Letos je akce díky koronavirové pandemii značně okleštěna a na některých místech se vůbec neuskuteční. S jejím konáním například v tomto roce nepočítají v Praze. Brněnská muzejní noc se uskuteční 7. srpna 2021 a Ostravská 28. srpna.
 

Muzejní noc ve Středočeském kraji

Muzejní noc Brno_foto Michal RůžičkaVětšina muzejí ve Středočeském kraji bude mít svou Muzejní noc v červnu nebo září. Mezi největší instituce zde patří Hornické muzeum Příbram, které připravuje svou Muzejní noc na 19. 6., Muzeum Českého krasuMuzeum Hořovicka, jenž zve návštěvníky 25.6. nebo Muzeum umění a designu Benešov, které bude otevřeno nočním návštěvám 26. 6.

Přes prázdniny pak můžete zavítat do Muzea Českého krasu v Žebráku 30. 7. či do Muzea českého venkova na zámku Kačina 20. 8. V září prožije svou Muzejní noc Městské muzeum Velvary, Muzeum Českého krasu v Berouně, Muzeum Mladoboleslavska nebo Regionální muzeum v Jílovém u Prahy.
 

Litoměřická muzejní noc a Muzejní noc pod Ještědem

JeštědMezi nejrozsáhlejší Muzejní noci Ústeckého kraje patří Litoměřická muzejní noc. Ta proběhne už 18. 6. a otevřená budou tato muzea a galerie: Oblastní muzeum v Litoměřicích, Muzeum křišťálový dotek, Galerie marionet, Knihovna K. H. Máchy, Informační centrum Litoměřice, Dílna Litho Lito, Institut kresby a grafiky z.s., Dílna ručního papíru, Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích.

Dále na severu je fenoménem Muzejní noc pod Ještědem, která se letos chystá v Liberci a Jablonci nad Nisou v pátek 25. 6. Otevřená bude Oblastní galerie Liberec, Severočeské muzeum v Liberci, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a Galerie N.
 

Na Muzejní noc do Olomouce

OlomoucOlomoucká muzejní noc bude probíhat 18. 6. 2021. Otevřeno bude spousta muzejí a institucí (které mají většinou pro veřejnost brány zavřené), takže si stačí jen vybrat. Na návštěvu zve Anatomické muzeum LF UP,  Arcibiskupský palác, Arcidiecézní muzeum Olomouc, Art Rubikon, Ateliér Kateřiny Dostálové, Dům u parku, Fort II. Radíkov, Fort XVII. Křelov, Freskový sál FZŠ Komenium, Galerie Anděl, Galerie Labyrint, Galerie města Olomouce, Galerie Mona Lisa, Galerie Rubikon, Galerie U Mloka, Galerie XY Hrob / Air Force Production, Knihovna města Olomouce, Korunní pevnůstka, Kostel sv. Mořice, Letiště Olomouc, Letní kino Olomouc, Lomená galerie, Muzeum Lagerfort XIII. Nová Ulice, Muzeum Matice svatokopecké, Muzeum Olomoucké pevnosti, Muzeum umění Olomouc, Muzeum umění Olomouc – Galerie 9:16 pm, PAF, Ztracená 6 Radniční věž, Rocková galerie Metal s Tebou, Statutární město Olomouc, Nezvalova archa, Telegraph Olomouc, Vitrína Deniska, Vlastivědné muzeum v Olomouci, Výstaviště Flora Olomouc – Palmový skleník a Zlatá velryba.


Brněnská muzejní noc

noční brnoOd roku 2005 se koná Muzejní noc v Brně, jedinou přestávku měla z pochopitelných důvodů v minulém roce. Brněnská muzejní noc se letos koná v novém termínu, a to 7. 8. 2021. Zapojí se do ní jak velké kulturní instituce, tak i menší galerie a muzea.

Obyvatelé Brna a okolí mohou navštívit ČNB, Diecézní muzeum, Dům umění města Brna, Fait Gallery, Filharmonii Brno, Industra Art Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Krajský úřad Jihomoravského kraje, Letohrádek Mitrovských, Magistrát města Brna, Mendlovo muzeum, Moravské zemské muzeum, Muzeum Brněnska, Muzeum Blanenska, Muzeum loutek Radost, Muzeum města Brna, Muzeum romské kultury, Strom Art Gallery, TIC VIDA! science centrum, Zetor Gallery a Židovské muzeum. 
 

Muzejní noc v Ostravě

Muzejní noc OstravaOstravská muzejní noc, která se bude konat 28. 8. má letos téma Svět v obrazech. Tak jako v ostatních městech, i v Ostravě se instituce  opět otevřou v netradičních večerních hodinách a nabídnou pestrý kulturní program.

Do akce se zapojilo: Ostravské muzeum, Galerie výtvarného umění v Ostravě, Radnice města Ostravy, Český rozhlas Ostrava, CKV - Výstavní síň Sokolská, CKV - Minikino Kavárna, Hasičské muzeum města Ostravy, Antikvariát a klub Fiducia, Výtvarné centrum Chagall, Muzeum a Galerie Mlejn, Galerie Jáma 10, Národní zemědělské muzeum, Důl Michal, Dopravní podnik Ostrava, Janáčkova filharmonie Ostrava, TyfloCentrum Ostrava, Radnice obvodu Moravská Ostrava a Přívoz nebo Pop Academy.
 

Plzeňská muzejní noc

Plzeňané budou mít svou Muzejní noc dne 3. 9. 2021. Navštívit bude možné Loosův interiér - byt rodiny Huga Semlera, Český rozhlas Plzeň, Muzeum rodiny Škodů, Pivovarské muzeum v Plzni, Patton Memorial Pilsen, Západočeská galerie v Plzni i Západočeské muzeum v Plzni.
Ostravská muzejní noc 2021

28.8.
Ostravská muzejní noc 2021

V Ostravě se v rámci muzejní noci představí na 30 soukromých i státních organizací, které se pravidelně zapojují do kulturního života města i celého Moravskoslezského kraje. Vydejte se na netradiční putování nejzajímavějšími místy Ostravy za dobrodružstvím a zábavou!

Muzejní noc pod Ještědem

25.6.
Muzejní noc pod Ještědem

Projekt Muzejní noc pod Ještědem je součástí Festivalu muzejních nocí, který volně navazuje na Mezinárodní den muzeí.

Muzejní noc v Muzeu skla a bižuterie 2021

25.6.
Muzejní noc v Muzeu skla a bižuterie 2021

Připravujeme pro vás program na Muzejní noc pod Ještědem.

Muzejní noc v Hornickém muzeu Příbram

19.6.
Muzejní noc v Hornickém muzeu Příbram

Muzejní noc nabídne netradiční noční prohlídky. Návštěvníci se během večera budou moci setkat s odbornými pracovníky.

Dačická muzejní noc

28.8.
Dačická muzejní noc

Noční prohlídka muzea.

Brněnská muzejní noc 2021

7.8.
Brněnská muzejní noc 2021

16. brněnská muzejní noc se bude konat 7. srpna.

Muzejní noc – Archeologie aneb nejsem na to sami!

19.6.
Muzejní noc – Archeologie aneb nejsem na to sami!

Archeopark Pavlov po dlouhých měsících v polovině května otevřel brány své expozice, neobešlo se to však bez všemožných ALE.

Táborská muzejní noc 2021

20.8.
Táborská muzejní noc 2021

Táborská muzea zvou na Muzejní noc 2021.

Festival muzejních nocí 2021

18.6.
19.9.
Festival muzejních nocí 2021

Ve dnech 18. června až 19. září 2021 se uskuteční XVII. ročník Festivalu muzejních nocí, jehož organizace se každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s., ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Národním muzeem.

Muzejní noc v Muzeu autíček

10.9.
Muzejní noc v Muzeu autíček

III. ročník Muzejní noci v nevšedním Muzeu autíček, kde se vrátíte do dětství.

Muzejní výdejní okýnko Muzea Vysočiny Třebíč

22.3.
14.10.
Muzejní výdejní okýnko Muzea Vysočiny Třebíč

Muzeum je sice nyní zavřeno, ale toužíte-li po umění nejen on-line, máme pro vás nabídku – přijďte si pro něj k našemu Muzejnímu výdejnímu okýnku!