Úvod > Co chcete dělat? > Netopýři na hradě Lichnice
Příroda

Netopýři na hradě Lichnice

Romantická zřícenina s rozhlednou láká poutníky nádhernými výhledy do kraje. Ale ani v zimě není úplně opuštěná, obývají ji tajuplní noční tvorové. Ve zdejších sklepích každoročně tráví svůj zimní spánek vrápenci malí a několik druhů netopýrů.
Lichnice je tradičním zimovištěm netopýrů a vrápenců. Ti svůj zimní spánek tráví v prostorách dvou zdejších sklepů. Menší sklep tvoří dvě kratší chodby; větší se skládá ze vstupní chodby, dvou místností s klenutým zděným stropem a části vylámané ve skále a je nejvýznamnějším podzemním prostorem na hradě. Teplotní poměry obou sklepení jsou velmi různorodé, vstupní části promrzají a naopak hluboké konce chodeb mají stálou teplotu nad 10 oC. Tomuto širokému rozpětí teplot odpovídá i velmi pestrá fauna letounů – celkem tu bylo zjištěno 10 druhů. Pravidelně se zde setkáme s chladnomilnými druhy, jako jsou netopýr černý, vodní, ušatý a dlouhouchý. Zároveň se zde ukrývají letouni, kteří pro zimování potřebují teploty vyšší, jako jsou vrápenec malý či náš největší druh, netopýr velký. Nepravidelně bývají v hradním podzemí zastiženi také n. řasnatý, velkouchý, vousatý či Brandtův.

V současnosti tu chladné období roku tráví celkem 150-170 jedinců, přičemž nejpočetnější jsou vrápenci malí, dále pak netopýři velcí, ušatí a černí. Ostatní druhy se obvykle vyskytují jen v jednotlivých kusech. Netopýři potřebují pro svůj zimní spánek klid, sklepení je proto v zimním období chráněno mříží a návštěvníkům nepřístupné.
Se zdejšími okřídlenými obyvateli se lze blíže seznámit s pomocí hravých pracovních listů Netopýři na hradech a zámcích, které jsou návštěvníkům k dispozici v hradním muzeu.
Zobrazit více

Provozovatel

Hrad Lichnice

Podhradí
538 43 Třemošnice
Tel.:
+420 724 179 933
Email:
Ivana.Matykova@se...
WWW:
https://napude.so...
GPS:
49,879186 15,586266
 
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 
Rozhledna na hradě Lichnice

Rozhledna na hradě Lichnice

Třemošnice, Pardubický kraj
Zřícenina hradu Lichnice

Zřícenina hradu Lichnice

Třemošnice, Pardubický kraj
Lovětínská rokle v Železných horách

Lovětínská rokle v Železných horách

Třemošnice, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion a restaurace U Mnicha

Penzion a restaurace U Mnicha

Vilémov, Kraj Vysočina
Hotel Jezerka

Hotel Jezerka

Seč, Pardubický kraj
Penzion a restaurace Bačalský mlýn

Penzion a restaurace Bačalský mlýn

Morašice, Pardubický kraj