!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Mnichovice

Malebná krajina, kde své náměty čerpal malíř Josef Lada: to je Ladův kraj a městečka Hrusice, Říčany, Senohraby, Ondřejov a Velké Popovice. K nim se řadí i Mnichovice, známé z knížky o černém kocourkovi Mikešovi: do Mnichovic jeli Mikeš s Pašíkem na pouť na trakaři.

Mnichovice: velryba v kostele

Mnichovice leží ve středních Čechách jihovýchodně od Prahy a Říčan. Za vidění stojí zajímavá kazatelna ve tvaru velryby, kde je na spodní části její rozevřené tlamy vyobrazena podoba Jonáše; prohlédnete si ji v barokním kostele Narození Panny Marie na Masarykově náměstí v centru města. Poblíž stojí rovněž barokní mariánský sloup, k dalším zajímavým místům vede naučná stezka Krásné vyhlídky. Jednou ze zastávek je Zittův mlýn, který v Mnichovicích stával už v roce 1600.
 

Kraj Josefa Lady a kocourka Mikeše

Pohádkový region Ladův kraj vám představí místa, která znáte z obrazů a ilustrací Josefa Lady. Oblíbenému malíři a spisovateli se staly nevyčerpatelnou inspirací především rodné Hrusice, kde můžete navštívit Památník Josefa Lady. Na výlet do okolí láká řada značených tras, například Cesta kocoura Mikeše. Vede také přes Mnichovice, kam jeli Mikeš s Pašíkem na Mariánskou pouť na trakaři a pak se slavně vraceli do Hrusic na motocyklu, další zastávkou je Žižkův dub v Myšlíně.
 

Na lyže, do hvězdárny nebo do pivovaru

Mnichovice jsou oblíbeným místem pro turistiku, chataření a další aktivity. Okolními lesy prochází naučná stezka Voděradské bučiny, v zimě křižují krajinu upravené stopy pro běžkaře. Vyhlášený je i lyžařský areál Šibeniční vrch, kam se z Prahy po dálnici dostanete pouze za 20 minut. Víte, že na jeho vrcholku skutečně stávalo popraviště? K oblíbeným místům Ladova kraje patří také ondřejovská hvězdárna nebo pivovar ve Velkých Popovicích, který láká na prohlídky s ochutnávkou.
 
Zobrazit více

Aktuality z města

České značky: fenomén Igráček
1. leden 2019 13:26

České značky: fenomén Igráček

Mnichovice
Nejsou tak populární jako hračky Lego nebo Playmobil, ale přesto je zná celé Česko: řeč je o Igráčcích, malých figurkách představujících nejrůznější profese a činnosti. Kdo si s nimi nehrál jako dítě, ten je alespoň znal od kamarádů. Dnes je kromě dětí mají rádi i sběratelé, navíc Českem už několik let koluje výstava Fenomén Igráček.

Turistická informační centra


Aktivity

Žižkův dub u Mnichovic

Žižkův dub u Mnichovic

Mnichovice, Střední Čechy
Kostel Narození Panny Marie v Mnichovicích

Kostel Narození Panny Marie v Mnichovicích

Mnichovice, Střední Čechy