Úvod > Aktuality > Na hradě Valdštejn si prohlédnete kostýmy ze slavné Husitské trilogie Otakara Vávry
Památky

Na hradě Valdštejn si prohlédnete kostýmy ze slavné Husitské trilogie Otakara Vávry

  • Vydáno24. června 2019
Hrad Valdštejn v Českém ráji láká od 8. června do 1. září 2019 na výstavu filmovách kostýmů. Tentokrát jde o kostýmy slavné husitské trilogie režiséra Otakara Vávry z 50. let minulého století. Letošní letní výstava na hradě připomíná 595 let, kdy došlo k jeho obsazení Janem Žižkou a 600 let od první pražské defenestrace, která zažehla husitské bouře.
Hrad ValdštejnNa hradě Valdštejně si letos od června do začátku září prohlédnete tematickou výstavu k letošnímu výročí vypuknutí husitské revoluce a obsazení hradu Valdštejna Janem Žižkou. Výstava probíhá formou informačních panelů, ukázek dobových zbraní a originálních filmových kostýmů ze slavné Husitské trilogie od Otakara Vávry. Upoutávkou na výstavu je na prvním hradním nádvoří dobový sedlácký vůz, ze kterého v 15. století kališníci konstruovali známou vozovou hradbu.

Film Jan ŽižkaKostýmy je možné vidět na druhém nádvoří u Klasicistního domu a v biliárním sále aehrenthalské terasy. Vystavené obleky poznáte snadno, ve filmech je měly na sobě naše herecké legendy, například Karel Höger, Zdeněk Štěpánek, Miloš Kopecký nebo Ladislav Pešek. Výstavu doplňují husitské zbraně a tři velkoformátové obrazy zobrazující Jana Žižku, řadovéhu husitu i bitvu u Lipan. Speciálně pro tuto příležitost je namaloval jablonecký malíř Josef Vokál. Pro dětské návštěvníky je připravena řada doprovodných aktivit jako například puzzle s husitskou tématikou či speciální pracovní list se zajímavými úkoly. Nechybí ani fotokoutek s velkoformátovým plakátem Jana Žižky.

valdštejn hradHrad Valdštejn je nejstarším hradem Českého ráje. Založil jej kolem roku 1260 Jaroslav z Hruštice, z rodu Markvarticů, předků pánů z Valdštejna. Valdštejnové drželi hrad asi do roku 1380 a další majitelé páni z Vartenberka do počátku husitských válek. Obsazení hradu husity, loupeživými rytíři a časté střídání majitelů v 15. století, bylo příčinou, že se hrad původně ostrožný rozdělil na hrady dva. Na konci 15. století byl hrad majiteli opuštěn.
Hrad Valdštejn – nejstarší hrad Českého ráje

Hrad Valdštejn – nejstarší hrad Českého ráje

Valdštejn je nejstarší hrad Českého ráje. Pro svoji malebnou polohu v pískovcových skalách se stal také druhou nejstarší zpřístupněnou památkou v Čechách. Dnes je oblíbeným výletním místem v Českém ráji a také třetí nejnavštěvovanější památkou Libereckého kraje.

Další aktuality

Legendární Jizerská 50 se pojede už tento víkend

Nejznámější český závod na běžkách vstupuje letos již do 56. ročníku. Pojede se od pátku 9. do neděle 12. února 2023. Kromě hlavního padesátikilometrového závodu nabízí organizátoři účastníkům možnost závodit na kratších tratích. Vybírat lze z množství tras na 50, 25 či 10 kilometrů klasicky, 17 nebo 30 kilometrů volnou technikou anebo noční sprint na 1,5 kilometrů soupaž. Připravena je také trať pro nejmenší běžce a štafetové závody. Na trati se opět sejdou všichni – profesionálové i hobby jezdci.
Liberecký kraj | Zimní sporty

10 tipů na nejlepší sjezdovky v Krkonoších

Krkonoše jsou pro milovníky zimních sportů jako stvořené. Sjezdové lyžování zde má nejdelší tradici u nás, první obloučky na dobových ski se učili roku 1892 zaměstnanci hraběte Jana Harracha, který lyže do českých zemí přinesl. Nejstarší českou sjezdovku hledejte v Peci pod Sněžkou, Rokytnice nad Jizerou zase nabízí lyžařům nejdelších sjezdovou trať v Krkonoších (3185 m). V našich tipech objevíte ta nejlepší zimní střediska našich nejvyšších hor. Užijte si krkonošské sjezdovky!
Liberecký kraj | Zimní sporty

Rozhledna Tábor láká k zimním procházkám

Když slunce v zimě venku svítí, příroda v Českém ráji vykouzlí neopakovatelnou atmosféru a podívanou. Jakmile bude krásný slunný den, udělejte si zimní procházku na vrch hory Tábor, kde můžete pohlédnout na okolní malebnou krajinu z rozhledny, která bezesporu patří mezi ty nejkrásnější na českém území.
Liberecký kraj | Příroda

Po stopách šlechtických rodů 2023: Harrachové – vznešenost zavazuje

Představit starobylý rod Harrachů a probudit zájem veřejnosti o něj je cílem 13. ročníku projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů s podtitulem Harrachové – vznešenost zavazuje. Tématem letošního roku jsou nejen regionální památky, ale především šlechtický rod Harrachů, jenž se stal celoročním vlajkovým tématem na všech objektech Národního památkového ústavu. Letos uplyne několik významných výročí, což dává příležitost tento starobylý rod připomenout. Přesně před 400 lety nastoupil Arnošt Vojtěch z Harrachu na pražský arcibiskupský stolec a zároveň je tomu 400 let od sňatku Isabely Kateřiny z Harrachu s Albrechtem z Valdštejna. Harrachové byli s českými zeměmi velmi silně spjati a zanechali v naší historii hlubokou stopu. V letošním roce si připomínáme také 70 let od zpřístupnění zámku Hrádek u Nechanic veřejnosti. Právě toto letní lovecké a reprezentační sídlo Harrachů bude společně se zámkem Janovice u Rýmařova hlavním objektem letošního harrachovského roku.
Liberecký kraj | Památky