Úvod > Co chcete dělat? > Kovařovicova vila pod Vyšehradem

Kovařovicova vila pod Vyšehradem

Památky
Třípodlažní Kovařovicova vila byla postavena na místě zbořené schwarzenberské cihelny. Autorem projektu je architekt Josef Chochol, který využil půdorysně zvláštní, nepravidelnou parcelu a dům zasadil do kubisticky projektované zahrady. Majitelem byl stavitel Bedřich Kovařovic.
Přímo pod majestátními skalisky Vyšehradu se nachází působivá kubistická vila od architekta Josefa Chochola, který ji postavil v letech 1912 - 1913. Zastavit se u Kovařovicovy vily by se měl každý milovník moderní architektury - dům je úžasným vyjádřením kubismu inspirovaným Braquovými a Picassovými díly. Kubistická je nejen podoba vily, ale také zahrady a záhonů, kovového plotu a dokonce i venkovního schodiště. Fasádu budovy neustále proměňuje hra světla, které se odráží od jejích kubistických tvarů, čímž dává vzniknout zajímavým stínům a pohybům.

Kovařovicovu vilu nalezente na rohu Rašínova nábřeží a Libušiny ulice pod Vyšehradem, kam se snadno dopravíte od Národního divadla tramvají. Vila slouží soukromým účelům a je veřejnosti nepřístupná.

Vila, jedno z vrcholných děl české kubistické architektury, je zapsána ve Státním seznamu nemovitých kulturních památek.
 
Celý popis
Naposledy změněno: 8. 10. 2019