Úvod > Kam pojedete? > Kraj Vysočina > Koruna Vysočiny > Dolní Rožínka

Dolní Rožínka

V obci na Vysočině sice žije jen pár stovek obyvatel, ale míří sem tisíce návštěvníků. Důvodem je především strašidelný zámek Draxmoor a Fotopark Krokodýl, které patří mezi atrakce nedalekého Šiklova mlýna. Okolní lesy navíc skrývají několik lákavých tajemství.

Co musíte vidět v Dolní Rožínce

Dominantou obce je klasicistní zámek s cibulovou vížkou, v němž sídlí základní škola. Mnohem víc pozornosti však přitahuje bývalá sýpka, přestavěná na strašidelný zámek Draxmoor s tajemnou expozicí plnou magie a desítkami ozvučených a pohyblivých modelů čarodějnic, ježibab, draků a jiných strašidel. Kdo touží po originálních záběrech z dovolené na Vysočině, ten by měl navštívit Fotopark Krokodýl – vyfotografujete se tu totiž ve 3D expozicích s kulisami nejznámějších míst celého světa.
 

Výlet za tajemstvím lesoparku Templ

Koncem 18. století založil majitel panství hrabě Jan Nepomuk Mitrovský vedle zámku anglický park, který tehdy patřil k nejkrásnějším na Moravě; z něj se hvězdicovitě rozbíhaly cesty lemované stromořadími k jednotlivým stavbám v okolí. Dnes už po něm nenajdete ani stopu, ale můžete se vydat do lesoparku Templ na severovýchodě Rožínky. Najdete tu egyptský obelisk nebo klasicistní kapli s hrobkou zakladatele, nezřetelné stopy připomínají také potůček s umělými kaskádami a anglickou lázeň.
 

Koně, koupání, hrady a výlety do přírody

V Dolní Rožínce si na Zámeckém statku zajezdíte na koních, v létě je oblíbeným místem k rekreaci zatopený lom s čistou vodou u silnice směrem do Zvole. Jižně od obce v lese Jivina objevíte romantickou umělou zříceninu, postavenou patrně jako zastávku pro výlety panstva z dolnorožíneckého zámku a jejich hosty. Pro rodiny s dětmi je přitažlivým cílem Šiklův mlýn, pro milovníky historických památek hrad Pernštejn a zříceniny několika hradů v okolních lesích, například Mitrova či hradu Lísek.

Akce

24.6.
4.9.
Svět skřítků a víl

Svět skřítků a víl

Dolní Rožínka, Kraj Vysočina
Strašidelný zámek Draxmoor v Dolní Rožínce

Strašidelný zámek Draxmoor v Dolní Rožínce

Dolní Rožínka, Kraj Vysočina
Lom Dolní Rožínka

Lom Dolní Rožínka

Dolní Rožínka, Kraj Vysočina
Anglický park a lesopark Templ v Dolní Rožínce

Anglický park a lesopark Templ v Dolní Rožínce

Dolní Rožínka, Kraj Vysočina

Pojeďte na výlet