Stříbrná Skalice

Krajina s krásnou a čistou přírodou, ideální pro odpočinek a rekreaci, to je Posázaví. Mezi městem Sázavou a Ondřejovem s proslulou hvězdárnou leží Stříbrná Skalice. Půvabný starý název Skalice hor stříbrných svědčí o tom, že se tu kdysi těžilo stříbro, v okolí dodnes objevíte zbytky štol.

Stříbrná Skalice: malá stříbrná pokladnice

Městečko leží ve středních Čechách, v kopcovité krajině poblíž řeky Sázavy jihovýchodně od Říčan, v údolí Jevanského potoka. Stříbrné doly přilákaly vojska císaře Zikmunda, která na jaře 1403 Skalici vyplenila a zničila zdejší hrad, který tu podle legendy stával již v 8. století za Přemysla Oráče. Z rozbořeného sídla se dochovaly jen zbytky brány, kus hradby a kamenná zeď parkánu se vstupem do gotického sklepa, na jeho základech později vyrostl barokní kostel sv. Jana Nepomuckého.
 

Vzácný románský kostel sv. Jakuba

V místě zvaném V Rovných na východním okraji Stříbrné Skalice stojí románský kostelík sv. Jakuba z konce 12. století. Dochoval se v původní podobě a díky kamenným reliéfům se zvířecími motivy a původním malbám patří k nejvzácnějším románským památkám v Česku. Zajímavý osud měly zdejší varhany; pocházejí z poloviny 18. století a původně byly určené pro Sázavský klášter. Po jeho zrušení v roce 1785 byly přeneseny do kostela sv. Jana Nepomuckého ve Stříbrné Skalici, ale po sto letech se stěhovaly potřetí a patrně naposled do kostela sv. Jakuba.
 

Odpočinek slavných

Do Posázaví vás z Prahy pohodlně dopraví Posázavský Pacifik, provoz na romantické železniční trati s řadou mostů a tunelů byl zahájen již v roce 1901. Okolí Stříbrné Skalice si zamilovala řada osobností, například v Hradci měl chatu a prožil tu poslední léta svého života populární herec a komik Jiří Sovák. Do chaty ve Vlkančickém údolí u Skalice často jezdíval herec Stanislav Neumann a v blízkých Kostelních Střimelicích měl chalupu spisovatel Zdeněk Pluhař.

Aktivity v obci Stříbrná Skalice

Kostel sv. Jakuba Většího ve Stříbrné Skalici

Kostel sv. Jakuba v Rovné je jeden z nejkrásnějších a nejdochovanějších románských kostelíků v Čechách s unikátní uměleckou výzdobou z 12. a 13. století.
Stříbrná Skalice, Středočeský kraj

Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Stříbrné Skalici

Barokní kostel z let 1730-33 byl postavený v nádvoří již dříve zaniklého hradu. K jeho stavbě bylo použito množství staršího hradního gotického zdiva.
Stříbrná Skalice, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v obci Stříbrná Skalice

Střimelická uzenina

Masné výrobky Střimelické uzeniny obsahují jen kvalitní maso osobně vybrané u dodavatelů a ručně míchané koření. Uzeny jsou na bukovém dřevě.
Stříbrná Skalice, Středočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Posázaví


Cyklovýlet na Zbraslav a do Davle za Vladislavem Vančurou

Markéta Lazarová, Rozmarné léto, Konec starých časů, Útěk do Budína a Kubula a Kuba Kubikula, to je pětice nejznámějších próz spisovatele Vladislava Vančury. V červnu si připomínáme 125 let od jeho narození. Pojďte s portálem Kudy z nudy pátrat kde žil a která místa na něj zapůsobila.

Po stopách šlechtických rodů: příběh manželství následníka trůnu Ferdinanda d’Este a Žofie Chotkové

Kdyby se jediný syn císaře Františka Josefa I. nezastřelil v Mayerlingu, nejspíš by František Ferdinand d’Este prožil běžný život váženého šlechtice. Jenže výstřel z roku 1889, který sprovodil ze světa korunního prince Rudolfa, přenesl nástupnictví na rodinu mladšího bratra vládnoucího císaře.

S dětmi na hrad Český Šternberk

Romantický hrad Český Šternberk, obklopený lesy a loukami, se již déle než 760 let majestátně tyčí na skále nad řekou Sázavou. Při jeho návštěvě se ve fantazii lehce přenesete do časů rytířů, králů, princů a princezen. Přijeďte si vychutnat jeho pohádkovou atmosféru s dětmi a zažijete víkend plný dobrodružství.

Vydejte se na výlety z Uhlířských Janovic

Uhlířské Janovice, ležící jihozápadním směrem od Kutné Hory, jsou městem obklopeným rybníky a nezkaženou přírodou. Jezdí tu málo aut, a tak se na svých procházkách po okolí nemusíte bát nepříjemného hluku. V nedalekém Kácově si můžete půjčit loď a spustit se po Sázavě až do Českého Šternberka.