Úvod > Kalendář akcí > Co vyprávěla Maryša
Co vyprávěla Maryša
"> "> ">
9.7.
Přidat foto
Akce pro děti

Co vyprávěla Maryša

Druhou červencovou sobotu zve Technického muzeum v Brně rodiny s dětmi do Barokní kovárny v Těšanech.

Šroubek a Matička zvou tentokrát rodiny s dětmi 9. 7. 2022 od 10.00 do 17.00 do Těšan na jednu z mimobrněnských památek Technického muzea v Brně – Barokní kovárnu v Těšanech na akci Co vyprávěla Maryša.

Obec Těšany na Brněnsku je totiž známá nejen historickou kovárnou ve správě Technického muzea v Brně, ale také jako dějiště slavného dramatu Maryša bratří Mrštíků. Říká se, že Alois Mrštík se sem přistěhoval jako pomocný učitel a zamiloval se do místní krásné dívky. Ta však byla z bohaté rodiny a dvoření chudého pana učitele odmítla. On z ní pak udělal legendární travičku. Drama Maryša líčí život na vesnici a zabývá se především mezilidskými vztahy.
 
V naší akci s názvem „Co vyprávěla Maryša“ se budeme věnovat životu na vesnici v první polovině 20. století. Podíváme se, jak se hospodařilo, jak se kovali koně, jaké nástroje používaly hospodyňky v kuchyni, jak si děti hrály. Velký prostor budeme věnovat také krojům, protože tato tradice je v Těšanech stále živá a na hodech a jiných příležitostech se s nimi můžete hojně setkat. To vše prostřednictvím interaktivních úkolů, především pro rodiny s dětmi. Pomyslnou průvodkyní nám bude právě hrdinka výše zmiňovaného dramatu Maryša. Dozvíte se, jak to bylo doopravdy, a jaké stopy po Marii Horákové, provdané Turkové, v obci můžete dodnes najít. A protože jsme v kovárně, nemůže chybět ani pan kovář, se kterým si odvážní zájemci mohou ukovat hřebík a odnést si ho pak domů na památku.

Pojďte si tedy s námi vychutnat atmosféru minulých dob a vyzkoušet si kovářskou práci.

 

Kaple Panny Marie Bolestené v Nesvačilce

Kaple Panny Marie Bolestené v Nesvačilce

Nesvačilka, Jihomoravský kraj
Sportovní hala Moutnice

Sportovní hala Moutnice

Moutnice, Jihomoravský kraj
Turistika na koních v okolí Šitbořic

Turistika na koních v okolí Šitbořic

Šitbořice, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí