Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Slovácko > Komňa

Komňa

Prozkoumejte obec Komňa ležící zhruba 18 km východně od Uherského Brodu a nabídku turistických atraktivit. Obec je jedním z uvažovaných míst narození Jana Amose Komenského a roku 2011 byla oceněna jako Vesnice roku. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.
Obec se nachází v turistické oblasti Slovácko, v krásné oblasti na úpatí Bílých Karpat. Dominantou je farní kostel sv. Jakuba. V sýpce z roku 1774 můžete navštívit Památník Jana Amose Komenského, kde se krom expozice o slavném učiteli národů dozvíte i něco o životě obyvatel vsi v dřívějších dobách. Kromě Jana Amose Komenského proslavilo Komňu i unikátní obydlí zvěrokleštiče s muzeem. V roce 2006 obec vykoupila a zrekonstruovala památkově chráněný domek z roku 1850, který dnes slouží jako ukázka bydlení zvěrokleštiče z 2. pol. 19. století a je zde umístěna expozice velmi rozšířeného a dnes již zaniklého řemesla zvěrokleštičství.  

Dopřejte si pohodový pobyt, navštívit tu můžete další zajímavé turistické cíle. Na místě, kde dříve stával hrádek Zuvačov, dnes roste javor klen, kterému se říká "tajemný hradní pán". Hold Janu Amosu Komenskému vzdává zdejší poutnické místo. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. Bílé Karpaty jsou stále ještě trochu zapomenutou oblastí s původními lesy i loukami plnými orchidejí. Vydejte se na nejvyšší vrchol Velký Lopeník s rozhlednou a objevte nezapomenutelná dobrodružství a zážitky.

Aktivity v obci Komňa

Muzeum zvěrokleštičů v Komni – zaniklé řemeslo ožívá

Obec Komňa v Bílých Karpatech na Uherskohradišťsku otevřela unikátní muzeum, které přibližuje život takzvaných zvěrokleštičů neboli miškářů v druhé polovině 19. století. Dnes již zaniklé řemeslo bylo právě v Komni, která je známá také jako možné rodiště Jana Amose Komenského, nebývalé rozšířené.
Komňa, Zlínský kraj

Památník Jana Amose Komenského – Komňa

Stálá expozice věnovaná J. A. Komenskému se nachází v památkově chráněné sýpce. Uvnitř je stálá expozice historie obce, J. A. Komenského, vykopávky z hradu Zuvačov, sbírky předmětů, dobového nářadí a nábytku.
Komňa, Zlínský kraj

Socha Jana Amose Komenského v Komni

Socha J. A. Komenského od sochaře Julia Pelikána byla v Komni slavnostně odhalena v Komni v roce 1950. Vyjadřuje vztah místních obyvatel k tomuto váženému učenci.
Komňa, Zlínský kraj

Javor klen v Komni – tajemný hradní pán

Tajemný hradní pán je přezdívka mohutného javoru, který roste na místě, kde stával hrádek Zuvačov. Stromu je asi 200 let a obvod jeho kmen je rozdělený na dva samostatné celky. První měří 160 cm a druhý 450 cm.
Komňa, Zlínský kraj

Myší húšť – poutnické místo Komňa

Poutnické místo k odpočinku a rozjímání v Myší húšti vzdává hold Janu Amosi Komenskému, který se mohl v obci Komňa narodit. Místo v sobě nese také odkaz Komenského na dílo Labyrint světa a ráj srdce.
Komňa, Zlínský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Slovácko


Po stopách šlechtických rodů: s rodem Althannů na zámek ve Vranově nad Dyjí a další barokní zámky Moravy

Hrady a zámky se řadí k nejčastějším cílům mnoha turistů a výletníků. Region jižní Moravy nabízí těchto kulturních památek velké množství. Pokud patříte k milovníkům zámeckých interiérů, pak jistě oceníte právě ty barokní, které patřívají k nejhonosnějším. Na jižní Moravě je takových skvostných zámků celá řada – navštívit můžete zámek ve Vranově nad Dyjí, Mikulově, Valticích, Miloticích, ve Slavkově nebo v Lysicích.
Barokní zámky Moravy, Na hrady a zámky

Po stopách šlechtických rodů: v Miloticích se projdete v historickém kostýmu kolem zámku jako členové rodiny Seilernů

Místo, kde si vy i děti splníte své sny o princích a princeznách z dávných časů, se jmenuje Milotice. Kromě prohlídky historických interiérů tu totiž nabízejí prohlídky v kostýmech – a ty si oblečete vy, nikoliv průvodci!

Výlet do kraje Želar a žítkovských bohyní

Do vydání knihy Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové byly Kopanice, tedy magicky krásná krajina Bílých Karpat s pěti vesnicemi kolem Starého Hrozenkova, zapomenutým koutem Moravy. Dnes se sem pořádají zájezdy a krajina zažívá nebývalý nápor turistů.
Starý Hrozenkov, Cesty krajinou

Výlet za příběhem misionářů ze Soluně

Velkomoravská říše je pevně spojená se jmény věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Ač nás od doby, kdy žili, dělí jedenáct století, jejich příběh je dodnes živý. Svědčí o tom i fakt, že Cyril a Metoděj jsou hlavními patrony Moravy a v roce 1980 je papež Jan Pavel II. prohlásil za spolupatrony Evropy.