Úvod > Kalendář akcí > Milování v přírodě - průvodce intimním životem zvířat v Domě umění - dočasně uzavřeno
Milování v přírodě - průvodce intimním životem zvířat v Domě umění - dočasně uzavřeno
">
6.2.
19.4.
+ Přidat foto

Milování v přírodě - průvodce intimním životem zvířat v Domě umění - dočasně uzavřeno

Kdy 6. únor 2020 - 19. duben 2020 Výstavy
Od 6. února 2020 bude v Domě umění představena výstava Milování v přírodě, kterou zapůjčilo Vlastivědné muzeum v Olomouci. Podle autorů přírodovědců jde o zatím nejodvážnější výstavní počin, který poodhalí tajemství intimního života zvířat.
Autoři výstavy zoolog Peter Adamík a entomolog Miloš Krist přiblíží  téma intimního života zvířat prostřednictvím sbírkových předmětů, fotografií, videí, hravých interaktivních prvků i živých zvířat. Chybět nebudou ani paralely k lidskému sexuálnímu chování, které bylo většinou formováno podobnými selekčními tlaky jako to zvířecí.

V úvodu výstava vysvětluje, proč vůbec v přírodě existuje sex a jaké jsou jeho výhody oproti nepohlavnímu rozmnožování. Další část výstavy je zaměřena na způsoby námluv u zvířat a jejich párovací systémy. K vidění je zde třeba diorama s tokaništěm polygynních tetřívků nebo australských lemčíků, kteří lákají samičky na všechny možné modré věci, které v přírodě najdou. Labutě jsou sice monogamní, ale názor, že by po smrti partnera navěky jen truchlily, zde bude poopraven. Sýkory, lejsci, pěnkavy a lidé jsou sice nejčastěji sociálně monogamní, ale příležitosti k záletům hojně využívají. Samci pak nevěrné partnerky trestají sníženou péčí o potomky. V této sekci si budou moci návštěvníci také sestavit profil ideálního partnera, zkusit srovnat svůj výběr s tím, jak to vidí jiní lidé nebo třeba ptáci, či si jen pustit do sluchátek nejrůznější zvuky roztoužených zvířat.  Mohou zhlédnout také videozáznamy, kde jsou k vidění unikátní záběry námluv a páření některých druhů našich ptáků.

Výstava Milování v přírodě bude přístupná ve výstavních sálech v 1. patře a v mázhauzu Domu umění až do 19. dubna 2020
Celý popis
Naposledy změněno: 15. 3. 2020