Úvod > Co chcete dělat? > Kostel sv. Jana Křtitele v Manětíně
Památky

Kostel sv. Jana Křtitele v Manětíně

Dominantou západní strany manětínského náměstí je Kostel sv. Jana Křtitele v Manětíně. Jeho existence je doložena již k roku 1182. Kostel je spojen s manětinským zámkem spojovací chodbou vedoucí do oratoře kostela.

V roce 1712 vypukl v Manětíně rozsáhlý požár, který zničil kostel, zámek a polovinu města. Do dnešní podoby byl přestavěn stavitelem Janem Jiřím Hessem podle projektu Tomáše Hafeneckera. Dokončený chrám byl vysvěcen 24. června 1717 pražským světícím biskupem Danielem Josefem Mayerem.

Interiér kostela tvoří převážně barokní zařízení. Na hlavním oltáři je umístěn obraz Křest Kristův, namalovaný Petrem Brandlem. Jeho dílem jsou i obrazy nad postranními oltáři – sv. Anna s Pannou Marií a sv. Antonín Paduánský. V zasklených rakvích na bočních oltářích jsou uloženy ostatky svaté Innocencie a Justiny, které v roce 1722 od papežů Klementa XI. a Innocence XIII. z římských katakomb získala Marie Gabriela Lažanská. Ta odkázala kostelu řadu dalších ostatků svatých (např. sv. Antonína Paduánského, sv. Jana Křtitele, sv. Jáchyma, sv. Terezie), umístěných v relikviářích pod rakvemi. Dřevěná nepodklenutá kruchta nese varhany z dílny Leopolda Burkhardta z Lokte.

K zajímavostem interiéru kostela patří i dvojice skulptur andělů od sochaře Štěpána Borovce, žáka slavného barokního tvůrce soch Jana Brokoffa. Borovec je považován za jednoho z tvůrců tzv. manětínského baroka.

Spojovací chodba do vedoucí do zámku je vyzdobena portréty příbuzných a známých rodiny Lažanských. Rodová galerie dává nahlédnout do způsobu života šlechty a dobové módy.

Provozovatel

Římskokatolická farnost Manětín

Manětín 1
331 62 Manětín
Tel.:
+420 606 166 244
Email:
koca.miroslav@ema...
GPS:
49,991422 13,231122
 
Region:
Plzeňský kraj
Oblast:
Postřelí
Město:
Manětín
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Zámecká restaurace Manětín

Zámecká restaurace Manětín

Manětín, Plzeňský kraj
Pizzerie Na náměstí v Manětíně

Pizzerie Na náměstí v Manětíně

Manětín, Plzeňský kraj
Penzion U svaté Barbory Manětín

Penzion U svaté Barbory Manětín

Manětín, Plzeňský kraj
Podviniční mlýn

Podviniční mlýn

Manětín, Plzeňský kraj