Úvod > Kam pojedete? > Středočeský kraj > Posázaví > Stříbrná Skalice

Stříbrná Skalice

Krajina s krásnou a čistou přírodou, ideální pro odpočinek a rekreaci, to je Posázaví. Mezi městem Sázavou a Ondřejovem s proslulou hvězdárnou leží Stříbrná Skalice. Půvabný starý název Skalice hor stříbrných svědčí o tom, že se tu kdysi těžilo stříbro, v okolí dodnes objevíte zbytky štol.

Stříbrná Skalice: malá stříbrná pokladnice

Městečko leží ve středních Čechách, v kopcovité krajině poblíž řeky Sázavy jihovýchodně od Říčan, v údolí Jevanského potoka. Stříbrné doly přilákaly vojska císaře Zikmunda, která na jaře 1403 Skalici vyplenila a zničila zdejší hrad, který tu podle legendy stával již v 8. století za Přemysla Oráče. Z rozbořeného sídla se dochovaly jen zbytky brány, kus hradby a kamenná zeď parkánu se vstupem do gotického sklepa, na jeho základech později vyrostl barokní kostel sv. Jana Nepomuckého.
 

Vzácný románský kostel sv. Jakuba

V místě zvaném V Rovných na východním okraji Stříbrné Skalice stojí románský kostelík sv. Jakuba z konce 12. století. Dochoval se v původní podobě a díky kamenným reliéfům se zvířecími motivy a původním malbám patří k nejvzácnějším románským památkám v Česku. Zajímavý osud měly zdejší varhany; pocházejí z poloviny 18. století a původně byly určené pro Sázavský klášter. Po jeho zrušení v roce 1785 byly přeneseny do kostela sv. Jana Nepomuckého ve Stříbrné Skalici, ale po sto letech se stěhovaly potřetí a patrně naposled do kostela sv. Jakuba.
 

Odpočinek slavných

Do Posázaví vás z Prahy pohodlně dopraví Posázavský Pacifik, provoz na romantické železniční trati s řadou mostů a tunelů byl zahájen již v roce 1901. Okolí Stříbrné Skalice si zamilovala řada osobností, například v Hradci měl chatu a prožil tu poslední léta svého života populární herec a komik Jiří Sovák. Do chaty ve Vlkančickém údolí u Skalice často jezdíval herec Stanislav Neumann a v blízkých Kostelních Střimelicích měl chalupu spisovatel Zdeněk Pluhař.

Aktivity

Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Stříbrné Skalici

Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Stříbrné Skalici

Stříbrná Skalice, Středočeský kraj
Kostel sv. Jakuba Většího ve Stříbrné Skalici

Kostel sv. Jakuba Většího ve Stříbrné Skalici

Stříbrná Skalice, Středočeský kraj