Úvod > Výlety > Na hrady a zámky > Poznejte hrady a zámky Posázaví

Poznejte hrady a zámky Posázaví

Okruh vhodný pro motoristy i cyklisty začíná v Benešově, odkud vás naše trasa zavede za Ferdinandem d´Este na Konopiště a následně za netopýry do Týnce nad Sázavou. V malebném údolí řeky Sázavy si prohlédnete zříceninu Zbořený Kostelec a nakonec se podíváte na jednu z největších českých sbírek kočárů a povozů.

Z Benešova na Konopiště a Týnec

KonopištěVýchozím místem výletu je Masarykovo náměstí v Benešově. Odtud zamíříte na Konopiště (cyklisté po cyklotrase 0064), kde si můžete prohlédnout unikátní motocyklové muzeum značky Jawa. Hlavní atrakci zde však představuje romantický zámek následníka rakouského trůnu František Ferdinand d'Este.

V rámci prohlídkových okruhů uvidíte reprezentační a hostinské pokoje, sbírku zbraní a loveckých trofejí i soukromé pokoje Františka Ferdinanda. Komu se do zámku nebude chtít, může se projít rozlehlou zámeckou zahradou. Cyklisté mohou projet parkem kolem Konopišťského rybníka na Chvojen a ke zřícenině hradu Kožlí, který vznikl patrně v době poděbradských válek a dnes je volně přístupný.

Týnec nad SázavouPřes Václavice a Úročnici pokračujte do Týnce nad Sázavou, kterému dominuje místní hrad z 12. století s románskou rotundou. Uvnitř hradu máte jedinečnou možnost seznámit se s jeho pozoruhodnými obyvateli – předposlední podlaží hradní věže totiž obývá letní kolonie netopýra velkého. Rotunda s hranolovou věží však zároveň slouží jako rozhledna.

Z Týnce pokračujte po hlavní silnici č. 107 okolo řeky Sázavy na Zbořený Kostelec, který se schovává v nenápadné zatáčce, směrem na Čakovice a Kamenici. Hrad (původně Kostelec nad Sázavou) stával na tupém ostrohu, spadajícím na jihovýchodě příkrými skalními útesy k řece Sázavě a na jihozápadě do hlubokého údolí Kamenického potoka, jenž ústí pod hradem do Sázavy. Romantickou zříceninu si při svých cestách Posázavím nakreslil do památníku i Karel Hynek Mácha.
 

Zámek Vysoká Lhota a tvrz Mrač

Tvrz MračZe Zbořeného Kostelce mohou cyklisté pokračovat podél řeky Sázavy až do Nespek, motoristé musí řeku objet přes Babice. Z Nespek je to už kousek do Poříčí nad Sázavou s kostelem sv. Havla. Z Poříčí pokračujte do Čerčan, kde si na zámku Vysoká Lhota můžete prohlédnout jednu z největších českých sbírek kočárů a povozů, ale i sedel a postrojů, která jsou používána pro filmové účely.
 
Z Čerčan se trasa stáčí zpět do Benešova (cyklisté po trase 0064), poslední zastávkou by mohla být tvrz Mrač, nejzachovalejší středověká tvrz s palácovým opevněním v ČR. Součástí areálu je středověký sklep vysekaný do žulového masivu, renesanční statek, zbytky tvrziště z 13. století, zřícenina barokního zámečku, mlýn z r. 1540 a budova bývalého hamru. Tvrz je přístupná každou sobotu a neděli, stačí jen přijít a z nádvoří silně zapískat.