Úvod > Aktuality > V Milevském klášteře byl pravděpodobně objeven hřeb z Kristova kříže
Památky

V Milevském klášteře byl pravděpodobně objeven hřeb z Kristova kříže

  • Vydáno22. prosince 2020
V areálu premonstrátského Milevského kláštera objevili archeologové část hřebu z kříže, na kterém byl umučen Ježíš Kristus. Jedná se o cca 6 cm dlouhý odseknutý kus železného hřebu, který vědci vytáhli z trosek dřevěné schránky. Ta byla důmyslně ukryta ve středověkém trezoru v kostele sv. Jiljí.
kostel Jiljí MilevskoV Milevském klášteře vědci objevili velmi vzácnou relikvii, která byla 600 let důmyslně ukrytá ve falešném dně středověkého trezoru, který představovala soustavu dutin v severní zdi lodi kostela sv. Jiljí. Archeologové o „trezoru“ věděli již z minulých výzkumů, kdy na zdánlivě prázdný úkryt narazili letos v dubnu. Ve středověku se však pro „poklady“ nesmírné hodnoty využívala malá lest – trezor někdy míval další tajné místo, kam byla cennost ukryta. Když archeologové znovu v červenci přijeli do kláštera, sami se o tom mohli přesvědčit.
 
ježíškovy hřebyUkázalo se totiž, že v otvoru po vyhnilém trámu se ukrývají trosky dřevěné schránky, zdobené zlatem, stříbrem a s nápisem IR. Právě nápis odkazuje na relikvii přímo spojenou s Ježíšem Kristem (Iesus Rex – Ježíš Král). Dnes již rozpadlá schránka ochraňovala fragment hřebu zdobeného křížkem z jednadvacetikarátového zlata. Jedná se o šesticentimetrový kus železa, který byl na jedné straně odseknut od celku. To by odpovídalo skutečnosti, že císař Konstantin, který vlastnil vzácné relikvie, nechával hřeby z Pravého kříže rozsekat na několik částí a věnoval je významným návštěvám, které poctily jeho dvůr. Délka celého hřebu se odhaduje na 15 cm.
 

Relikvie nechala hledat a našla císařovna Helena

GolgotaČást nalezeného dřeva poslali archeologové na radiokarbonovou analýzu. Ta jej datuje do čtvrtého století našeho letopočtu (338-416), do doby, kdy začal shon po relikviích spojených s utrpením Ježíše Krista. Velkou pátrací akci podnítila císařovna Helena, matka císaře Konstantina Velikého. Výprava za relikviemi měla nejprve najít Boží hrob ve Svaté zemi. Nakonec se roku 326 podařilo najít v kopci Golgota jeskyňovitý hrob s třemi příčnými trámy (odpovídající ukřižování dvou zločinců společně s Kristem), tři hřeby a tabulkou s nápisem „Ježíš Nazaretský, král židovský“ ve třech jazycích. Jeden rozseknutý úlomek hřebu je součástí Svatovítského pokladu v pražské katedrále, druhý se podařilo najít v Milevsku.

Milevský klášter patřil ve středověku mezi nejbohatší instituce na území Česka. Vzácná relikvie byla ukryta před husity, kteří také klášter vyplenili a vypálili. Ostatní cennosti, které řeholníci před dobytím kláštera převezli na hrad Příběnice, byla husitskými vojsky zničena. Archeologové objev hřebu z Pravého kříže ohlásili 21. prosince 2020, další výzkumy budou probíhat v příštím roce.
Milevský klášter bratří premonstrátů – nejstarší klášter jižních Čech

Milevský klášter bratří premonstrátů – nejstarší klášter jižních Čech

Milevský klášter, založený roku 1187, je nejstarším na jihu Čech. Přes všechny vzestupy i pády, kterými během historie prošel, si však zachoval své genius loci. Klášterní bazilika je jedinou románskou bazilikou v jižních Čechách a neméně pozoruhodný je i kostel sv. Jiljí, který se v areálu nachází.

Zříceniny Příběnice a Příběničky u Tábora

Zříceniny Příběnice a Příběničky u Tábora

Zřícenina Příběnice se nachází na levém břehu řeky Lužnice asi 10 km na jihozápadě od Tábora. Spolu s hradem Příběničky na protějším břehu řeky tvořil ve své době jednu z nejrozsáhlejších pevností u nás.

Kostel svatého Jiljí v Milevsku

Kostel svatého Jiljí v Milevsku

První zmínka o této pozoruhodné stavbě pochází z roku 1150. Jednolodní kostel s pětibokým chórem a věží na západní straně je tedy o několik let starší než milevský klášter. Později byla románská stavba goticky upravena.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Jihočeský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Jihočeský kraj | Ubytování

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Správa šumavského parku chystá toulání divočinou 2024 – poznejte Městišťské rokle, Hadí vrch či okolí Černého jezera

Přes 100 výprav s průvodcem na 34 různých trasách pro opravdové zájemce poznávání šumavské divočiny, chystá letos Správa NP a CHKO Šumava v rámci programu Průvodci divočinou. Letos pořádá tyto výpravy již pošestnácté. Většina tras je jednodenních a vede do neznačených nebo jindy nepřístupných oblastí národního parku. Desítka tras je ale extrémě náročná a vede po české i bavorské straně Šumavy. Mají označení XL a zaberou celé dva dny. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat, registrace se spouští v úterý 15. května 2024.
Jihočeský kraj | Příroda

Národní park Šumava zpřístupní dosud zakázané kouty šumavské přírody

Máte rádi šumavskou přírodu a jste v Národním parku Šumava častými hosty? Pokud ano, určitě oceníte, že Správa Národního parku Šumava připravuje otevření míst, která byla doposud turistům nepřístupná. Jedná se například o vrchol Antýglu, Žďárské slatě anebo dosud uzavřenou lokalitu mezi Kvildou a Strážným.
Jihočeský kraj | Příroda

Vodáci otevřou řeku Vltavu pro sezónu 2024

V sobotu 13. dubna 2024 zahájí vodáckou sezónu na Vltavě tradiční akce Odemykání Vltavy. Odemykat se bude jízdou z Českého Krumlova do Zlaté Koruny. Pořadatelé lákají na zábavný program, ve kterém nebude chybět ani vltavský vodník se svou ženou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

10 tipů, kde si zahrajete adventure minigolf

Klasický minigolf už vás nebaví? Co vyzkoušet adventure, čili dobrodružný golf? Ten je zmenšeninou skutečného golfu. Je plný překážek, které tvoří terénní nerovnosti, boule, písečné bunkry a vodní pasti stejně jako u klasického golfu. Mrkněte na tipy portálu Kudy z nudy a užijte si zábavu s přáteli či rodinou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Nejen pro holky a holčičky: tvořivé výlety s čokoládou a marcipánem

Také milujete čokoládu i marcipán a mohli byste je mlsat nekonečně dlouho a ve všech podobách? Tak se s portálem Kudy z nudy pojďte podívat tam, kde se dá s čokoládou hrát. Zastavíme se v čokoládových dílnách, muzeích a expozicích. Můžete si vybrat, zda se budete jen dívat, nebo si sami vytvoříte sladké mlsání. Stačí si vybrat.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika