Zdroj foto: berounsko.net

Loděnice

Městys Loděnice se nachází mezi městy Beroun a Rudná u dálnice spojující Plzeň s Prahou. Městečko proslavilo (předevší zdejší nádraží) natáčení Menzlova oskarového filmu Ostře sledované vlaky z roku 1966. Jinak jsou Loděnice velmi starým sídlištěm v údolí Loděnického potoka, lidé toto místo obývali již ve středním paleolitu – stáří nálezů, dokumentujících tuto skutečnost je cca 150 000 let.
LoděniceMěstys Loděnice se nachází v turistické oblasti Český kras – Křivoklátsko. V oblasti, jejíž osou je Loděnický potok, žili lidé již ve středním paleolitu, provedené výzkumy a bohaté archeologické nálezy dosvědčují, že se v této lokalitě nacházelo neolitické sídliště. Při stavbě dálnice D 5 byly v katastru obce v lokalitě zvené V Hlubokém objeveny i pozůstatky keltského sídliště. Významná jsou i zdejší paleontologická naleziště, z nichž nejvýznamnější jsou chráněná naleziště Špičatý vrch a Barrandovy jámy, která jsou součástí Chráněné krajinné oblasti Český kras. Prvním písemným údajem o existenci osady s názvem Loděnice je soupis obcí na levém břehu Berounky z roku 1088, který je součástí vymezování tehdejších hranic župy Tetínské. První autentickou historickou zmínkou o obci Loděnice je písemný záznam o bitvě o český trůn mezi Soběslavem II. a Bedřichem, která se odehrála u Loděnice dne 23. ledna 1179.

ostře sledované vlakyJméno obce souvisí s plavením dříví po vodě. Obyvatelé zalesněného údolí, zvaní podle starobylé pověsti loděníci, rubali v okolních svazích kmeny, které při příznivé vodě v potoce plavili k Berounce, kde byly jednotlivé klády svazovány a jako primitivní vory plaveny po vodě na místa dalšího zpracování. Povýšení Loděnice na městys přišlo roku 1898 na základně žádosti loděnického obecního zastupitelstva u c. a k. ministerstva vnitra. Pokud se sem vypravíte na výlet, prohlédnete si zde Museum trati a Ostře sledovaných vlaků, Zámek Loděnice – pravoslavný monastýr, Chrustenickou šachtu a k širšímu poznávání okolí zve naučná stezka Loděnické filmování, Chrustenická vyhlídka, Syslí louky u Loděnice anebo již zmiňová archeologická lokalita přírodní památka Špičatý vrch – Barrandovy jámy.

Aktivity v obci Loděnice

Zámek Loděnice – pravoslavný monastýr sv. Václava a sv. Ludmily

Chátrající stavba, kterou spatřily stovky tisíc turistů mířících do Prahy, před dvěma lety změnila majitele i účel. Každou neděli si můžete prohlédnout její část.
Loděnice, Středočeský kraj

Museum trati a Ostře sledovaných vlaků v Loděnici u Berouna

Parta nadšenců se pustila do rekonstrukce prostor místního vlakového nádraží, aby v nich při příležitosti 120. výročí zahájení provozu na trati Praha – Rudná – Beroun vzniklo Museum trati a Ostře sledovaných vlaků.
Loděnice, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v obci Loděnice

Restaurace a penzion Ve Století v Loděnici

Současné prostory restaurace a pensionu vznikly rozsáhlou rekonstrukcí bývalého hospodářského statku, se snahou o zachování původního rázu stavení.
Loděnice, Středočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Český kras – Křivoklátsko


Karavanem od jara do zimy: po stopách filmu Prázdniny s Broučkem podél Berounky

V milé a nenáročné letní komedii Prázdniny s Broučkem se prý pozná nejeden karavanista. Vydejte se s Kudy z nudy tam, kde se film natáčel, tedy do údolí Berounky – řeky pro pohodáře, kteří nikam nespěchají, pro milovníky knížek Oty Pavla, starých hradů a dokonale ukrytých zajímavých míst.
výlet karavanem okolo Berounky, Cesty krajinou

Vánoční výlet za Karlem IV.

Vánoce s Karlem IV.? A proč ne. Projděte se centrem Prahy a až budete mít dost Staroměstských vánočních trhů, vydejte se Karlovou ulicí směrem na Karlův most. Tam, v muzeum Karlova mostu, na vás čeká unikátní výstava originálních betlémů. Z města si pak udělejte výlet k hradu Karlštejn, kde se provádí i v zimě. Otevřeno mají také v Muzeum betlémů, kde nechybí figurka Karla IV.

Berounskem a Křivoklátskem po stopách Karla IV. na kole

S osobností českého krále a římského císaře Karla IV., jedné z nejvýznamnějších osobností národních dějin, je spojena řada mýtů a legend, které určitě všichni znáte – zákaz vstupu žen na Karlštejn, jeho uvěznění na Křivoklátě nebo pověst o hradu Karlík, který byl podle nejslavnějšího fabulátora českých dějin Hájka z Libočan, vystavěn pro české královny. Tuto hypotézu později Jaroslav Vrchlický zakomponoval do své hry Noc na Karlštejně. Naše trasa vhodná pro statné cyklisty vede právě těmito místy, kde odhalíte, jak to bylo doopravdy.
Dobřichovice, Na kole po Česku

Zimní Křivoklátsko – královský hrad a starobylý statek

Na Křivoklátsko můžete vyrazit v každé roční době. Královský advent proběhne 9. – 10. 12. a 16. – 17. 12. 2023. Na výlet zve nejenom královský hrad Křivoklá. Během adventu bude otevřeno taktéž v nedalekém Hamouskově statku ve Zbečně.