Střemošice

Obec Střemošice se nachází v okrese Chrudim v Pardubickém kraji, zhruba 8 km severovýchodně od Skutče. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1559.

Oblíbené v obci

Obec Střemošnice najdete v turistické oblasti Chrudimsko – Hlinecko, na okraji Českomoravské vrchoviny, východním směrem od města Luže a severovýchodním směrem od města Skuteč. Střemošice leží na úpatí svahu terénního zlomu Střemošická stráň, což jim dodává specifický vzhled a zároveň je tento terréní zlom chrání před severními větry. Územní část Střemošická stráň je chráněná krajinná oblast s vzácnou florou. Na nejvyšším bodu stráně stojí tříboký hranol Poklona, odkud je překrásný výhled směrem k Českomoravské Vysočině.

Aktivity v obci Střemošice

Přírodní rezervace Poklona

Vyhlídkové místo je nejvyšší místo Střemošické stráně. Dnes je toto místo nazýváno přírodní rezervace Poklona.
Střemošice, Pardubický kraj

Střemošická stráň – geologický zlom

Lokalita zahrnuje strmý čelní svah kuesty vraclavské antiklinály a část mírného týlového svahu z deskovitě až lavicovitě rozpadavých písčitých a spongilitických slínovců až jemnozrnných vápnitých pískovců (opuky) jizerského souvrství (střední až svrchní turon).
Střemošice, Pardubický kraj

Přírodní rezervace Střemošická stráň

Rezervace na opukové stráni nad obcí Střemošice byla vyhlášena byla v roce 1990.
Střemošice, Pardubický kraj

Inspirace na výlety z oblasti Chrudimsko – Hlinecko


Okolím Třemošnice za poklady přírody i historie

Třemošnice, malé městečko pod Železnými horami, je místem historie, pověstí, památek i divoké přírody. Vydejte se k Berlově vápence po stopách vápenictví, objevte Lovětínskou rokli, kde je příroda ponechána sama sobě. Prozkoumejte rozsáhlý středověký hrad Lichnici i s rozhlednou Milada, která odkazuje na pověst o Dívčím kameni a krásné, ale velmi kruté hradní paní. Odpočiňte si pod Žižkovým dubem, který s vámi, když budete dobře naslouchat, bude sdílet příběhy dávných staletí.

Poutní trasy: Pardubickem ze Skály k bývalým Svatoanenským lázním

Kostely, kaple a kláštery, k nimž od nepaměti kráčely nohy poutníků, a také zapomenuté lázně v tichém údolí stranou rušného světa: tak vypadá jedna z poutních tras portálu Kudy z nudy, která láká k výletu na Chrudimsko. Pokud hledáte klidná místa k rozjímání, kde si v létě oddechnete od veder a jindy alespoň od davů turistů, Skála ve Chrasti a nedaleké Svatoanenské lázně jsou dobrý tip.
pěšky ze Skály ke Svatoanenským lázním, Cesty poznání

Železnými horami okolo Seče a Křižanovické přehrady

Středně náročný 45 km dlouhý výlet začíná v Nasavrkách, kam se také nakonec vrací. Trasa vás povede podél řeky Chrudimky k Sečské i Křižanovické přehradě, cestou uvidíte přírodní rezervaci Oheb i památnou tisíciletou Klokočovskou lípu. Cesta vede převážně po asfaltovém povrchu, je však nutné počítat s horských charakterem trasy – sjezdy i stoupáky.

Do Slatiňan za komtesou Latou, kaštany, kočkami a Bárou

Podobně jako milovníci koní jezdí do vyhlášeného hřebčína v Kladrubech nad Labem za starokladrubskými bělouši, ve Slatiňanech můžete obdivovat vraníky. Kromě toho se můžete projít zámkem a parkem, seznámit se s jednou neobvyklou alejí a v okolních lesích pátrat po Kočičím hrádku.
Slatiňany, Na hrady a zámky