Stříbro
"> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto

Stříbro

Nádherná renesanční radnice, minoritský klášter s expozicemi Městského muzea a upravenými zahradami, zbytky středověkého opevnění, hornický skanzen či podzemní štola Prokop – tím vším se může pochlubit západočeské město Stříbro. K výletům láká klášter v Kladrubech či blízká přehrada Hracholusky.

Stříbro: mostní brána vám připomene Karlův most

K nejhezčím památkám Stříbra patří vedle radnice a minoritských zahrad, terasovitě se svažujících k řece Mži, také kostel Všech svatých s freskovou výzdobou a vyhlídkovou věží.

Prohlédnout byste si měli i renesanční kamenný most z 16. století, nesený pěti oblouky. Vede na něj mostní brána zdobená psaníčkovými sgrafity, která spolu s mostními věžemi pražského Karlova mostu představuje poslední trojici staveb tohoto typu v Česku. Kuriozitou je 13. poledník, vyznačený v parku poblíž centra.
 

Horníci na Stříbrsku: skanzen i podzemní štoly

Při procházce Stříbrem vás zřejmě ani nenapadne, že země pod vámi je do hloubky několika desítek metrů protkána soustavou štol. Jejich jména – Barbora, Gottwill či Svatá Anna – vám připomenou, že Stříbrsko je vůbec nejstarším doloženým rudním revírem u nás. V prostoru před ústím bývalé královské dědičné štoly Prokop se nachází Hornický skanzen s bohatým strojním vybavením, můžete se samozřejmě projít i atraktivním podzemím a navštívit hornické expozice v místním muzeu.
 

Ze Stříbra k přehradě a do kláštera v Kladrubech

Některá místa v okolí města, spojená s těžbou stříbra, spojuje naučná stezka Historie hornictví na Stříbrsku. Ze Stříbra se pak můžete vydat třeba k vodní nádrži Hracholusky anebo lesy nad údolím Mže do Kladrub k tamnímu benediktinskému klášteru. Dnešní podobu mu vtiskla monumentální barokní přestavba, na níž se podíleli dva věhlasní architekti, J. B. Santini a K. I. Dienzenhofer. Prohlédnete si tu například ambitovou chodbu, kostel Nanebevzetí Panny Marie, opatský byt, knihovnu a lapidárium.

Turistická informační centra


5.10.
Od operety k muzikálu

Od operety k muzikálu

Stříbro, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace

Restaurace Sherwood Stříbro

Restaurace Sherwood Stříbro

Stříbro, Plzeňský kraj
Hotel Alexander Stříbro

Hotel Alexander Stříbro

Stříbro, Plzeňský kraj
Penzion Štybar Stříbro

Penzion Štybar Stříbro

Stříbro, Plzeňský kraj
Pension Q ve Stříbře

Pension Q ve Stříbře

Stříbro, Plzeňský kraj