!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Co chcete dělat? > Kovařovicova vila pod Vyšehradem
Kovařovicova vila pod Vyšehradem
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Kovařovicova vila pod Vyšehradem

Památky
Třípodlažní Kovařovicova vila byla postavena na místě zbořené schwarzenberské cihelny. Autorem projektu je architekt Josef Chochol, který využil půdorysně zvláštní, nepravidelnou parcelu a dům zasadil do kubisticky projektované zahrady. Majitelem byl stavitel Bedřich Kovařovic.
Přímo pod majestátními skalisky Vyšehradu se nachází působivá kubistická vila od architekta Josefa Chochola, který ji postavil v letech 1912 - 1913. Zastavit se u Kovařovicovy vily by se měl každý milovník moderní architektury - dům je úžasným vyjádřením kubismu inspirovaným Braquovými a Picassovými díly. Kubistická je nejen podoba vily, ale také zahrady a záhonů, kovového plotu a dokonce i venkovního schodiště. Fasádu budovy neustále proměňuje hra světla, které se odráží od jejích kubistických tvarů, čímž dává vzniknout zajímavým stínům a pohybům.

Kovařovicovu vilu nalezente na rohu Rašínova nábřeží a Libušiny ulice pod Vyšehradem, kam se snadno dopravíte od Národního divadla tramvají. Vila slouží soukromým účelům a je veřejnosti nepřístupná.

Vila, jedno z vrcholných děl české kubistické architektury, je zapsána ve Státním seznamu nemovitých kulturních památek.
 
Celý popis
Naposledy změněno: 8. 10. 2019