Úvod > Aktivity & akce > Akce > Obchůzka svatého Ambrože

Obchůzka svatého Ambrože

Kdy 7. prosinec 2017 14:30 - 18:00 Společenské akce
Ve čtvrtek 7. prosince 2017 odpoledne půjde centrem Českých Budějovic svatý Ambrož. V den svátku světce, který je patronem včelařů, se tak uskuteční rekonstrukce starého lidového zvyku.
Ta bude doprovodnou akcí výstavy Letem včelím světem v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. Popis obyčeje se dochoval z roku 1910 z Roudnice nad Labem. Ambrož v dlouhé bílé košile s bílými rukavicemi, zakrytým obličejem a černým špičatým kloboukem lákal k sobě děti na cukrovinky a pak je vyplatil březovým koštětem za všechny jejich prohřešky. Byla to připomínka života skutečného sv. Ambrože (340-397), který jako milánský biskup proslul smyslem pro řádný život, kdy se nerozpakoval na nepravosti potrestat samotného panovníka.

Jako nemluvněti prý včely nosily Ambrožovi do úst med, což se pokládalo za symbol výřečnosti, ba dokonce sladkosti jeho slov. Proto mezi jeho atributy patří včelí úl.
Obchůzku „ambrože“ v podání Divadelního souboru J. K. Tyl za spoluúčasti dětského folklórního souboru Bárováček připravila Okresní organizace Českého svazu včelařů s Jihočeským muzeem v Českých Budějovicích jako další z letošních akcí k 150. výročí organizovaného včelaření na Českobudějovicku.

Ambrož se svou suitou vyjde ve 14:30 od hlavního vchodu do muzea (Dukelská 1, 370 51, České Budějovice), poté projde Širokou ulicí, obejde náměstí Přemysla Otakara II. a ulicí Karla IV. za rozdávání perníčků hodným dětem zakončí svou cestu v 15:45 v Růženeckém kostele na Žižkově třídě. Zde se od 16:00 hodin uskuteční mše na počest sv. Ambrože za všechny včelaře.
Celý popis
Naposledy změněno: 27. 11. 2017

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Zvon České Budějovice

Restaurace Zvon České Budějovice

České Budějovice, Jižní Čechy
Hotel Dvořák v Českých Budějovicích

Hotel Dvořák v Českých Budějovicích

České Budějovice, Jižní Čechy
Hotel Garni České Budějovice

Hotel Garni České Budějovice

České Budějovice, Jižní Čechy