Úvod > Výlety > Na hrady a zámky > Po stopách šlechtických rodů: s Clam-Gallasy na Lemberk, Grabštejn a Frýdlant

Po stopách šlechtických rodů: s Clam-Gallasy na Lemberk, Grabštejn a Frýdlant

Při putování po stopách rodu Clam-Gallasů poznáme krajinu Trojzemí, tedy místo, kde se setkávají hranice Česka, Polska a Německa. Během jediného výletu navštívíme hrady a zámky Frýdlant, Grabštejn a Lemberk, a projdeme se také po jejich okolí.
Na místě dnešního zámku Lemberk původně stával gotický hrad; ve 13. století ho postavil Havel z Lemberka, manžel svaté Zdislavy. Majetkem šlechtického rodu Clam-Gallasů a jejich potomků byl Lemberk od roku 1726 až do roku 1945. Hlavní prohlídka vede přes kapli a rytířský sál s barokní štukovou výzdobou až do Clam-Gallasovského apartmá. Uvidíte také nejhezčí zámecký interiér, krásný sál s renesančním kazetovým stropem. Říká se mu bajkový sál, protože strop zdobí malby inspirované bajkami.
 

Procházka kolem Lemberku a za svatou Zdislavou

Clam-Gallasové zámek Lemberk využívali jako venkovské sídlo. Nevracejte se proto nejkratší cestou na parkoviště, ale vydejte se podobně jako panstvo na krátkou procházku po okolí. Zastavte se u kamenného kruhu z čedičových sloupů, který jeho autor, akademický sochař Jiří Beránek, nazval Bezčasí. Na místo ale nevedou žádné značené trasy, nejblíž se dostanete po žlutě značené cestě, vedoucí od Lemberku kolem Hejtmanské kapličky do Janovic v Podještědí.

Pak se vrátíme k Lemberku a vydáme se k Bredovskému letohrádku se zahradou, který nechal v 70. letech 17. století postavit tehdejší majitel hradu hrabě Kryštof Rudolf Breda. Od něj půjdeme dál alejí ke Zdislavině studánce. Z rozcestí Markvartický rybník se můžeme vrátit zpět k parkovišti, anebo se po zelené značce vypravit kolem Markvartického rybníka do Jablonného v Podještědí. K bazilice sv. Vavřince a sv. Zdislavy a místu posledního odpočinku oblíbené patronky rodin a ochránkyně nemocných svaté Zdislavy to od zámku jsou necelé tři kilometry.
 

Hrad Grabštejn, hraběcí pevnost v krajině Trojmezí

Další zastávkou je hrad Grabštejn kousek od Hrádku nad Nisou. Gallasové a Clam-Gallasové vlastnili renesančně upravené sídlo od počátku 18. století. Proměnili ho ale ve správní centrum svých panství, a tak na hradě místo panstva žili hlavně úředníci. Prohlídky proto nezapomínají na spousty personálu, bez něhož by se chod hradu a panství neobešel.

Samozřejmě se ale dozvíte leccos i o Clam-Gallasech, ostatně poslední majitelkou Grabštejna byla Marie, jedna ze sedmi dcer Františka Clam-Gallase (1854–1930). Společně se svým manželem, Karlem Podstatzkým z Lichtensteina, na Grabštejně za první republiky vybudovala malé rodové muzeum a od roku 1934 hrad zpřístupnila turistům.
 

Hrad a zámek Frýdlant: nejstarší hradní muzeum ve střední Evropě

Terra felix aneb Šťastná země: tak se říkalo Frýdlantsku mezi lety 1622–1634, kdy byl jeho majitelem Albrecht z Valdštejna. Po jeho zavraždění v roce 1634 získali od císaře hrad a zámek Frýdlant právě Gallasové.

V roce 1801 zpřístupnili pro veřejnost část hradu s instalovanými sbírkami umění, nábytku, zbraní, obrazů a uměleckých předmětů. Nejstarší hradní muzeum ve střední Evropě si prohlédnete na trase nazvané Frýdlantský hrad, další prohlídkový okruh nazvaný Frýdlantský zámek pak mapuje historií posledních majitelů Clam-Gallasů. Z přízemní zámecké kuchyně půjdete přes reprezentativní a soukromé pokoje pánského a dámského patra až do podkroví, které bylo vyhrazeno dětem a služebnictvu. Prohlídku uzavírá návštěva unikátní zámecké kaple, vy ale návštěvu Frýdlantu můžete zakončit ve Frýdlantském zámeckém pivovaru. Pivo se tu vařilo nejenom za Albrechta z Valdštejna, ale už stovky let předtím.