Úvod > Co chcete dělat? > Letní sporty > Křižíkova cesta z Klatov do Nepomuku
Letní sporty

Křižíkova cesta z Klatov do Nepomuku

Z Plánice přes Nepomuk do Plzně vede dálková turistická cesta značená červenou značkou, tzv. Křižíkova cesta. Celá trasa měří 32,5 km a je určena pro pěší turisty, ale projedou ji i cyklisté na trekových a horských kolech.
Trasa Křižíkovy cesty vede z náměstí Míru v Klatovech po červené značce do Čínova. Za obcí uhne na polní cestu, která turisty dovede ke křížové cestě u vsi Kydliny. Poté se trasa ubírá lesem v přírodním parku Plánický hřeben, až dorazí do osady Chuchle.
 
Dalším bodem na trase je vrchol Barák (706 m). U jeho vrcholové skalky stojí vysílač Českých radiokomunikací, který dosahuje výšky 32 m a je viditelný i z velké dálky. Cesta pak míří do Habartic a přes les Úžlabí do osady Vracov. Zde je pozoruhodná Vracovská lípa, strom (lípa velkolistá) roste u rybníka. Obvod jejího kmene měří 460 cm a koruna stromu dosahuje do výšky 21 m.
 
Pod Vracovskou horou (659 m) přijde cesta do Plánice. Zde objevíte rodný domek Františka Křižíka s expozicí. Expozice zde byla otevřena v roce 1957 a její jádro tvoří funkční oblouková lampa z roku 1884 napojená na energetické soustrojí v sestavě, tak jak bylo v roce 1901 instalováno v elektrárně v Čachrově na Šumavě. Po silnici 187 pokračuje trasa do obcí Kvasetice (nad obcí je pozoruhodná zřícenina barokní sýpky Maxberk) a Lovčice se skromným barokním zámečkem (v soukromém vlastnictví).
 
Poté vklouzne cesta do lesů, zajímavá je zde přírodní památka Velký kámen. Jedná se o členitý skalní útvar asi 60 m dlouhý a kolem 30 m široký se zbytky přirozených bučin. Osvěžit se můžete ve Svatojakubské studánce s vydatným pramenem velice chutné vody. Z lesa stezka vyjde u Kozlovic, a okolo vrchu Šibenice (515 m) pak zamíří do Nepomuku, kde končí.
 

Slovo o Františku Křižíkovi a Klatovsku

Český elektrotechnik, vynálezce a podnikatel, rodák z Plánice ve své obci vychodil obecnou školu a potom přešel do Klatov na hlavní německou reálku. Když šli s matkou pěšky ke zkouškám, tak vyšli ještě za tmy. Poté co opustili les a scházeli k Obytcům, spatřili nad Klatovy nádhernou kometu. Desetiletý František na úkaz vzpomínal celý život a měl za to, že tato kometa se stala jeho šťastnou hvězdou. Když už byl Křižík úspěšným podnikatelem a vynálezcem, rád na školní léta v Klatovech vzpomínal, zejména na přátelství se spisovatelem Karlem Klostermannem. Přáteli byli od dětství až do smrti. Od dvanácti let pak studoval v Praze na české reálné škole.
 
Křižíkova maminka Marie byla posluhovačkou na zámku a do Klatov chodila z Plánice pěšky, aby si přilepšila na živobytí. Když František studoval v Praze, dvakrát měsíčně mu přinášela z Plánice jídlo na přilepšenou – až do Prahy chodila pěšky.

Aktuality

Nepomucké trhy

Farmářské a řemeslné trhy.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Otvíráme Nepomuk

Letošní turistickou sezónu zahájíme tradiční akcí Otvíráme Nepomuk.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Oslavy osvobození a 80. výročí sestřelení Liberatoru

Záštitu akci udělili prezident České republiky Petr Pavel a Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze. 80. výročí sestřelení amerického bombardéru na Dubči a oslavy osvobození Československa
Nepomuk, Plzeňský kraj

Dva světy

Výstava obrazů Jaroslava Franka a Františka Rady.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Pivní slavnosti v Nepomuku

Pestrá přehlídka českého piva doplněná multižánrovým hudebním programem a bohatým výběrem nejrůznějších dobrot pivní gastronomie.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Eva Urbanová & Barock

Nečekejte operu. V novém projektu Evy Urbanové se uskuteční koncert nabitý rockovými a popovými hity.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Nepomucká pouť 2024

Jedná se bezesporu o nejpopulárnější a nejnavštěvovanější nepomuckou událost v rámci celého roku u příležitosti církevního svátku sv. Jana Nepomuckého.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Myslív Race 2024

Myslív Race je překážkový běžecký závod s nadprůměrně velkým počtem překážek na dvou distancích (6 km se 40 překážkami a 9 km s více než 60 překážkami). Novinkou roku 2024 je rozdělení závodníků do závodů ELITA a RACE.
Myslív, Plzeňský kraj

Němejcův dům Nepomuk

Slavný nepomucký rodák, malíř Augustin Němejc, se dočkal opravy svého rodného domku. Prostory budovy slouží nyní jako galerie. Expozici zdobí, mimo jiné, replika Němejcovy opony z plzeňského Tylova divadla.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Rodiště sv. Jana Nepomuckého v Nepomuku

Rodištěm sv. Jana Nepomuckého je město s příznačným názvem Nepomuk na západě ČR. Díky řadě historických památek patří k vyhledávaným turistickým cílům.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Městské muzeum a galerie Nepomuk

Městské muzeum se nachází v prostorách staré nepomucké radnice a částečně též v prostorách bývalé piaristické koleje, hlavní dominantě nepomuckého náměstí.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Museum veteránů na Zelenohorské poště

Zelenohorská pošta, to je zámeček na okraji historického centra městečka Nepomuk, v němž můžete navštívit malé rodinné muzeum historických motocyklů, automobilů i zemědělské techniky.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Nepomuku

V jihozápadní části náměstí v Nepomuku stojí poutní chrám sv. Jana Nepomuckého. Podle legendy stával na jeho místě světcův rodný dům. V 17. století zde páni ze Šternberka nechali vystavět kostelík sv. Jana Křtitele, který v roce 1734 ustoupil baroknímu chrámu slavného stavitele K. I. Dientzenhofera.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Svatojánské muzeum Nepomuk

Návštěvníci mohou ve Svatojánském muzeu vidět na nové exponáty, jako například repliku lebky sv. Jana Nepomuckého speciálně vyrobenou na 3D tiskárně, dále na repliku Janova "jazyka", či repliku jeho lopatky, na jejímž výběžku lze zpozorovat známky mučení.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Chrám sv. Jakuba Většího v Nepomuku

Kostel sv. Jakuba Většího vítá v Nepomuku každého, kdo přijíždí od Plzně. Nachází se na kraji města za Špitálským rybníkem na ostrohu uzavírajícím ze západu Přesanické náměstí. Na první pohled určitě zaujme gotická válcová bašta se střílnami s malovanou rustikou – pozůstatek chrámového opevnění.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Červený most u Nepomuku

Nedaleko od centra Nepomuku, při silnici do obce Klášter, vede přes Nepomucký potok most, který je nazvaný díky své barvě Červený most. Most je jedním ze zastavení Naučné stezky Pod Zelenou Horou.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Zlatá kráva v Nepomuku

V Nepomuku na Plzeňsku se opět vaří pivo. Původní pivovar obnovila místní rodina Sochorových. Roční výstav pivovaru je kolem 3000 hektolitrů.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Hotel a Švejk restaurant U Zeleného stromu

Na historickém náměstí Nepomuku je umístěn Hotel a Švejk restaurant U Zeleného stromu. Ve starobylém domě najdete zrekonstruovaný hotel, pokud dostanete chuť na dobrou večeři či oběd, je zde k dispozici stylový staročeský Švejk restaurant a secesní kavárna s nabídkou české i mezinárodní kuchyně.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Hotel Zlatá kráva

Pivní lázně a hotel v Nepomuku na Plzeňsku. Hotel Zlatá kráva je první svého druhu v České republice. Nabízí zážitkové ubytování v areálu pivovaru, pivní lázně, kvalitní wellness a především komfort vlastního výčepu přímo na pokoji. Což takhle načepovat si pivo kdykoli na něj přijde chuť?
Nepomuk, Plzeňský kraj

Kemp Nový rybník u Nepomuku

Kemp Nový rybník nabízí dvou a čtyřlůžkové chatky, prostor pro stany i karavany s celkovou kapacitou 80 míst. K využití je kuchyňka, umývárny, WC či sprchy. V kempu se nachází restaurace, Wi-Fi připojení, možnost rybolovu, minigolfu, tenisu a dalších aktivit.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Penzion Stichenwirth Nepomuk

Stylově vybavený Penzion Stichenwirth s celkovou ubytovací kapacitou 10 lůžek je položen na jihozápadním okraji městečka Nepomuk ve směru od Plzně, Klatov a Přeštic. Penzion leží nedaleko velkého rybníka.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Pension Angusfarm Soběsuky

Pension je vybudován v půdních prostorách restaurace s venkovskou atmosférou, na jejímž místě již v roce 1674 stála panská krčma. V restauraci máte možnost ochutnat steaky připravené z hovězího masa masného plemene Aberdeen Angus z ekologického chovu farmy Šumavský Angus.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Restaurace Angusfarm Soběsuky

Jsme rájem hovězích steaků. Díky dokonale vyzrálému hovězímu masu plemene Angus vám můžeme nabídnout steaky připravené ze známých i z méně obvyklých partií, jako je oponka, karabáček nebo pupek. Vaříme sezónně, lokálně a bez kompromisů.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Sport Centrum Žinkovy

Sport Centrum Žinkovy. Nabízí školicí a sportovní akce včetně sportovních soustředění v nejrůznějších druzích sportu.
Žinkovy, Plzeňský kraj