Úvod > Aktuality > Na Otáčivém hledišti zahajují další sezonu

Na Otáčivém hledišti zahajují další sezonu

Vydáno 5. června 2018 Kultura
Českokrumlovské Otáčivé hlediště čekají v letošním roce nejen oslavy 60. výročí svého vzniku, ale také dvě zbrusu nové premiéry. Na programu je 92 představení, ve kterých bude uvedeno celkem osm titulů. Letní divadelní sezóna zde bude zahájena ve středu 6. června a potrvá až do 10. září 2018.

Dracula, Rusalka, liška Bystrouška i Pes baskervillský

UpírSezónu Otáčivého hlediště v Českém Krumlově odstartuje 6. června soubor činohry JD s naprostou novinkou: představením Dracula v režii ředitele Národního divadla Brno Martina Glasera, jehož inscenace nastudované pro plenérovou scénu v českokrumlovské zámecké zahradě sklízí u diváků dlouholetý úspěch.

Premiérový titul vystřídá komedie Dekameron, která je na programu od 27. června do 7. července. I pod tímto titulem je podepsán tandem Glaser - Šubrtová. Hudebním inscenacím na Otáčivém hledišti Český Krumlov přichází na chuť stále více diváků.

otáčivé hlediště rusalkaV letošním hudebním bloku se můžete těšit na Dvořákovu divácky oblíbenou Rusalku (10. 7. - 15. 7.) v režii a scénografii Jiřího Heřmana a v hudebním nastudování Maria de Rose. Vystřídá ji Verdiho operní drama Trubadúr (18. 7. - 29. 7.), které mělo premiéru v roce 2017 a v jehož hlavních rolích uvidíte řadu tuzemských i zahraničních pěveckých hvězd. Následuje taneční divadlo Valmont (1. 8. - 5. 8.) v choreografii a režii Libora Vaculíka, ve kterém budete mít možnost nově vidět světově proslulého tanečníka a prvního sólistu ND Praha Alexandra Katsapova, jenž přijal titulní roli Valmonta.

otáčivé hlediště pes baskervilskýHudebními perlami nabitý blok zakončí opět soubor opery Jihočeského divadla znovuuvedením Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky (8. 8. - 11. 8.) režírované duem SKUTR. V úterý 14. srpna se před točnu opět vrátí soubor činohry JD s detektivní komedií Pes baskervillský. V hlavní roli Sherlocka Holmese se skvěle alternují dlouholetý člen souboru Pavel Oubram spolu s Karlem Rodenem, hostem Jihočeského divadla. Inscenaci zde režíroval Petr Zelenka, filmový režisér a scénárista, který je nejúspěšnějším současným českým dramatikem doma i v zahraničí. O pořízení jejího záznamu projevila zájem Česká televize, která bude po tři dny natáčet představení, aby jej následně zpracovala pro televizní vysílání. Pes baskervillský se bude hrát od 14. 8. do 2. 9.
 

Ztracený svět najdete v Krumlově

DinosaurV repertoáru sezóny 2018 na Otáčivém hledišti nebude ani letos chybět rodinné představení. Letos se můžete těšit na atraktivní novinku s názvem Ztracený svět. Podle knižní předlohy A. C. Doyla ji pro plenérovou scénu Otáčivého hlediště zpracoval Zdeněk Jecelín. Velikým lákadlem pro malé i velké diváky bude přibližně 15 pravěkých ještěrů, z nichž největší bude mít kolem devíti metrů. Letošní divadelní podívaná přivede před točnu také spoustu prehistorických zvířat a opolidi. Ještěři se budou spolu s ostatními pravěkými tvory prohánět kolem točny po zámeckém parku v inscenaci, která je kombinací činohry, zpěvné hudby a tance.

Na výrobě obřích loutek dinosaurů pracovalo více než patnáct osob. Loutky jsou vyrobeny ze stejného materiálu jako letecké modely, přesto však není jejich váha zanedbatelná – například loutka velociraptora váží 10 kg, loutka tyranosaura rexe pak dokonce 40 kg. Dobrodružná podívaná bude uvedena od 21. 6. ve čtyřech školních a šestnácti odpoledních reprízách. Dospěláci budou moci představení navštívit i večer od 20:00 hodin, a to 6. – 9. září.
 

Mobilní aplikace Overtekst ve třech jazycích

Také v letošní sezóně bude zvyšovat komfort diváků na točně titulkovací mobilní aplikace Overtekst, díky které je možné sledovat texty inscenací a operní libreta na displejích chytrých telefonů a tabletů ve zvoleném jazyce. Titulky v českém, anglickém a německém jazyce budou od letošního léta opatřena všechna představení. Díky tomu můžeme na Otáčivé hlediště Český Krumlov pozvat nejen diváky ze zahraničí, ale například také ty se sluchovým postižením.

Otáčivé hlediště Český Krumlov - světový unikát

Otáčivé hlediště Český Krumlov - světový unikát

Otáčivé hlediště v zahradě Státního hradu a zámku Český Krumlov je otevřená divadelní scéna Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, která pochází z roku 1958. Kouzlo scéně otáčivého hlediště dodává také okolní prostředí, které tvoří především zahrada a letohrádek zvaný Bellarie.

Zámecká zahrada v Českém Krumlově

Zámecká zahrada v Českém Krumlově

Českokrumlovská zámecká zahrada prošla od svého založení ke konci 17. století složitým vývojem, který věrně odrážel dobový stylový vývoj zahradního umění. Zahrada vznikla na raně barokním kompozičním schématu, později se v její podobě projevil duch vídeňského rokoka.

Hrad a zámek Český Krumlov - prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov - prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.