!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Kostel sv. Jakuba Většího ve Stříbrné Skalici
Památky

Kostel sv. Jakuba Většího ve Stříbrné Skalici

Kostel sv. Jakuba v Rovné je jeden z nejkrásnějších a nejdochovanějších románských kostelíků v Čechách s unikátní uměleckou výzdobou z 12. a 13. století.
Je jen o něco mladším bratrem světoznámé hradní kaple sv. Kateřiny ve Znojmě a bezpochyby se na jeho stavbě pro pána dvorce podílela sázavská stavební a umělecká huť románských benediktinů.

Románský kostel z doby před rokem 1150 byl přestavěný nejprve kolem roku 1180 a pak pozdně románsky kolem roku 1230. V roce 1352 je kostel doložen jako farní a fara je vzpomínána i po celé 15. století. 

Kromě pozoruhodné řady kamenných reliéfů se zvířecími motivy na vnějším plášti kostela připomínající výzdobu benediktinského kostela jeho jmenovce - kostela sv. Jakuba v Řezně - jsou naprosto unikátní románské malby v interiéru. Kromě zobrazení Maiestas Domini, Krista, apoštolů a legend o sv. Jakubovi a sv. Mikuláši se v podkruchtí nachází snad i zobrazení sv. Prokopa, zakladatele Sázavského kláštera, z doby ještě před jeho svatořečením. 

Kromě původní románské kamenné menzy v apsidě je kostel bez vnitřního zařízení, vyjma varhan pocházejících z pol. 18. století. 

 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 7. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Stromhouse – stromový domek v Posázaví

Stromhouse – stromový domek v Posázaví

Vlkančice, Střední Čechy
Hostinec Za Vodou v Sázavě

Hostinec Za Vodou v Sázavě

Sázava, Střední Čechy
Hotel Sázava v městečku Sázava

Hotel Sázava v městečku Sázava

Sázava, Střední Čechy