Úvod > Kam pojedete? > Vysočina > Vysočina > Pelhřimov

Pelhřimov

Pelhřimov má pěkné historické centrum, obklopené hradbami se třemi branami. V jedné z nich si prohlédnete Muzeum rekordů a kuriozit, jedinou instituci svého druhu ve střední Evropě, za vidění stojí i expozice vězeňství v bývalé šatlavě nebo muzeum, odkud můžete poslat známým pozdrav z pekla.

Co musíte vidět v Pelhřimově

V pěti patrech Jihlavské brány se díky sběratelům a výrobcům všeho možného i nemožného podařilo nashromáždit unikátní exponáty, které jinde na světě nemají obdoby. Muzeem rekordů a kuriozit ale nabídka teprve začíná; v různých zákoutích Pelhřimova objevíte třeba obří spínací špendlík nebo největší poštovní schránku, mluvicí tabule na nábřeží vám představí rekordmany zapsané v České knize rekordů. V Domě dobrých dnů si prohlédnete předměty, sestavené ze sirek, obraz z těstovin a další unikáty.
 

Koho byste měli znát z oblíbených filmů

Ve Šrejnarovském domě na Masarykově náměstí mají muzeum pelhřimovští rodáci, bratři Oldřich (1924–1986) a Lubomír (nar. 1923) Lipští; seznámíte se tu ale i s dalšími členy slavné umělecké dynastie. Fotografie, filmové plakáty a nejrůznější žertovné rekvizity vám představí filmy, na nichž se bratři Lipští coby režisér a herec podíleli, například Šest medvědů s Cibulkou, Ať žijí duchové nebo Čtyři vraždy stačí, drahoušku. Najdete tu také tajemný hrad v Karpatech nebo Adélu, která ještě nevečeřela!
 

Cestovatelská potěšení Pelhřimova

Rekordy můžete v Pelhřimově překonávat všude, třeba i při docela obyčejném výstupu na vyhlídkovou věž kostela sv. Bartoloměje, kam pilní návštěvníci vynášejí kozy Rózu a Rézu. Obří strach možná budete muset překonat před vstupem do Pelhřimovského pekla, anebo do mučírny, jedné z expozic Muzea Vysočiny zámku pánů z Říčan. Rodiny s dětmi si přijdou na své v Děkanské zahradě, parku se zookoutkem a dětským hřištěm, anebo při výletu na vrch Křemešník, kde hnízdí sedm pohádkových havranů.
Zobrazit celý popis

Informační centra

Aktuality z města

Festival rekordů a kuriozit vás bude bavit o tomto víkendu v Pelhřimově
5. červen 2019 11:00

Festival rekordů a kuriozit vás bude bavit o tomto víkendu v Pelhřimově

Pelhřimov
Mezinárodní festival rekordů a kuriozit zavítá opět do Pelhřimova ve dnech 7. až 8. června 2019. Letošní ročník kromě desítek rekordních výkonů nabídne i koncerty revival skupin ABBA, Beatles, Queen, folkové legendy Slávek Janoušek nebo 3S Revival Banda s písněmi kapely Tři sestry. Do Rekordmanské síně slávy letos vstoupí herec Josef Dvořák, který kromě stovek filmových a televizních rolí hrál nejvíckrát ze všech postavu vodníka. Z rekordů se můžete těšit na největšího pleteného sněhuláka, obří háčkovaný čtyřlístek, nejzcestovalejší hejno slepic anebo obrovskou kráčející loutku s hlavou na úrovni střech okolních domů...

Akce

Ubytování a restaurace