Úvod > Kalendář akcí > Markéta Vacovská – Odloučení
Upřímné, odvážné a otevřené dílo tematizující hraniční zkušenost, jež vyžaduje lidskou podporu, účast i sdílení. Naléhavá intimní výpověď o smrti dětí a těžké cestě k jejímu přijetí v performanci Markéty Vacovské, která za své drásavé sólo získala ocenění Tanečnice roku 2021.

Ztráta bližních patří mezi nejtrýznivější životní zkušenosti člověka. O to bolestnější, jedná-li se o smrt vlastních dětí. Právě ta se stala středobodem performance Odloučení, které se v každém jeho slovu, pohybu i nádechu stává zároveň určitým aktem přijetí této skutečnosti. Markéta Vacovská vytvořila za symbiotického hudebního doprovodu Sáry Vondráškové alias Never Sol výjimečné obdivuhodné sólo. Ač výrazně subjektivní a ve své výpovědi intimní, nechává toto palčivé téma rezonovat napříč prostorem také coby sdílenou zkušenost různých rodin různých věkových kategorií a připomíná tak, že v současnosti společensky vytěsňovaná problematika smrti se bezprostředně týká nás všech.

Performerka a choreografka Markéta Vacovská (1984) vystudovala obor nonverbální divadlo na pražské HAMU. Od roku 2009 spolupracuje převážně se skupinou Spitfire Company, s jejímž důrazem na fyzické jednání na jevišti a sklony k experimentování s novými výrazovými prostředky souzní. Ve spolupráci s Petrem Boháčem a Lenkou Dusilovou zde vytvořila pozoruhodnou choreografii One Step Before The Fall (2013) inspirovanou Muhammadem Alim. Inscenace tematizující motiv Parkinsonovy choroby, věčného boje a hranic lidských možností jí vynesla řadu ocenění, mj. Tanečnice roku na České taneční platformě, Cenu Divadelních novin za choreografii a také byla zařazena do prestižního výběru sítě Aerowaves. Vacovská se autorsky podílela rovněž na mnohovrstevnaté trilogii Constellations (2016; 2018; 2019) zaštítěné živým hudebním doprovodem a tématem vztahů a nutností člověka se znovu propojit.

Ve své tvorbě se Vacovská zaměřuje převážně na fyzické stavy těla a na jejich důsledné zkoumání v čase i v extrémních situacích. Vždy ale vychází z osobních prožitků a vypořádává se jejich prostřednictvím i s vlastním osudem. O tom svědčí i její nejnovější sólová performance Odloučení, za níž získala ocenění Tanečnice roku 2021 udílené mezinárodní komisí v rámci České taneční platformy.

Provozovatel

Galerie Na shledanou

nám. Svobody 41
387 01 Volyně
Tel.:
+420 778 888 761
Email:
info@kultura-voly...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://kultura-v...
GPS:
49,165834 13,886875
 
 

Vstupné

Cena: 150 Kč

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Chalupa v Nahořanech na Šumavě

Chalupa v Nahořanech na Šumavě

Čestice, Jihočeský kraj
Statek paní Lucie v jižních Čechách

Statek paní Lucie v jižních Čechách

Litochovice, Jihočeský kraj
Penzion U Svatého Jana Kraselov

Penzion U Svatého Jana Kraselov

Kraselov, Jihočeský kraj
Javornická palírna

Javornická palírna

Dub, Jihočeský kraj