Úvod > Kalendář akcí > Dědictví pout zbavené: 30 památkových obnov za 30 let demokracie
Dědictví pout zbavené: 30 památkových obnov za 30 let demokracie
"> "> ">
16.11.
8.12.
+ Přidat foto
Výstavy

Dědictví pout zbavené: 30 památkových obnov za 30 let demokracie

Kdy 16. listopad 2019 – 8. prosinec 2019
Desítky let zanedbávané kulturní dědictví patřilo spolu se zdevastovanou přírodou a krajinou k nejsmutnějším odkazům komunistického režimu.
Stovky chátrajících, laxně opravených nebo i záměrně likvidovaných památek představovaly nejen svědectví o nekulturnosti reálného socialismu, ale také velkou výzvu do budoucna. Šlo o závazek ve výši stovek miliard korun, jehož podstata ale byla nevyčíslitelná.

Tři desítky památkových obnov, které zastupují 30 památkových typů a problémů, si mohou zájemci prohlédnout od 16. listopadu do 8. prosince ve Vodárenské věži na Letné v Praze. Výstava si klade za cíl ohlédnout se za uplynulými 30 lety a ukázat, jak se podařilo naplnit výzvu, před kterou stála památková péče po pádu komunistického režimu v Československu.

Desítky let reálného socialismu zanechaly naše kulturní dědictví v žalostném stavu. Řada památek postupně zchátrala nebo byla zlikvidována z důvodů nedostatku finančních prostředků a nezájmu na odpovědných místech.

Vybrat ze stovek zdařilých obnov, které se po roce 1989 realizovaly, pouhých 30 nebylo snadné. Autoři výstavy volili odborně vzorové obnovy nemovitých kulturních památek, jednu za každý rok v období 1989–2019 v rámci celé České republiky. Panelová výstava tak představí například obnovu zámku Benešov nad Ploučnicí, kamenného mostu v Písku nebo historické budovy Národního muzea.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 14. 11. 2019

Ubytování a restaurace v okolí