Úvod > Aktuality > S dětmi se nebudete nudit na festivalu Jičín – město pohádky

S dětmi se nebudete nudit na festivalu Jičín – město pohádky

Vydáno 11. září 2018 Zážitky
Máte někdy chuť utéct od všedních starostí třeba do pohádky? Pak se na podzim vydejte do Českého ráje. Jičín totiž od 12. do 16. září 2018 ovládnou děti, které nastolí pohádkové zákony a bránu do Českého ráje přejmenují na Jičín – město pohádky. Cestou se můžete zastavit také na zámku Staré Hrady, kde se to pohádkovými bytostmi hemží neustále.

Jičín město pohádkyJičínské děti přeberou už brzy symbolický klíč od města, pošlou místního starostu na dovolenou a vyhlásí pohádkové zákony za platné. Revoluce? Kdepak! 12. září odstartuje už 28. ročník tradiční akce s názvem Jičín – město pohádky. Až do 16. září tak městu budou vládnout děti a jejich zákony, které po dobu trvání festivalu visí na Valdické bráně. Zakázáno je klít i plivat, úsměv a dobrá nálada jsou naopak téměř povinností.

Po dobu pěti dní bude město pestrobarevné, veselé, přihlásily se a přijedou děti z Hlinska, Kutné Hory,
Jaroměře, Plzně, Náchoda, Prahy, Hradce Králové, Liberce atd., aby svými vystoupeními zaplnily venkovní pódia, zapojí se stacionáře s chráněnými dílnami, Kavárna Potmě s obsluhou nevidomými, koncerty, čtení ve farské zahradě, místa her, ohňostroj, výstavy, pouliční divadla a muzicírováníi ve večerních hodinách. Chystá se výstava Tady je Krakonošovo v obřadní síni jičínského zámku se sobotním vyhlášením autorů nejzajímavějších prací celorepublikové výtvarné soutěže s předáním diplomů a odměn na hlavním pódiu.

Jičín město pohádkyJak je vidno, na festivalu se objeví věci známé, které návštěvníci po roce zase rádi přivítají, ale i novinky. Mezi ně patří nedělní výlet historickým autobusem nejen za Krakonošem nebo čarobejlí z hor v podobě pohádek, pověstí, poudaček, písní a tanců. Organizátoři je chtějí ukázat a předvést, stejně jako mizící řemesla, k nimž patřili perlaři, tkalci, skláři, ale i nářečí, kyselo nebo sejkory. Proto z Krkonoš a Podkronoší sousedsky zavítají Národopisný soubor písní a tanců Horal z Vrchlabí, Špindleráček, kapela z Rokytnice n. J., Hořeňák z Lázní Bělohrad, s krkonošskými poudačkami přijedou z Vysokého n. J., typické dobové oblečení horalů předvede Jilemský spolek paní a dívek, operu Prodaná nevěsta přivezou divadelníci z Úpice a z hor překročí kopce „pelný melhy“ Krakonoš se svou dalekohlednou holí.
 

Pocta tvůrčím osobnostem Krkonoš a Podkrkonoší

Krakonošská pohádkaFestival vzdá poctu tvůrcům, kteří se snažili zachovat či oživit tradice krkonošských hor a podhůří svými díly a zapsali se jimi do podvědomí generací.

Pohádkový svět Marie Kubátové připomenou ve čtvrtek 13.9. nejen projekce večerníčků Hajadla na motivy její knihy Pohádky lesního ticha, ale i čtení z jejich pohádek ve farské zahradě samotným Krakonošem a vzpomínkový podvečer na spisovatelku, která celý život prožila ve Vrchlabí, měla ráda jičínský pohádkový festival a je čestnou občankou Pohádkového města.

Projekcí zdařilého a půvabného filmu Krakonoš a lyžníci festival připomene a vzdá hold další osobnosti Podkrkonoší, filmové režisérce paní Věře Šimkové Plívové. Poděkování za její filmy o dětech a pro děti zazní i ve farské zahradě, kde Jiří Lábus bude v sobotu 15.9. číst z jejich filmových povídek.

Krkonošská pohádkaTřetí osobností, které festival vzdává poctu, je rodačka ze Studence v podhůří Krkonoš, scénáristka, dramaturgyně a spisovatelka Božena Šimková. Její večerníčky Krkonošská pohádka se staly nejoblíbenějšími mezi všemi a vyrostly na nich celé generace. Pro diváky jsou spojeny mj. s hereckými osobnostmi, které se zasloužily o jejich diváckou úspěšnost.

Jsou i neodmyslitelně spjaty s líbeznou hudbou skladatele Vadima Petrova. Ta zazní v chrámu sv. Jakuba v podání Symfonického orchestru ZUŠ Jičín pod taktovkou Bc. Jaroslavy Komárkové, ředitelky školy v pátek 14.9. Koncert za přítomnosti autora bude poděkováním skladateli, který složil hudbu k pohádkám O krtkovi, Vodník Česílko, Spejbl a Hurvínek, Přátelé zeleného údolí a k téměř 1400 filmům, televizním inscenacím, rozhlasovým pořadům, divadelním hrám, komponoval symfonické a koncertní skladby, sbory a cykly písní. V kostele bude pokřtěna i kniha pohádek, které skladatel doprovodil písničkami, patronkou křtu bude vnučka autora, Linda Vojtová.

Mezi čestnými hosty festivalu budou režisérka večerníčků Krkonošská pohádka paní Věra Jordánová a čtením z již zmíněné knihy Boženy Šimkové všechny potěší paní Hana Maciuchová.
 

Trautenberk ve farské zahradě a kyselo s Krakonošem

JičínProgram festivalu je léta chvalně známý množstvím různorodých tvůrčích dílen, činností i pohybových aktivit a ani v tomto směru nezklame. V návaznosti na pohádkový příběh chamtivého Trautenberka, který bude mít své Trautenberkovo i s postelí a pruhovanými peřinami ve farské zahradě, se bude odvíjet pohádková hra „Zachraň sojčí hnízdo!“. Její cestičky se klikatí Pohádkovým městem, děti se vydávají na cestu, plní úkoly, za splněnou aktivitu - perla, posbírej alespoň pět! S těmi už můžeš sojčí hnízdo zachránit. Jak? Cesta vede ke Krakonošově sluji v zámeckém parku a Krakonoš poradí, co dál.

Rautis PonikláPo celém městě čekají návštěvníky další zajímavá zastavení. Na malebném Rynečku u hajného, kde bude mj. i stánek KRNAP, nebo na malém nádvoří při ochutnávce kysela při posezení s Krakonošem, na velkém nádvoří u sklářské pece se skláři s píšťalami, v dílně ručně vyráběných vánočních ozdob a skleněných korálků z Poniklé, na arkádovovém nádvoří v dílně dřevořezby se studenty waldorfské školy ze Semil a další dílny středních škol - kameníků, Kyberny, sklářů z Jablonce, pražské Umprum, gastronomické školy z Nové Paky ad. jsou na dalších různých místech. Patří k nim i dílna novinářská, ve které pracuje redakce studentů novopackého gymnázia, jejichž zásluhou denně vycházejí Pohádkové noviny.

Tradiční Krakonošovy hromyblesky sobotní galaprogram, v němž své příznivce v závěru osloví kapela Rybičky 48 a Thom Artway s kapelou, zakončí. Nedělní dozvuky pak za pohádkovým festivalem JMP 2018 udělají definitivní tečku.

 

Za vílami a skřítky na Staré Hrady

staré hradyAle protože strašidla, princezny i Honza jsou postavy neposedné, ve svých příbězích se dlouho nezdrží a mezi lidi se vydávají zase na gotickém hradě a renesančním zámku Staré Hrady necelých 20 kilometrů od Jičína. Tam totiž naleznete prohlídkové okruhy s celou řadou pohádkových bytostí včetně draků, vodníků a šikovných skřítků!

V září se na hrad můžete podívat od úterý do neděle od půl desáté do 17 hodin. Vstupné pro dospělého stojí 115 korun, děti se na prohlídku vydají za 65 korun.

Rumcajsův svět Radka Pilaře

Rumcajsův svět Radka Pilaře

Jedinečná interaktivní galerie vytvořená na motivy obrázků Radka Pilaře. Galerie se nachází kde jinde než v Jičíně, domovině známého loupežníka Rumcajse, Manky a Cipíska.

Regionální muzeum a galerie Jičín - Muzeum hry

Regionální muzeum a galerie Jičín - Muzeum hry

V prostorách Valdštejnova paláce na náměstí v Jičíně je skryto Regionální muzeum a galerie, vyhledávané návštěvníky zejména díky jeho interaktivní expozici – Muzeu hry.

Pohádkový hrad a zámek Staré Hrady - výlet do pohádek čaroděje Archibalda I.

Pohádkový hrad a zámek Staré Hrady - výlet do pohádek čaroděje Archibalda I.

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína hned vedle městečka Libáň. Tři pohádkové prohlídkové okruhy, pohádkové bytosti v rolích průvodců. Výlet pro děti i dospělé do pohádek čaroděje Archibalda I. Otevřeno celoročně.

Rumcajsova ševcovna - v domku pod věží v Jičíně bydlí švec Rumcajs

Rumcajsova ševcovna - v domku pod věží v Jičíně bydlí švec Rumcajs

Vzpomínka na spisovatele Václava Čtvrtka a malíře Radka Pilaře. V Rumcajsově příbytku najdete nejen Manku a synka Cipíska, ale i pravou ševcovskou dílnu, Mančinu bylinkovou zahrádku, hernu pro děti, Cipískovu ZOO, občerstvení a další kratochvíle.

Jičín - město pohádky a památek

Jičín - město pohádky a památek

Výchozí branou do Českého ráje a do Prachovských skal je pohádkové město Jičín. Město je ideálním východištěm turistických výletů, ať již do Prachovských skal nebo na romantická místa se zříceninami starých hradů.

Jičín - město pohádky 2019

Jičín - město pohádky 2019

V září se Jičín stane dějištěm již 29. ročníku multikulturního festivalu nejen pro děti. Pohádkový týden nabídne tvůrčí dílny, pouliční divadélka, koncerty, jarmark a spoustu dalších nezapomenutelných zážitků.