Úvod > Aktuality > V Milevském klášteře byl pravděpodobně objeven hřeb z Kristova kříže
Památky

V Milevském klášteře byl pravděpodobně objeven hřeb z Kristova kříže

  • Vydáno22. prosince 2020
V areálu premonstrátského Milevského kláštera objevili archeologové část hřebu z kříže, na kterém byl umučen Ježíš Kristus. Jedná se o cca 6 cm dlouhý odseknutý kus železného hřebu, který vědci vytáhli z trosek dřevěné schránky. Ta byla důmyslně ukryta ve středověkém trezoru v kostele sv. Jiljí.
kostel Jiljí MilevskoV Milevském klášteře vědci objevili velmi vzácnou relikvii, která byla 600 let důmyslně ukrytá ve falešném dně středověkého trezoru, který představovala soustavu dutin v severní zdi lodi kostela sv. Jiljí. Archeologové o „trezoru“ věděli již z minulých výzkumů, kdy na zdánlivě prázdný úkryt narazili letos v dubnu. Ve středověku se však pro „poklady“ nesmírné hodnoty využívala malá lest – trezor někdy míval další tajné místo, kam byla cennost ukryta. Když archeologové znovu v červenci přijeli do kláštera, sami se o tom mohli přesvědčit.
 
ježíškovy hřebyUkázalo se totiž, že v otvoru po vyhnilém trámu se ukrývají trosky dřevěné schránky, zdobené zlatem, stříbrem a s nápisem IR. Právě nápis odkazuje na relikvii přímo spojenou s Ježíšem Kristem (Iesus Rex – Ježíš Král). Dnes již rozpadlá schránka ochraňovala fragment hřebu zdobeného křížkem z jednadvacetikarátového zlata. Jedná se o šesticentimetrový kus železa, který byl na jedné straně odseknut od celku. To by odpovídalo skutečnosti, že císař Konstantin, který vlastnil vzácné relikvie, nechával hřeby z Pravého kříže rozsekat na několik částí a věnoval je významným návštěvám, které poctily jeho dvůr. Délka celého hřebu se odhaduje na 15 cm.
 

Relikvie nechala hledat a našla císařovna Helena

GolgotaČást nalezeného dřeva poslali archeologové na radiokarbonovou analýzu. Ta jej datuje do čtvrtého století našeho letopočtu (338-416), do doby, kdy začal shon po relikviích spojených s utrpením Ježíše Krista. Velkou pátrací akci podnítila císařovna Helena, matka císaře Konstantina Velikého. Výprava za relikviemi měla nejprve najít Boží hrob ve Svaté zemi. Nakonec se roku 326 podařilo najít v kopci Golgota jeskyňovitý hrob s třemi příčnými trámy (odpovídající ukřižování dvou zločinců společně s Kristem), tři hřeby a tabulkou s nápisem „Ježíš Nazaretský, král židovský“ ve třech jazycích. Jeden rozseknutý úlomek hřebu je součástí Svatovítského pokladu v pražské katedrále, druhý se podařilo najít v Milevsku.

Milevský klášter patřil ve středověku mezi nejbohatší instituce na území Česka. Vzácná relikvie byla ukryta před husity, kteří také klášter vyplenili a vypálili. Ostatní cennosti, které řeholníci před dobytím kláštera převezli na hrad Příběnice, byla husitskými vojsky zničena. Archeologové objev hřebu z Pravého kříže ohlásili 21. prosince 2020, další výzkumy budou probíhat v příštím roce.
Milevský klášter bratří premonstrátů – nejstarší klášter jižních Čech

Milevský klášter bratří premonstrátů – nejstarší klášter jižních Čech

Milevský klášter, založený roku 1187, je nejstarším na jihu Čech. Přes všechny vzestupy i pády, kterými během historie prošel, si však zachoval své genius loci. Klášterní bazilika je jedinou románskou bazilikou v jižních Čechách a neméně pozoruhodný je i kostel sv. Jiljí, který se v areálu nachází.

Zříceniny Příběnice a Příběničky u Tábora

Zříceniny Příběnice a Příběničky u Tábora

Zřícenina Příběnice se nachází na levém břehu řeky Lužnice asi 10 km na jihozápadě od Tábora. Spolu s hradem Příběničky na protějším břehu řeky tvořil ve své době jednu z nejrozsáhlejších pevností u nás.

Kostel svatého Jiljí v Milevsku

Kostel svatého Jiljí v Milevsku

První zmínka o této pozoruhodné stavbě pochází z roku 1150. Jednolodní kostel s pětibokým chórem a věží na západní straně je tedy o několik let starší než milevský klášter. Později byla románská stavba goticky upravena.

Další aktuality

Přijeďte do Protivína za unikátními krokodýly – některé si můžete dokonce i pohladit

Krokodýlí zoo v Protivíně má otevřeno i v březnu a dubnu. Prohlídky se konají každý den od 10:00 do 16:00 hodin. Každý víkend zde uvidíte krmení nejagresivnějšího druhu ze všech krokodýlů na světě. Skupina 21 krokodýlů kubánských vám předvede, jak se umí poprat o kořist. Tím však podívaná nekončí! Ve stejný čas dochází i na krmení Golema II! Obrovský samec krokodýla mořského, se se svou kořistí nemazlí, nevěříte? Přijďte se podívat!
Jihočeský kraj | Příroda

Kalendář husitských bitev aneb výlety k památným místům husitských dějin

Udělejte si výlet do míst, kde probíhaly největší bitvy husitského období. Mnohé z nich si budete pamatovat ze školních lavic, ale vidět ona bitevní pole na vlastní oči, to je něco docela jiného. V našem kalendáři husitských bitev naleznete ta největší střetnutí husitů s katolíky – pamatujete si na bitvu na Vítkově, kardinálský klobouk u Domažlic nebo finální bitvu u Lipan? V husitských dějinách je zajímavých příběhů mnohem víc, pojďte je s námi objevit!
Jihočeský kraj | Památky

Nouzová nocoviště nabízejí pomoc turistům, kteří prochází Šumavu

Nouzová nocoviště v Česku fungují na Šumavě nejdéle. Nacházejí se především podél páteřní červené turistické značky, v blízkosti státní hranice, která prochází Šumavou od Železné Rudy do Nové Pece. Všechna slouží pouze jako nocoviště, tedy pro přespání. Kempování je zde zakázáno, stejně jako rozdělávání ohňů, kromě Poledníku, kde je k dispozici venkovní krb.
Jihočeský kraj | Ubytování

Skvělé lyžování na Šumavě si užijete na Lipně!

Lyžařské podmínky jsou ve Skiareálu Lipno ideální. Počasí dovoluje zasněžování technickým sněhem a k tomu připadlo i několik cm sněhu přírodního. Sjezdovky jsou tak dokonale pokryté 100 cm vrstvou sněhu a perfektně upravené. Všechny sjezdovky jsou v plném provozu, vychutnáte si tak úsek s měřeným slalomem, skicross, i snow park. Celkem téměř 13 km zimního sportování. Lyžařská škola jede také naplno a nejlepší je ji rezervovat online, a navíc se slevou.
Jihočeský kraj | Zimní sporty