Úvod > Aktuality > Na hradě Valdštejn si prohlédnete kostýmy ze slavné Husitské trilogie Otakara Vávry

Na hradě Valdštejn si prohlédnete kostýmy ze slavné Husitské trilogie Otakara Vávry

Vydáno 24. června 2019 Památky
Hrad Valdštejn v Českém ráji láká od 8. června do 1. září 2019 na výstavu filmovách kostýmů. Tentokrát jde o kostýmy slavné husitské trilogie režiséra Otakara Vávry z 50. let minulého století. Letošní letní výstava na hradě připomíná 595 let, kdy došlo k jeho obsazení Janem Žižkou a 600 let od první pražské defenestrace, která zažehla husitské bouře.
Hrad ValdštejnNa hradě Valdštejně si letos od června do začátku září prohlédnete tematickou výstavu k letošnímu výročí vypuknutí husitské revoluce a obsazení hradu Valdštejna Janem Žižkou. Výstava probíhá formou informačních panelů, ukázek dobových zbraní a originálních filmových kostýmů ze slavné Husitské trilogie od Otakara Vávry. Upoutávkou na výstavu je na prvním hradním nádvoří dobový sedlácký vůz, ze kterého v 15. století kališníci konstruovali známou vozovou hradbu.

Film Jan ŽižkaKostýmy je možné vidět na druhém nádvoří u Klasicistního domu a v biliárním sále aehrenthalské terasy. Vystavené obleky poznáte snadno, ve filmech je měly na sobě naše herecké legendy, například Karel Höger, Zdeněk Štěpánek, Miloš Kopecký nebo Ladislav Pešek. Výstavu doplňují husitské zbraně a tři velkoformátové obrazy zobrazující Jana Žižku, řadovéhu husitu i bitvu u Lipan. Speciálně pro tuto příležitost je namaloval jablonecký malíř Josef Vokál. Pro dětské návštěvníky je připravena řada doprovodných aktivit jako například puzzle s husitskou tématikou či speciální pracovní list se zajímavými úkoly. Nechybí ani fotokoutek s velkoformátovým plakátem Jana Žižky.

valdštejn hradHrad Valdštejn je nejstarším hradem Českého ráje. Založil jej kolem roku 1260 Jaroslav z Hruštice, z rodu Markvarticů, předků pánů z Valdštejna. Valdštejnové drželi hrad asi do roku 1380 a další majitelé páni z Vartenberka do počátku husitských válek. Obsazení hradu husity, loupeživými rytíři a časté střídání majitelů v 15. století, bylo příčinou, že se hrad původně ostrožný rozdělil na hrady dva. Na konci 15. století byl hrad majiteli opuštěn.
Hrad Valdštejn - nejstarší hrad Českého ráje

Hrad Valdštejn - nejstarší hrad Českého ráje

Valdštejn je nejstarší hrad Českého ráje. Pro svoji malebnou polohu v pískovcových skalách se stal také druhou nejstarší zpřístupněnou památkou v Čechách. Dnes je oblíbeným výletním místem v Českém ráji a také třetí nejnavštěvovanější památkou Libereckého kraje.