ÚvodVýletyZamilovaná místa týmu CzechTourismuProzkoumejte tajemné lesy v okolí Světlé nad Sázavou

Prozkoumejte tajemné lesy v okolí Světlé nad Sázavou

Tajemné hluboké lesy se zatopenými lomy, kterými se tak rád toulal spisovatel Jaroslav Hašek. Do krajiny okolo Světlé nad Sázavou se na první pohled zamiluje každý, kdo má rád lesy, louky, pole a krásné výhledy na zvlněnou Vysočinu. Vypravte se sem na pár dní a záhy zjistíte, že Havlíčkobrodsko není jen hojně navštěvovaný hrad Lipnice.

Navštivte rodný kraj Zdeňka Krupičky

Na StvořidlechPokud jste vyznavači cykloturistiky, jistě vás potěší trasa ze Světlé nad Sázavou do Ledče. Na půli cesty se určitě zastavte na Stvořidlech. Peřejnatý úsek Sázavy je typický stovkami žulových balvanů, rozesetými v řečišti i po jeho stranách. Můžete obdivovat krásně oblé tvary kamenů, které vytvořila divoká voda razící si cestu skalami. Podle pověsti je sem vysypal čert toužící se pomstít místnímu sedlákovi. Kamením z blízkého lomu chtěl původně zakrýt sedlákovo pole, ale protože ho cestou oslnilo slunce, skončil jeho náklad v říčním korytě.
 
Právě těžba kamene je pro celou oblast okolo Světlé a Ledče typická. Žula se odsud dovážela na stavby po celé České republice. Využili ji třeba v pražském metru.
 
V cestě pokračujte dál, až dojedete do Ledče nad Sázavou. Zdejší hrad se tyčí na vysoké skále nad řekou a patří k ozdobám celého Posázaví. Navštívit ho můžete od dubna do října každý den kromě pondělí. V poslední době přitahuje filmaře – natáčely se tu například pohádky MicimutrŠťastný smolař. V nově otevřeném Světlá nad Sázavouhradním muzeu jsou k vidění historické mince, bankovky a kroje spjaté s Vysočinou. Z 32 metrů vysoké věže je nádherný výhled do okolí.
 
Pokud vám ještě zbude čas a chuť, vydejte se ještě pár kilometrů severně od Ledče. Jakubská lesní sklárna v Tasicích získala své moderní jméno podle seriálu Synové a dcery Jakuba Skláře, který se tu v minulosti natáčel. Jinak se jedná o jeden z nejstarších dochovaných sklářských areálů ve střední Evropě. Prohlídka objektů je doprovázena zajímavým výkladem.
 

Za Janem Zrzavým do Okrouhlice

Další, tentokrát pěší výlet ze Světlé nad Sázavou, vás zavede do obce Okrouhlice. V budově místní školy se v roce 1890 narodil vynikající český malíř Jan Zrzavý. Vydejte se od zámku s muzeem a parkem ve Světlé po červené turistické značce. Cesta lesem a poli vede částečně po návrší s nádherným rozhledem po okolí včetně hradu Lipnice. V Okrouhlicích nepřehlédněte Zrzavého rodný dům. Občanské sdružení Za záchranu rodného domu Jana Zrzavého od roku 2008 usiluje o to, aby v budově vzniklo malířovo muzeum a fungovalo zároveň jako kulturní centrum. Sdružení se prozatím zasadilo o vybudování 22 kilometrů dlouhé naučné stezky Ve stopách Jana Zrzavého kolem Okrouhlice. Deset zastavení s informačními tabulemi a místy k odpočinku turisty seznamuje s různými motivy zdejší krajiny, kterou Zrzavý zachycoval na svých obrazech.  
 

Na kole po třech obnovených kostelech

Gotický kostel sv. MarkétyPoslední trasa určená cyklistům je poutí po třech obnovených gotických kostelech v Podlipnicku. Ze Světlé zamíříte k Humpolci, projdete Závidkovice, Radostovice až do Dolního Města. Zde stojí kostel svatého Martina. Dále na křižovatce u rybníku Kamenná trouba odbočíte na Řečici. Na malém návrší na vás vykoukne kostelík zasvěcený svatému Jiří. Jeďte dále přes Záběhlice a Proseč do Kaliště, rodiště dirigenta a hudebníka Gustava Mahlera. Odtud na sever za osadou V horách zabočíte doprava na Rejčkov, Dobrou Vodu Lipnickou až ke kostelu svaté Markéty v Loukově. Na cestě zpátky do Světlé minete za osadou Smrčensko Panuškův dub, nesoucí jméno akademického malíře Jaroslava Panušky, který nedaleko odsud žil a je ve Světlé pohřben. Strom se stal častým námětem jeho obrazů.
 
Pokud jste ještě nebyli v Lipnici nad Sázavou, máte nyní jedinečnou šanci to napravit. Přivítá vás tajuplný hrad, památník Jaroslava Haška a občerstvení ve stylové restauraci U České koruny v podhradí. Jejím provozovatelem není nikdo jiný než Haškův pravnuk. Začátkem června se v Lipnici koná tradiční Festival divadel, hudby a humoru Haškova Lipnice.