Úvod > Kam pojedete? > Středočeský kraj > Posázaví > Stříbrná Skalice

Stříbrná Skalice

Krajina s krásnou a čistou přírodou, ideální pro odpočinek a rekreaci, to je Posázaví. Mezi městem Sázavou a Ondřejovem s proslulou hvězdárnou leží Stříbrná Skalice. Půvabný starý název Skalice hor stříbrných svědčí o tom, že se tu kdysi těžilo stříbro, v okolí dodnes objevíte zbytky štol.

Stříbrná Skalice: malá stříbrná pokladnice

Městečko leží ve středních Čechách, v kopcovité krajině poblíž řeky Sázavy jihovýchodně od Říčan, v údolí Jevanského potoka. Stříbrné doly přilákaly vojska císaře Zikmunda, která na jaře 1403 Skalici vyplenila a zničila zdejší hrad, který tu podle legendy stával již v 8. století za Přemysla Oráče. Z rozbořeného sídla se dochovaly jen zbytky brány, kus hradby a kamenná zeď parkánu se vstupem do gotického sklepa, na jeho základech později vyrostl barokní kostel sv. Jana Nepomuckého.
 

Vzácný románský kostel sv. Jakuba

V místě zvaném V Rovných na východním okraji Stříbrné Skalice stojí románský kostelík sv. Jakuba z konce 12. století. Dochoval se v původní podobě a díky kamenným reliéfům se zvířecími motivy a původním malbám patří k nejvzácnějším románským památkám v Česku. Zajímavý osud měly zdejší varhany; pocházejí z poloviny 18. století a původně byly určené pro Sázavský klášter. Po jeho zrušení v roce 1785 byly přeneseny do kostela sv. Jana Nepomuckého ve Stříbrné Skalici, ale po sto letech se stěhovaly potřetí a patrně naposled do kostela sv. Jakuba.
 

Odpočinek slavných

Do Posázaví vás z Prahy pohodlně dopraví Posázavský Pacifik, provoz na romantické železniční trati s řadou mostů a tunelů byl zahájen již v roce 1901. Okolí Stříbrné Skalice si zamilovala řada osobností, například v Hradci měl chatu a prožil tu poslední léta svého života populární herec a komik Jiří Sovák. Do chaty ve Vlkančickém údolí u Skalice často jezdíval herec Stanislav Neumann a v blízkých Kostelních Střimelicích měl chalupu spisovatel Zdeněk Pluhař.

Aktivity

Kostel sv. Jakuba Většího ve Stříbrné Skalici

Kostel sv. Jakuba v Rovné je jeden z nejkrásnějších a nejdochovanějších románských kostelíků v Čechách s unikátní uměleckou výzdobou z 12. a 13. století.
Stříbrná Skalice, Středočeský kraj

Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Stříbrné Skalici

Barokní kostel z let 1730-33 byl postavený v nádvoří již dříve zaniklého hradu. K jeho stavbě bylo použito množství staršího hradního gotického zdiva.
Stříbrná Skalice, Středočeský kraj

Pojeďte na výlet


S osobností na procházku: do Příbrami a po Příbramsku s Janem Drdou

Městečko na dlani, Vyšší princip, Němá barikáda, Hrátky s čertem a spousta krásných a originálních českých pohádek: to jsou nejznámější díla Jana Drdy (1915–1970). Pojďte se v jeho stopách vypravit pěšky po Příbrami a nechte se portálem Kudy z nudy inspirovat k dalším výletům do okolí – a do pohádek.
s J. Drdou Příbramskem, Cesty krajinou

S osobností na procházku: na Křivoklátsko a podél Berounky s Otou Pavlem

Dukla mezi mrakodrapy, Plná bedna šampaňského, Smrt krásných srnců anebo Jak jsem potkal ryby: to jsou nejznámější knížky spisovatele a novináře Oty Pavla (1930–1973). Povídky z Křivoklátska, kraje jeho dětství, se líbily tolika čtenářům, že se o údolí Berounky v okolí Luhu u Branova dodnes mluví jako o kraji Oty Pavla. Pojďte se s ním seznámit!
Křivoklátsko a Berounka s Otou Pavlem, Výlety s příběhem

Baťův malý Zlín ve Zruči nad Sázavou

Když se řekne Baťa, vybaví se většině lidí boty a Zlín. Nebo také Zruč nad Sázavou, takový malý Zlín asi 70 kilometrů od Prahy. Městečko, které s příchodem obuvnického gigantu v roce 1939 dostalo úplně jinou tvář, zapříčiněnou nebývalým rozvojem.
po Baťově Zruči, Cesty poznání

Běžecká trasa Konopiště

Tato běžecká trasa je ideální pro sportovní turisty, kteří přijeli na zámek Konopiště a chtějí se přitom trochu proběhnout.
běžecká trasa Benešov, Cesty pro zdraví