!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Den otevřených sušíren ovoce ve Vlachovicích
Gastronomické akce

Den otevřených sušíren ovoce ve Vlachovicích

Kdy 5. září 2020
Zážitky, turistika, chuťovky ze sušeného ovoce, ale i kulturní zážitky a hlavně oddych čekají v turisticko-zážitkovém dni ve Vlachovicích na jihu Valašska.
Spolek DOKOPY společně s majiteli početných vlachovských sušíren a majiteli dalších významných staveb přichystali na sobotu 5. září Den otevřených sušíren ovoce. Zajímavé technické stavby, z nichž některé jsou i dvě století staré, se v tento den otevřou veřejnosti a turistům. Program začne v 10:00.

Vyrazit můžete odkudkoliv, kde vede turistická trasa po vlachovských sušínách. Hlavním kulturním a občerstvovacím místem je nová roubená sušírna DOKOPY, kde nejen můžete nabrat síly do dalšího putování, ale kde uvidíte i nejnovější tradiční sušírnu na Valašsku s některými zajímavými technickými prvky.

Nedaleko se nachází další zajímavá stavba - Sušírna sv. Františka, rodiny Fryzelkú, která byla první zachráněnou a zrekonstruovanou sušírnou na Vlachovsku. Její majitelé v ní sice suší i různé druhy ovoce, ale po většinu roku především různé druhy bylin.  Na své farmě KVĚTOMLUVA byliny pěstují v certifikované BIO kvalitě na ploše 7000 m2. Ve své provozovně je dále zpracovávají do různých forem výrobků. Při této akci zde představí své nové speciální výrobky – BYLINNÉ KÁVY KVĚTOMLUVA. Nahlédnout tak můžete nejen na jejich bylinné políčka, ale koupit si i bylinné výrobky přímo z jejich bylinných políček. Ochutnat zde můžete i jejich speciality  - jedlé květy a i některé jejich výrobky. Pro děti i dospělé je zde nachystána vědomostní bylinná soutěž. Tu nesmíte minout.

Rozhodně si taky nenechte ujít krásnou Vaňatkovu sušírnu ve Vrběticích, díky majitelům je krásně opravena do původního stavu z doby jejího vzniku a to i včetně šindelové střechy a starého typu pece. Suší se v ní starobylým způsobem.

Sušírna Raků z vlachovských pasek – má svoje skryté kouzlo a pamatuje spoustu veselých příběhů. Je velice kvalitně a k historii velmi citlivě opravena, je stále vybavena původní technologií sušení a jen vkročit do ní – znamená vstoupit do doby, kdy vlachovští pasekáři se živili vyhlášeným sušeným ovocem.  Počkejte, až ucítíte vůni sušeného ovoce, nebo pečených zemňáků z pece…Majitelé si pro Vás nachystali i různé občerstvení a speciality.

Po trase ovšem nezapomeňte navštívit i ostatní čtyři sušírny, nejsou sice opravené, jsou v různém, často i velmi špatném stavu, ale jsou na nádherných místech a vypovídají mnohé o této krajině, lidech i dobách. Jedná se o nejstarší sušírnu Míčovu, dále Petrů a Hrabicovu. Určitě navštivte i Sušírnu Šimoníkovu, je sice opravena, ale pec byla již zbourána a neplní svůj účel, přesto vše stále má v sobě své kouzlo. Stojí v krásném místě v trnkovém sadě s jezírkem vysoko nad Vlachovicemi. Majitelé si pro Vás nachystali i bohaté občerstvení jako například skvělou slivovici, speciality z udírny, nebo čepované pivo, které po výšlapu zde určitě přijde vhod.
Ve Vlachovicích ale v tento den můžete navštívit a vidět mnohem více. Vlachovské muzeum lidové kultury a tradic vlachovska - najdete ho ve vlachovské usedlosti z 19. stol. Určitě Vás překvapí svou bohatou sbírkou a zajímavostmi. Usedlost získala ocenění Lidová stavba roku 2016.
 
Navštívit můžete i místní vlachovickou pálenici. Voní to zde slivovicí a můžete zhlédnout pálenici v provozu a technické vybavení této důležité stavby v obci, včetně další, již novější sušírny ovoce z 80. let 20. stol.
 
Kousek od Vaňatkovy sušírny můžete navštívit i Farmu Vrbětice. Farma pana Pavla Šeligy chová ovce a hovězí dobytek okolo Vrbětic. Je zajímá a významná citlivým, šetrným přístupem ke krajině a chovu zvířat a i tím, že zde mají kompletní zařízení na praní ovčí vlny. To můžete v tento den zhlédnout.
 
Za návštěvu rozhodně stojí i Bednářské muzeum BEDNÁŘSTVÍ FRYZELKA, které bylo v roce 2018 otevřeno ke příležitosti 90 let od založení rodinné firmy. Muzeum Vám nabídne i originální občerstvení: kotlíkový guláš, nebo tradiční bednářskou svačinu, dále slivovicu 2 roky vyzrávanou v dřevěném sudu a nebo i  burčák. Rovněž zde proběhne křest nové knihy, bednáře pana Josefa Fryzelky, BEDNÁŘSTVÍ VČERA, DNES I ZÍTRA.
 
K sušírnám patří i zpěv a valašská lidová zábava. „Proto se mezi sušírnami, muzeem a pálenicí  budou pohybovat „šikovné cérky a robky ve vlachovském kroji z folklórního souboru Dokopyjan a spousta dalších muzikantů
 
Tak 5. září si udělejte čas a vydejte se do Vlachovic – obce plné sušíren a zajímavostí! To jen tak nezažijete!
Zobrazit více
Naposledy změněno: 2. 9. 2020
5.10.
23.12.
Vánoční výstava v Galerii Mariette ve Vizovicích

Vánoční výstava v Galerii Mariette ve Vizovicích

Vizovice, Východní Morava
6.10.
1.11.
Krojové inspirace na zámku Vizovice

Krojové inspirace na zámku Vizovice

Vizovice, Východní Morava
14.11.
Svatomartinský trh ve Vizovicích

Svatomartinský trh ve Vizovicích

Vizovice, Východní Morava
13.8.
14.8.
Festival Vizovické Trnkobraní 2021

Festival Vizovické Trnkobraní 2021

Vizovice, Východní Morava

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Alfacentrum Valašské Klobouky

Hotel Alfacentrum Valašské Klobouky

Valašské Klobouky, Východní Morava
Anděl – Pizzerie a Cafe bar a herna Valašské Klobouky

Anděl – Pizzerie a Cafe bar a herna Valašské Klobouky

Valašské Klobouky, Východní Morava
Restaurace Zámek Slavičín

Restaurace Zámek Slavičín

Slavičín, Východní Morava
Restaurace Záložna Slavičín

Restaurace Záložna Slavičín

Slavičín, Východní Morava