Valašské Klobouky
"> "> "> Betlém Horní Lidec "> Hornův dům Hornův dům z roku 1897 je jednou z realizací význačného architekta Huberta Gessnera. V současnosti slouží jako sídlo městského úřadu. Za prohlídku stojí i jeho vnitřní schodiště i zahrada. Před Hornovým domem najdete barokní Mariánský sloup z roku 1761 se sochami čtyř svatých, chránících obyvatele Valašských Klobouk i poutníky. "> Nejstarší měšťanský dům ve Valašských Kloboukách Dům Štěpána Bílka, pocházející zřejmě z roku 1722, je nejstarším dochovaným měšťanským domem ve Valašských Kloboukách. "> Kostel, Valašské Klobouky Kostel Povýšení svatého Kříže a Valašské Klobouky v náruči zelených hor. "> Bratmannova vila Bratmannova vila, postavená ve Valašských Kloboukách roku 1896 je první secesní stavbou na území České republiky! Pochází z pera architekta Huberta Gessnera, jednoho z nejvýznamnějších architektů Střední Evropy první poloviny 20. století. "> Modrotisková dílna V Městském muzeu ve Valašských Kloboukách najdete modrotiskovou dílnu. Natiskněte si svou vlastní pohlednici! "> Folklor na Valašském Klobucku Folklor, kroje a muziku potkáte ve Valašských Kloboukách při mnoha příležitostech. "> Valašský mikulášský jarmek Valašský mikulášský jarmek - známé adventní potěšení, na nějž se do Valašských Klobouk sjíždějí lidé z celého regionu. Trh lidových výrobků, ukázky starodávných řemesel a předvánoční tradice. Dobroty, muzika, čerti i andělé, pro děti i dospělé. "> Cyrilometodějská kaple Cyrilometodějská kaple ve Valašských Kloboukách, na její výzdobě se podílel i významný malíř Bohumír Lindauer. "> Dřevěnice ve Valašských Kloboukách Valašské Klobouky poničil v roce 1896 jeden z největších požárů na Moravě v 19. století. O to cennější jsou dochované dřevěnice se zachovaným interiérem, které ožívají řemesly a muzikou při akcích pro veřejnost. "> Dům u Slunce Další ze staveb architekta Huberta Gessnera ve Valašských Kloboukách je známá pod názvem Dům u Slunce.
Přidat foto

Valašské Klobouky

Název města Valašské Klobouky zní jako z pohádky. Leží za sedmero horami a sedmero řekami, odevšad je to sem trochu z ruky a jen málokdo ví, kde by je měl hledat. Objevíte tu řadu starých malebných roubenek a muzeum řemesel, v okolí láká k výletu rozhledna na Královci nebo originální betlém.

Radnice s pranýřem a dům plný řemesel

Prohlídka města na svazích Bílých Karpat může začít na náměstí. V bývalé Staré radnici sídlí muzeum, které vám představí historii okolního kraje, před budovou si prohlédnete jeden z nejstarších dochovaných pranýřů v Česku. Druhá část expozic sídlí v takzvaném Červeném domě a seznámí vás soukenictvím, plátenictvím a barvířstvím, tedy s tradičními řemesly, která Klobouky proslavila na přelomu 18. a 19. století. Raritou je dosud funkční tkalcovský stav, který můžete vidět v chodu.
 

Červený dům aneb jak to bylo s katem a jeho odsouzenci

Červenému domu se říká také Katův dům. Kvůli narudlé fasádě a podivnému korýtku, které trčí z jedné stěny domu přímo do ulice, se v Kloboukách říkalo, že v domě bydlel kat a korýtkem prý vytékala krev popravených. Všechno bylo samozřejmě jinak: dům na rohu náměstí si postavili mistři soukeničtí, bratři Dobiáš a Benedikt Tomaštíkové, roku 1781 – tedy téměř třicet let poté, co Klobouky přišly o hrdelní právo. Korýtko ve skutečnosti ústilo do kuchyně a sloužilo jako důmyslný historický odpad.
 

Kam dřív? Na jarmark, rozhlednu, na hrad nebo do betléma? 

S městem se můžete seznámit třeba při Valašském mikulášském jarmeku, kdy ulicemi i náměstím procházejí mikulášské družiny a své umění předvádí několik stovek řemeslníků. K výletům do okolí láká památník Ploština či naučná stezka Královec, která vás dovede k rozhledně na Královci, pro rodiny s dětmi je pěkným cílem také někdejší strážní hrad Brumov anebo vyřezávaný betlém v Horní Lidči, který vám představí nejzajímavější místa, zvyky a původní řemesla česko-slovenského pomezí.

Turistická informační centra


Rozhledna Královec u Valašských Klobouků

Rozhledna Královec u Valašských Klobouků

Valašské Klobouky, Zlínský kraj
Instagramová stezka ve Valašských Kloboukách

Instagramová stezka ve Valašských Kloboukách

Valašské Klobouky, Zlínský kraj
Valašské suvenýry ve Valašských Kloboukách

Valašské suvenýry ve Valašských Kloboukách

Valašské Klobouky, Zlínský kraj
Skanzen Valašské Klobouky

Skanzen Valašské Klobouky

Valašské Klobouky, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace

Hotel Alfacentrum Valašské Klobouky

Hotel Alfacentrum Valašské Klobouky

Valašské Klobouky, Zlínský kraj

Pojeďte na výlet