Úvod > Aktivity & akce > Akce > Festival Zvířata jsou taky lidi

Festival Zvířata jsou taky lidi

Kdy 28. listopad 2014 20:00 - 30. listopad 2014 23:00 Festivaly
Poslední listopadový víkend v pražském Kině Atlas bude patřit festivalu dokumentárních filmů Zvířata jsou taky lidi. Festival divákům nabídne sedm originálních snímků, které neotřelým způsobem poukazují na vztah lidské společnosti ke zvířatům.

Zoologické zahrady nám vystavují na odiv roztomilá i divoká zvířata, jež by ve volné přírodě nepřežila, a při odchodu nám prodají jejich plyšové napodobeniny. Chovatelé tzv. hospodářských zvířat nám ukazují zvířata spokojeně se pasoucí na loukách a vyhřívající se na slunci. Cirkusy nám představují zvířata radostně překonávající nejrůznější překážky s vidinou chutné odměny. Výzkumná střediska nás seznamují s laboratorními zvířaty, jimž se výměnou za krátkodobé nepohodlí dostává péče lepší než lidským pacientům.

Je tomu skutečně tak? Jaké je skutečné místo zvířat v lidské společnosti? Představované snímky se pokouší na tyto otázky odpovědět a otevírají prostor pro dalekosáhlou debatu o našem postavení v živočišné říši a o dopadech našeho jednání.

Z počátečních dvou desítek filmů bylo vybráno sedm nejlepších. Uvidíte například snímek o šimpanzi Nimovi, který byl vychováván jako člověk a pomocí znakové řeči se naučil mluvit s lidmi. Další snímky sledují jednotlivce, kteří riskují své životy proto, aby odhalili podmínky, v nichž žijí zvířata ve velkochovech a na kožešinových farmách. Diváci ale uvidí i snímky humorné a laskavé, například o útulku pro zachráněná hospodářská zvířata.

Pro návštěvníky je připravený zajímavý doprovodný program. Účast na pofilmových diskuzích přislíbil například filozof a biolog Stanislav Komárek. Chybět nebude ani bohaté občerstvení. 

Většina filmů má v České republice veřejnou premiéru. Po skončení festivalu budou následovat festivalové ohlasy v dalších městech České republiky a Slovenska.
Více o festivalu a promítaných filmech na webu festivalu. 

Celý popis
Naposledy změněno: 24. 11. 2014

Ubytování a restaurace v okolí