Třemošnice

Městečko ve východních Čechách na úpatí Železných hor se rozkládá pod hradem Lichnice. Berlova vápenka s expozicí připomíná místní tradice výroby vápna, nedaleko leží malebné Pekelské rybníky a vodní nádrž Seč s romantickým ostrovem a zříceninou hradu Oheb.

Oblíbené ve městě

Třemošnici daly jméno střemchy

Ačkoli se o městečku na Chrudimsku vypráví pověst o kněžnách a třech mošnách peněz, název má jednodušší vysvětlení: v okolí kdysi hojně rostly střemchy a z označení Střemchoví postupnými jazykovými úpravami vznikla Třemošnice. Kromě střemch je zdejší kraj známý těžbou vápence; město proslavila výroba vápna, ukončená až v 60. letech 20. století. Místní historii a průmyslové tradice dokumentuje expozice dějin vápenictví v Berlově vápence, která se řadí mezi ojedinělé technické památky.
 

Technické rekordy a prvenství

Lanovku bychom očekávali spíš v horách, ale vedla i podhůřím Železných hor. Vznikla v roce 1882 a spojovala Třemošnici s vápencovými lomy v Prachovicích. Měřila pět kilometrů, ve své době byla technickým unikátem a v celém Rakousku-Uhersku prý neexistovalo žádné podobné zařízení, sloužící k zavážení vápenných pecí. O další rekord se postarala lokální železniční trať z Čáslavi do Třemošnice, na níž byl roku 1882 údajně poprvé na českých tratích použitý drážní telefon.
 

Strom, který pamatuje založení hradu Lichnice

Nejoblíbenějším výletním cílem v okolí je zřícenina hradu Lichnicerozhlednou. Kousek odtud v Podhradí můžete obdivovat Žižkův dub, jeden z nejmohutnějších památných stromů v Česku; byl prý vysazen kolem roku 1250 u brány tehdy budovaného hradu. Na výlet můžete vyrazit do Lovětínské rokle, kterou prochází naučná stezka Historie vápenictví, anebo do Hedvikova a dál Hedvičiným údolím podél Zlatého potoka až k Pekelským rybníkům.

Turistická informační centra


Akce ve městě Třemošnice

Folk na Lichnici

Festival je pořádán jako setkání přátel trampské, foklové a country muziky, vítány jsou rodiny s dětmi, pro které je připraven dětský koutek.
Třemošnice, Pardubický kraj

Aktivity ve městě Třemošnice

Hedvičino údolí v Železných horách

Hluboká rokle se Zlatým potokem zařezává do Kaňkových hor. Začíná na okraji Třemošnice v Hedvikově.
Třemošnice, Pardubický kraj

Zřícenina hradu Lichnice

Na ostrohu nad Třemošnicí byl v 2. pol. 13. století vybudován hrad Lichnice. Hrad je přístupný oficiálně od května do října, ale kolem brány se dá projít po cestičce vždy a hrad tak navštívit kdykoli.
Třemošnice, Pardubický kraj

Lovětínská rokle v Železných horách

Lovětínské rokle patří do státem chráněného území jako součást chráněné krajinné oblasti Železné hory.
Třemošnice, Pardubický kraj

Berlova vápenka – expozice vápenictví u Třemošnice

Berlova vápenka je cenná technická kulturní památka dokládající místní průmyslovou tradici a historii. Evropskou raritou byla 5 km dlouhá lanovka, která vedla z vápencových dolů. Výstavu doprovázejí expozice mapující minerály v okolí, které sloužily jako surovina pro výrobu.
Třemošnice, Pardubický kraj

Řeka Doubrava

Řeka Doubrava pramení ve Žďárských vrších a vlévá se do Labe u Záboří nad Labem. Na jejím toku se nachází přehrada, malebná údolí, ale i divoký kamenitý kaňon. Vodáci na Doubravě využívají dva úseky. Prvním je úsek Bílek – Horní Sokolovec (WW2-4) a druhým úsek Pařížov – Ronov nad Doubravou (WW1-2).
Třemošnice, Pardubický kraj

Turistická stezka Údolím Doubravy u Třemošnice

Tipem na krásnou procházku v romantickém údolí řeky Doubravy je stezka stejného názvu, která měří 6 km a je vyznačena žlutě. Začíná u rozcestí Pařížovská přehrada a končí na náměstí Míru v Třemošnici.
Třemošnice, Pardubický kraj

Rozhledna na hradě Lichnice

Přímo v areálu hradu Lichnice naleznete kovovou rozhlednu, která se nenápadně ukrývá v torzu hradní věže. Za jasného počasí se odtud odkrývají fantastické výhledy do daleka.
Třemošnice, Pardubický kraj

Žižkův dub v Podhradí

Dub je nazýván Žižkův na základě dvou výprav husitů, které dobývaly hrad Lichnice. Žádné z výprav se však sám Žižka neúčastnil. Dub údajně stál u původní brány hradu, kde jej při stavbě sídla okolo roku 1250 vysadili.
Třemošnice, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace ve městě Třemošnice

Wellness hotel Lihovar Třemošnice

Jako moderní Wellness hotel v Železných horách nabízíme ve stylovém prostředí historické budovy bývalého družstevního lihovaru širokou škálu služeb. K dispozici jsou hotelové pokoje mezonetové a exkluzivní s celkovou kapacitou 40 lůžek.
Třemošnice, Pardubický kraj

Inspirace na výlety z oblasti Chrudimsko – Hlinecko


Okolím Třemošnice za poklady přírody i historie

Třemošnice, malé městečko pod Železnými horami, je místem historie, pověstí, památek i divoké přírody. Vydejte se v Berlově vápence po stopách vápenictví, objevte Lovětínskou rokli, kde je příroda ponechána sama sobě. Prozkoumejte rozsáhlý středověký hrad Lichnici i s novou rozhlednou Milada, která odkazuje na pověst o Dívčím kameni a krásné, ale velmi kruté hradní paní. Odpočiňte si pod Žižkovým dubem, který s vámi, když budete dobře naslouchat, bude sdílet příběhy dávných staletí.

Železnými horami okolo Seče a Křižanovické přehrady

Středně náročný 45 km dlouhý výlet začíná v Nasavrkách, kam se také nakonec vrací. Trasa vás povede podél řeky Chrudimky k Sečské i Křižanovické přehradě, cestou uvidíte přírodní rezervaci Oheb i památnou tisíciletou Klokočovskou lípu. Cesta vede převážně po asfaltovém povrchu, je však nutné počítat s horských charakterem trasy – sjezdy i stoupáky.

Do Slatiňan za komtesou Latou, kaštany, kočkami a Bárou

Podobně jako milovníci koní jezdí do vyhlášeného hřebčína v Kladrubech nad Labem za starokladrubskými bělouši, ve Slatiňanech můžete obdivovat vraníky. Kromě toho se můžete projít zámkem a parkem, seznámit se s jednou neobvyklou alejí a v okolních lesích pátrat po Kočičím hrádku.
Slatiňany, Na hrady a zámky

Po stopách šlechtických rodů: s Auerspergy do Žleb na pohádkový zámek pod Železnými horami

Není divu, že zámek ve Žlebech na Kutnohorsku si oblíbili filmaři, protože novogotická architektura se spoustou věží a věžiček naplňuje pohádkové představy více než dokonale. Současnou romantickou tvář mu podle anglických předloh vtiskli v letech 1849 až 1868 Auerspergové.
Výlet na zámek Žleby a do okolí, Na hrady a zámky