Úvod > Kalendář akcí > Hrad Valdštejn za husitských válek

Hrad Valdštejn za husitských válek

Kdy 8. červen 2019 - 1. září 2019 Výstavy
Tematická výstava k letošnímu výročí vypuknutí husitské revoluce a obsazení hradu Janem Žižkou. Výstava probíhá formou informačních panelů, ukázky dobových zbraní či originálních filmových kostýmů ze slavné Husitské trilogie od Otakara Vávry.
Výstava bude umístěna na druhém nádvoří u Klasicistního domu a v biliárním sále aehrenthalské terasy. Expozici k husitům doplní i zajímavá výstava velkoformátových portrétů věnovaných velikánům současné kultury. 

Klenotem výstavy jsou barrandovské kostýmy ze slavné filmové Vávrovy husitské trilogie Jan Hus, Jan Žižka a Proti všem, které nosily Karel Höger, Ladislav Pešek, Martin Štěpánek, Miloš Kopecký, Vlasta Matulová a další.

V biliárovém sále najdete tři velké obrazy od jabloneckého malíře Josefa Vokála, na kterých zachytil Jana Žižku, řadového husitu i válečníky z bitvy u Lipan. Druhé nádvoří budou zdobit panely s údaji o událostech a hlavních postavách husitských válek. Důležité je datum 30. července 1419, kdy dav vedený knězem Janem Želivským vyhodil z oken Novoměstské radnice protihusitské konšely.

Ilustrační obrázek namaloval turnovský výtvarník Jirka Lode.

Těšíme se na hradu Valdštejn.
Celý popis
Naposledy změněno: 18. 6. 2019

Ubytování a restaurace v okolí