!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Mnichovice

Malebná krajina, kde své náměty čerpal malíř Josef Lada: to je Ladův kraj a městečka Hrusice, Říčany, Senohraby, Ondřejov a Velké Popovice. K nim se řadí i Mnichovice, známé z knížky o černém kocourkovi Mikešovi: do Mnichovic jeli Mikeš s Pašíkem na pouť na trakaři.

Mnichovice: velryba v kostele

Mnichovice leží ve středních Čechách jihovýchodně od Prahy a Říčan. Za vidění stojí zajímavá kazatelna ve tvaru velryby, kde je na spodní části její rozevřené tlamy vyobrazena podoba Jonáše; prohlédnete si ji v barokním kostele Narození Panny Marie na Masarykově náměstí v centru města. Poblíž stojí rovněž barokní mariánský sloup, k dalším zajímavým místům vede naučná stezka Krásné vyhlídky. Jednou ze zastávek je Zittův mlýn, který v Mnichovicích stával už v roce 1600.
 

Kraj Josefa Lady a kocourka Mikeše

Pohádkový region Ladův kraj vám představí místa, která znáte z obrazů a ilustrací Josefa Lady. Oblíbenému malíři a spisovateli se staly nevyčerpatelnou inspirací především rodné Hrusice, kde můžete navštívit Památník Josefa Lady. Na výlet do okolí láká řada značených tras, například Cesta kocoura Mikeše. Vede také přes Mnichovice, kam jeli Mikeš s Pašíkem na Mariánskou pouť na trakaři a pak se slavně vraceli do Hrusic na motocyklu, další zastávkou je Žižkův dub v Myšlíně.
 

Na lyže, do hvězdárny nebo do pivovaru

Mnichovice jsou oblíbeným místem pro turistiku, chataření a další aktivity. Okolními lesy prochází naučná stezka Voděradské bučiny, v zimě křižují krajinu upravené stopy pro běžkaře. Vyhlášený je i lyžařský areál Šibeniční vrch, kam se z Prahy po dálnici dostanete pouze za 20 minut. Víte, že na jeho vrcholku skutečně stávalo popraviště? K oblíbeným místům Ladova kraje patří také ondřejovská hvězdárna nebo pivovar ve Velkých Popovicích, který láká na prohlídky s ochutnávkou.

Aktuality z města

15. leden 2021 6:00

Vyrazte na běžkách do středních Čech

Mnichovice
V posledních dnech se doslova protrhla sněhová peřina a o slovo se přihlásila pravá zima. Sněhová nadílka potěší nejen děti, ale i dospělé. Přišel čas uskladnit kolo a oprášit v koutě zapomenuté běžky. Letošní zima nahrává i obyvatelům nížin, kteří nemusejí jezdit až daleko do hor. Pojďte se s námi přesvědčit, že střední Čechy mají rozhodně běžkařům co nabídnout.

Turistická informační centra


Cyklostezka z Mnichovic do Prahy

Cyklostezka z Mnichovic do Prahy

Mnichovice, Střední Čechy
Žižkův dub u Mnichovic

Žižkův dub u Mnichovic

Mnichovice, Střední Čechy
Zittův mlýn v Mnichovicích

Zittův mlýn v Mnichovicích

Mnichovice, Střední Čechy