Úvod > Co chcete dělat? > Do Brumova na židovský hřbitov i za dalekými výhledy

Do Brumova na židovský hřbitov i za dalekými výhledy

Příroda
Nedaleko náměstí v Brumově, cca 2 km severním směrem se nachází Brumovský židovský hřbitov, který je od roku 1964 zapsán do seznamu národních kulturních památek.
Pěším turistům doporučíme použít zelenou turistickou značku směřující z náměstí v Brumově k rekreačnímu středisku Jelenovská. Po kilometru chůze, během níž mineme majestátní Brumovský hrad (mimo sezonu ovšem uzavřen), v chatové oblasti zvané Židáky najdeme šipku vpravo k židovskému hřbitovu, který leží na okraji lesa cca 400 m od stezky.

Hřbitov je tvořen většinou kamennými náhrobky z pískovce, žuly a mramoru různého stáří v počtu 50 kusů. Náhrobky jsou obráceny k východu v nepravidelných řadách, nejstarší z nich pochází z roku 1785. Poslední pohřeb se zde konal 9. května 1931. V dobách II. světové války byl značně poničen. V roce 1985 byla provedena komplexní obnova hřbitova včetně postavení nalezených náhrobků na původní místa a provedeno nové oplocení. 24. října 1993 zde byla postavena a odhalena pamětní deska obětem holocaustu Židů z Brumova-Bylnice.

Až sem zavítáte, nezapomeňte položit kamínek na hrob k uctění památky mrtvého po starém způsobu Židů putujících pouští, kde nebylo květin. Do škvíry náhrobku zasuňte lístek se svým tajným přáním a s prosbou o jeho splnění. Ani staletí nezničila víru v rabínovu zázračnou moc.

Návštěvu židovského hřbitova spojte s výšlapem na Jelenovskou. Je to vyhlášená rekreační oblast s možnosti občerstvení a ubytování, je odsud hezký výhled do údolí.

Milovníkům dalekých výhledů doporučíme vystoupit na rozhlednu Královec. Z Brumova je to cca 6 km, od železniční stanice v Návojné vede k rozhledně červená turistická značka. Motoristé vyjedou až k rekreačnímu středisko, od kterého je rozhledna na dosah ruky. Při podzimním inverzním počasí se můžete dočkat zajímavých pohledů na valašskou krajinu.

Celý popis
Naposledy změněno: 30. 9. 2019

Ubytování a restaurace v okolí