Úvod > Co chcete dělat? > Zámecká zahrada a anglický park v Manětíně
Příroda

Zámecká zahrada a anglický park v Manětíně

K zámecké budově v Manětíně přiléhá zahrada, doložená již roku 1604 v dědickém řízení po zemřelém Jeronýmu Hrobčickém z Hrobčic. Počátkem 19. století byl v prostoru jižně od Manětínského potoka upraven park v anglickém přírodně-krajinářském stylu.

Zahrada byla zřízena patrně v souvislosti s přestavbou tvrze na renesanční zámek za Hrobčických. V předbělohorském období totiž dochází k modernizaci rodových sídel, u zámků bývají zakládány zahrady. Po požáru zámku v roce 1712 nejprve dochází k renovaci budov, poté přišla na řadu zahrada. Byla zde uplatněna charakteristická zahradní kompozice vrcholného baroka s výraznou střední osou od vstupního oblouku v jižním průčelí zámecké budovy ke středu pivovaru, zdůrazněnému barokním portálem.

V anglickém parku byl zřízen rybníček s vlastním náhonem, poustevna a altán na umělém vrchu. Okrasná zahrada s barokními prvky při zámku zůstala nadále samostatným celkem. Po roce 1945 byl park devastován, např. velký oválný bazén v centru zahrady byl zavezen.

V 90. letech 20. století začala částečná obnova jeho barokní podoby, rámcově podle stavu v roce 1790. Postupně byly odstraněny ploty a kůlny po bývalých zámeckých nájemnících, vykáceny některé stromy a keře a vyčištěn velký oválný bazén v centru zahrady.

Provozovatel

Národní památkový ústav

zámek Manětín 1
331 62 Manětín
Tel.:
+420 373 392 283
Email:
zamek-manetin@vol...
WWW:
www.zamek-manetin.cz
GPS:
49,991236 13,232753
 
Region:
Plzeňský kraj
Oblast:
Postřelí
Město:
Manětín
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Zámecká restaurace Manětín

Zámecká restaurace Manětín

Manětín, Plzeňský kraj
Pizzerie Na náměstí v Manětíně

Pizzerie Na náměstí v Manětíně

Manětín, Plzeňský kraj
Penzion U svaté Barbory Manětín

Penzion U svaté Barbory Manětín

Manětín, Plzeňský kraj
Podviniční mlýn

Podviniční mlýn

Manětín, Plzeňský kraj