Valašské Klobouky
"> "> "> Betlém Horní Lidec "> Hornův dům Hornův dům z roku 1897 je jednou z realizací význačného architekta Huberta Gessnera. V současnosti slouží jako sídlo městského úřadu. Za prohlídku stojí i jeho vnitřní schodiště i zahrada. Před Hornovým domem najdete barokní Mariánský sloup z roku 1761 se sochami čtyř svatých, chránících obyvatele Valašských Klobouk i poutníky. "> Nejstarší měšťanský dům ve Valašských Kloboukách Dům Štěpána Bílka, pocházející zřejmě z roku 1722, je nejstarším dochovaným měšťanským domem ve Valašských Kloboukách. "> Kostel, Valašské Klobouky Kostel Povýšení svatého Kříže a Valašské Klobouky v náruči zelených hor. "> Bratmannova vila Bratmannova vila, postavená ve Valašských Kloboukách roku 1896 je první secesní stavbou na území České republiky! Pochází z pera architekta Huberta Gessnera, jednoho z nejvýznamnějších architektů Střední Evropy první poloviny 20. století. "> Modrotisková dílna V Městském muzeu ve Valašských Kloboukách najdete modrotiskovou dílnu. Natiskněte si svou vlastní pohlednici! "> Folklor na Valašském Klobucku Folklor, kroje a muziku potkáte ve Valašských Kloboukách při mnoha příležitostech. "> Valašský mikulášský jarmek Valašský mikulášský jarmek - známé adventní potěšení, na nějž se do Valašských Klobouk sjíždějí lidé z celého regionu. Trh lidových výrobků, ukázky starodávných řemesel a předvánoční tradice. Dobroty, muzika, čerti i andělé, pro děti i dospělé. "> Cyrilometodějská kaple Cyrilometodějská kaple ve Valašských Kloboukách, na její výzdobě se podílel i významný malíř Bohumír Lindauer. "> Dřevěnice ve Valašských Kloboukách Valašské Klobouky poničil v roce 1896 jeden z největších požárů na Moravě v 19. století. O to cennější jsou dochované dřevěnice se zachovaným interiérem, které ožívají řemesly a muzikou při akcích pro veřejnost. "> Dům u Slunce Další ze staveb architekta Huberta Gessnera ve Valašských Kloboukách je známá pod názvem Dům u Slunce.
Přidat foto

Valašské Klobouky

Název města Valašské Klobouky zní jako z pohádky. Leží za sedmero horami a sedmero řekami, odevšad je to sem trochu z ruky a jen málokdo ví, kde by je měl hledat. Objevíte tu řadu starých malebných roubenek a muzeum řemesel, v okolí láká k výletu rozhledna na Královci nebo originální betlém.

Radnice s pranýřem a dům plný řemesel

Prohlídka města na svazích Bílých Karpat může začít na náměstí. V bývalé Staré radnici sídlí muzeum, které vám představí historii okolního kraje, před budovou si prohlédnete jeden z nejstarších dochovaných pranýřů v Česku. Druhá část expozic sídlí v takzvaném Červeném domě a seznámí vás soukenictvím, plátenictvím a barvířstvím, tedy s tradičními řemesly, která Klobouky proslavila na přelomu 18. a 19. století. Raritou je dosud funkční tkalcovský stav, který můžete vidět v chodu.
 

Červený dům aneb jak to bylo s katem a jeho odsouzenci

Červenému domu se říká také Katův dům. Kvůli narudlé fasádě a podivnému korýtku, které trčí z jedné stěny domu přímo do ulice, se v Kloboukách říkalo, že v domě bydlel kat a korýtkem prý vytékala krev popravených. Všechno bylo samozřejmě jinak: dům na rohu náměstí si postavili mistři soukeničtí, bratři Dobiáš a Benedikt Tomaštíkové, roku 1781 – tedy téměř třicet let poté, co Klobouky přišly o hrdelní právo. Korýtko ve skutečnosti ústilo do kuchyně a sloužilo jako důmyslný historický odpad.
 

Kam dřív? Na jarmark, rozhlednu, na hrad nebo do betléma? 

S městem se můžete seznámit třeba při Valašském mikulášském jarmeku, kdy ulicemi i náměstím procházejí mikulášské družiny a své umění předvádí několik stovek řemeslníků. K výletům do okolí láká památník Ploština či naučná stezka Královec, která vás dovede k rozhledně na Královci, pro rodiny s dětmi je pěkným cílem také někdejší strážní hrad Brumov anebo vyřezávaný betlém v Horní Lidči, který vám představí nejzajímavější místa, zvyky a původní řemesla česko-slovenského pomezí.

Turistická informační centra


2.7.
16.7.
Kosení bělokarpatských orchidejových luk 2022

Kosení bělokarpatských orchidejových luk 2022

Valašské Klobouky, Zlínský kraj
Rozhledna Královec u Valašských Klobouků

Rozhledna Královec u Valašských Klobouků

Valašské Klobouky, Zlínský kraj
Skanzen Valašské Klobouky

Skanzen Valašské Klobouky

Valašské Klobouky, Zlínský kraj
Cyklostezka Bevlava: Bečva-Vlára-Váh

Cyklostezka Bevlava: Bečva-Vlára-Váh

Valašské Klobouky, Zlínský kraj
Naučná stezka Královec ve Valašských Kloboukách

Naučná stezka Královec ve Valašských Kloboukách

Valašské Klobouky, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace

Hotel Alfacentrum Valašské Klobouky

Hotel Alfacentrum Valašské Klobouky

Valašské Klobouky, Zlínský kraj