ÚvodVýletyPěšky po ČeskuVýlet za kamzíky a krásnými výhledy na horu Klíč

Výlet za kamzíky a krásnými výhledy na horu Klíč

Výrazný osamocený kuželovitý vrch Klíč (760 m) je čtvrtou nejvyšší horou Lužických hor. Výstup na horu z Nového Boru je dlouhý 3 km, avšak vykoupený poněkud náročnějším výstupem. Odměnou vám však bude malebný panoramatický výhled na krajinu Lužických hor a Českolipska. A pokud budete mít štěstí, potkáte na svazích hory i kamzíky.
hora KlíčAsi 3 km dlouhý pěší výlet na horu Klíč v chráněné krajinné oblasti Lužické hory vás zavede na jeden z nejkrásnějších vrcholů v Lužických horách. Za trochu námahy při jeho zdolání budete odměněni malebným panoramatickým výhledem na krajinu Lužických hor a Českolipska. Při dobré viditelnosti se objeví na západě hory Česko-Saského Švýcarska, na západě Ještědský hřbet s horou Ještěd vysokou 1012 m n.m. Na jihu zase uvidíte Bezděz a kopce Kokořínska – Máchova kraje.

Výlet začíná v Novém Boru odkud vede trasa po červené turistické značce. Pokračuje nad Koňskou roklí, dále k Lesní studánce a ke Kamzičí studánce pod vrcholem Klíče u suťového pole.

kamzíkKamzící zde skutečně žijí, byli sem však v letech 1907 a 1908 dovezeni z rakouských a švýcarských Alp jako lovná zvěř. Nejdříve zde žilo jen asi osm kusů, později k nim přibyli další z druhé vlny dovozu. Kamzíci žili původně ve dvou oborách, po roce 1918 však obory zanikly a zvířata se rozptýlila do volné přírody. Okolo roku 1946 dosáhly stavy 150 kusů, dnes se jejich počet odhaduje na 250. Kamzičí zvěř našla v Lužických horách dobré životní podmínky a vytvořila stabilní a kvalitní populaci. Zdržuje se na kopcích sopečného původu, kde se nachází nejenom příhodný terén v podobě příkrých a často skalnatých svahů, ale i původní bukové lesy.
 

Hnízdo sokolů a hvězdice alpská

aster alpinusNa jihozápadní straně hory Klíč se tyčí několik desítek metrů vysoká skalní stěna. Na její římse před 12 lety po více než 50 letech opět zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Od té doby zde pravidelně každý rok úspěšně vyvádějí mláďata.

Znělcová stěna Klíče ukrývá další zajímavost. Mezi skalními štěrbinami tu roste kriticky ohrožená modře kvetoucí rostlina – hvězdnice alpská. Ta u nás roste jen na několika málo místech.

 

Na malém vrcholu stávaly dvě chaty

vrchol KlíčZvláštní název hory vznikl z německého názvu Kleis, jehož základ je údajně v praslovanském slovu ključ, které znamená prameniště. Již v polovině 19. století tu byl postaven první turistický přístřešek, který pak roku 1872 a 1910 nahradily dřevěné chatky. V létě 1893 zde dokončili členové Alpského spolku z Nového Boru stavbu turistického chodníku – tzv. serpentinové cesty. Výčep piva v chatě na vrcholu turisté udržovali v boji s přírodou i vandaly až do roku 1938, kdy ji museli, v souvislosti s napjatou situací v pohraniční, z tohoto strategického místa odstranit.

Po záboru Sudet se sice sekce Horského spolku z Nového Boru, Svoru i Cvikova rozhodly stavbu obnovit, ale jejich plány nebyly nikdy naplněny a dnes není na vrcholu po stavbách vůbec žádná památka. Vrchol kopce je poměrně malá plocha, je tedy s podivem, že zde stávaly hned dvě stavby.
 

Zpět druhou stranou přes Svor

Zpět z vrcholu můžete sejít stejnou cestou anebo druhou stranou do Svoru a vrátit se po cyklostezce (vede lesní cestou) po úpatí hory přijdete nad Nový Bor (k vysílači), kde se stezka potkává s turistickou červenou.