Úvod > Kalendář akcí > Jelenovršská slavnost
Festivaly

Jelenovršská slavnost

Jelenovršská slavnost je součástí hranice překračujícího projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu jehož nositelem je již mnoho let Libín-S Prachatice. Jelenovršská slavnost v sobě zahrnuje setkání s folklorem a setkání s plavením dřeva. Koná se na Jeleních Vrších.
Z historie
V době, kdy se po Schwarzenberském plavebním kanálu především českokrumlovského schwarzenberského panistí plavilo palivové dříví pro císařské hlavní město Vídeň, bylo potřeba jen pro vytahování dřeva z řeky Große Mühl, do které kanál ústí, před ústím do Dunaje potřeba zhruba 300 až 350 plavců. Tolik volného personálu v okolí osady Untermühl nebylo. Proto přicházely celé skupiny mladých mužů a žen z Čech, z Prácheňského kraje. Plavci pracovali velmi tvrdě od pěti ráno do sedmi večer s hodinovou přestávkou na oběd. Byli to Češi, byly to smíšené skupiny mladých mužů a žen. K překvapení pana ředitele panství a plavebního ředitele téměř každý večer vytáhli ze svých zavazadel housle, citery a v Čechách tehdy ještě obvyklé dudy, za svitu ohňů se hrálo zpívalo a tancovalo. A Ernst Mayer, ředitel panství k tomu poznamenal: "Tanec není tím nejlepším způsobem k odpočinutí unavených údů!" Ale v pět ráno stáli opět Češi u vykládacích kanálů a tvrdě pracoval, aniž by na nich byly viděr následky dlouhého večera a krátké noci.

Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu
Folklorní soubor Libín-S Prachatice přináší svým projektem Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu plavebnímu kanálu opět lidové písničky, lidovou hudbu a lidový tanec. Nesmí chybět samozřejmě ta práce, plavení dříví.

Program Jelenovršské slavnosti
13:00 začátek slavnosti na pódiu na Jeleních Vrších se setkáním s folklorm v podání Libín-S Prachatice
14:30 setkání s plavením dříví v blízkosti domu čp. 13 s expozicí EXPO KANÁL. Počítáme se zapojením diváků, ze kterých se stanou na nějakou dobu plavci, především dětí
po plavení předá při malém ceremoniálu plavební ředitel dětem, které pomáhaly při plavení, diplom, učebnici a "placku" plaveckého učně
cca v 15:00 bude pokračovat setkání s folklorem až do doznění slavnosti

Občerstvení
Libín-S Prachatice zajišťuje občerstvení na místě, je možnost i využít služby dalších zařízení na Jeleních Vrších.

O spolku Libín-S Prachatice
Folklorní soubor Libín-S vzniknul na přelomu let 1988/1989. O tři roky později, 12.10.1992 byl folklorní soubor Libín-S registrován jako folklorní sdružení Libín-S Prachatice u ministerstva vnitra České republiky. Po změně spolkového zákona je registrován ve Spolkovém rejstříku Krajského soudu v Českých Budějovicích.
Zabývá se folklórem jihozápadních Čech především se zaměřením na lidové zvyky Šumavy. Soubor vystupuje ve stylizovaných jihočeských krojích.

Nedlouho po dokončení ucelených oprav a rekonstrukcí na Schwarzenberském plavebním kanálu v roce 1999 vystoupil na jeho březích poprvé. V následujících letech přišel Libín-S Prachatice s hranice překračujícím projektem Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu, v rámci kterého je nejen představován především jihočeský a hornorakouský folklor, ale také řemeslo plavců při pravidelných ukázkách plavení dříví na české i hornorakouské části plavebního kanálu.

Plavecké řemeslo by mělo být zapsáno na seznam nehmotného kultruního dědictví lidstva 
V současné době probíhají na základě iniciativy plaveckých spolků z České republiky, Lotyšska, Německa, Polska, Rakouska a Španělska přípravy na zápis plavectví dřeva (doprava dřeva svázaného do vorů i volná plávka dřeva) na světový seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva. Očekává se, že k zápisu dojde v závěru letošního roku.

Provozovatel

Folklorní sdružení Libín-S Prachatice

Jelení Vrchy
Schwarzenberský plavební kanál
383 01 Nová Ves
Tel.:
+420 602 272 442
Email:
hladik.hynek@sezn...
GPS:
48,817575 13,875372
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Snežná ve Volarech

Penzion Snežná ve Volarech

Volary, Jihočeský kraj
Hotel České Žleby

Hotel České Žleby

Stožec, Jihočeský kraj