Úvod > Aktuality > Prácheňské muzeum zahajuje novou sezónu hororem i výstavou křehké porcelánové krásy

Prácheňské muzeum zahajuje novou sezónu hororem i výstavou křehké porcelánové krásy

Vydáno 1. března 2018 Kultura
Prácheňské muzeum v Písku otevírá 1. března po zimní přestávce své brány návštěvníkům. Na začátek sezóny kurátoři připravili dvě výstavy. Muzejní Galerie, tedy největší výstavní prostor, bude hostit expozici s názvem Helena a její přátelé – malba na porcelán a v Malých výstavních síních a v Chodbě knihovny bude po celý měsíc k vidění výstava Oáza hororu v poušti nudy.

Oáza hororu v Prácheňském muzeu

Oáza hororuPrácheňské muzeum v Písku připravilo na začátek sezóny dvě výstavy. Ve čtvrtek 1. března začíná výstava Oáza hororu v poušti nudy vernisáží od 17 hodin. Název inspirovaný básní Charlese Baudelaira vybraly pro přehlídku svých děl výtvarnice Blanka Dvořáková a její dcera Mara Infidelious. První představí své obrazy čerpající z hororové literatury a dále knižní ilustrace, kterým se věnuje spolu s vytvářením obalů na hudební alba. Dcera, která se matce-emigrantce narodila ve Spojených státech, bude prezentovat své komiksy a akvarely. Inspiraci hledá v punkové kultuře a hnutí DIY (Do It Yourself), několik jejích komiksových děl vyšlo v nezávislém tisku ve Státech, Čechách či Litvě. Obě autorky od roku 2000 žijí v Praze. V Malých výstavních síních a v Chodbě knihovny budou jejich díla k vidění do 1. dubna.
 

Malba na porcelán Heleny Shoonerové a jejích přátel

Žáby porcelánExpozice s názvem Helena a její přátelé – malba na porcelán představuje Helenu Schmaus Shoonerovou, pravnučku Františka Křižíka žijící v Bechyni, která letos oslaví 80. narozeniny. Při této příležitosti pozvala své přátele – výtvarníky, s nimiž se pravidelně účastní sympozií malby kobaltem pod glazuru na porcelán. Tato mezinárodní setkání pořádá dubská porcelánka Český porcelán, a. s. Desítka výtvarníků (H. Schmaus Shoonerová, Jana Kamila Mašíková, Emma Srncová, Marie Anna Jarkovská, Alena Marie Kartáková, Šárka Schmelzerová, Lenka Sárová Malíská, Jan Antonín Pacák, Teodor Buzu a Unent Delger) v Písku představí modrobílé plošné obrazy, vázy a závěsné talíře.

Po skončení výstavy 15 vybraných děl poputuje do jarní aukce pořádané Aukční síní Vltavín, přičemž výtěžek bude věnován organizaci Lékaři bez hranic. Vernisáž výstavy se koná v pátek 2. března v 17 hodin za účasti ředitele dubské porcelánky Ing. Vladimíra Feixe, herce Jana Kačera a autorů. Navíc zde budou k prodeji nabídnuty porcelánové závěsy s malovanými sluníčky, jejichž autory jsou dětští pacienti psychiatrické nemocnice v Opařanech. I tento výtěžek poputuje Lékařům bez hranic. Křehkou krásu porcelánových děl bude možné obdivovat do 22. dubna.
Prácheňské muzeum v Písku

Prácheňské muzeum v Písku

Písecké muzeum vzniklo již v roce 1884 v období celkového vzestupu české národní společnosti. Zprvu bylo umístěno v různých prostorách ve městě a po roce 1902, kdy objekt bývalého královského hradu opustilo vojsko, přestěhovalo své sbírky do budovy, která byla součástí královského hradu.