Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Zahrady piaristického kláštera v Příboře
Památky

Zahrady piaristického kláštera v Příboře

V říjnu 2015 byly po několikaleté rekonstrukci slavnostně otevřeny zahrady piaristického kláštera v Příboře. Zahrady budou sloužit k relaxaci a klidnému trávení volného času lidí všech generací.
Před třemi staletími zahrady využívali piaristé, v 19. století až do roku 1938 studenti učitelského ústavu a v 2. polovině minulého století sloužily žákům odborného učiliště Tatry, n. p. V minulých létech jejich část využívalo Muzeum Novojičínska, p. o., k pořádání akcí pro veřejnost. Jiné využití zahrady neměly. Nově se zahrady staly místem k relaxaci a trávení volného času nejen studentů a žáků škol, ale i mnoha dospělých, rodin s dětmi. Počítá se komorními koncerty i s oddáváním snoubenců. Romantické prostředí zahrad v Příboře k tomu doslova vybízí. 

Zahrady na ploše cca 5 300 m2 jsou rozděleny do dvou částí. Horní zahrada je komponovaná spíš komorněji. Je tady spousta zpevněných ploch, chodníčků, malých háječků s doprovodnou zelení a uprostřed kašna. Centrální prvek je pódium, kde by se měla odehrávat kulturní hudební vystoupení. Spodní zahrada je komponovaná jako odpočinkový sad pro společenská posezení. Zahrady budou sloužit k relaxaci a klidnému trávení volného času lidí všech generací. ouka s květinami a travnaté plochy.

Rozšíření původního areálu piaristů o dolní zahradu vytvořilo předpoklad propojení zahrad i budovy kláštera s historickým jádrem města. Tato část je jakýmsi myšlenkovým pokračováním piaristické filozofie. Hlavními motivy jsou sad, potok a okno. "Sad" je pokračováním sadu v horní zahradě a připomenutím pěstitelských aktivit piaristů. "Potok" umístěný v hlavní pohledové ose navazuje  na vodní prvek a pítko a je jakýmsi pokračováním elementu vody, vnímaného jako symbol života a očisty. Výtvarně pojednané "okno", kterým je potok zakončen, je symbolicky otevřeno všem názorům, filozofiím, myšlenkám, úhlům pohledu a především možnostem a nápadům, které umožňuje a rozvíjí pravé vzdělání.

Provozovatel

Město Příbor

Lidická
742 58 Příbor
Tel.:
+420 556 455 444
Email:
info@pribor-mesto.cz
WWW:
www.pribor.eu
GPS:
49,640652 18,140947
 
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Od biblických pastýřů po beskydské pastevce

„… tak nějak museli vypadat Jákobovi synové na luzích Kanaánu“. Od biblických pastýřů po beskydské pastevce.
Příbor, Moravskoslezský kraj

Setkání betlemářů v Příboře

Desátý ročník tradičního adventního setkání řezbářů – betlemářů ze severovýchodní Moravy a těšínského Slezska. Expozice muzea oživí tento den 11 řezbářů, předvádějících své umění při výrobě betlémů. V rámci setkání bude možné zakoupit některé jejich výrobky.
Příbor, Moravskoslezský kraj

Urob si sám – Co dovedou kutilové

Výstava o fenoménu kutilství.
Příbor, Moravskoslezský kraj

Turnaj ve stolním tenise – O putovní pohár starosty obce

Srdečně jste zváni na 24. ročník akce: Turnaj ve stolním tenise "O pohár starosty obce".
Kateřinice, Moravskoslezský kraj

Novoroční výstup na Palkovické hůrky

Novoroční pochod na Palkovické hůrky na Kubánkov se letos koná již po 39. V loňském roce se ho účastnilo 290 lidí. V cíli jste očekáváni v 11 hodin.
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Jan Lukášek – muž, který létal s motýly

Výstava k příležitosti 100 let od narození Jana Lukáška.
Štramberk, Moravskoslezský kraj

Martin Šonka letí do Ostravy

Připoutejte se, odlétáme! Světoznámý pilot Martin Šonka, člen Red Bull týmu, přiletí na talkshow do Ostravy.
Mošnov, Moravskoslezský kraj

Ondřejská pouť

Tradiční pouť k uctění památky svatého Ondřeje.
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Centrum tradičních technologií Příbor

V roce 2020 se pobočka Muzea Novojičínska v Příboře přeměnila na Centrum tradičních technologií. Ojedinělé pojetí muzea kombinující vystavení autentických předmětů s experimenty zaměřenými na rekonstrukci zaniklých rukodělných technik.
Příbor, Moravskoslezský kraj

Piaristický klášter v Příboře

Klášter byl založen roku 1694 olomouckým biskupem Karlem II. z Lichtenštejna – Kastelkornu pro účely rozšíření práce církevního řádu piaristů. V budově dnes sídlí Městské muzeum a knihovna. Místnosti v přízemí západního křídla slouží ke společenským a kulturním akcím i ke svatebním obřadům.
Příbor, Moravskoslezský kraj

Klášterní kostel sv. Valentina v Příboře

Na západním okraji města Příbora, naproti barokní piaristické koleji, která dnes slouží jako městské muzeum, se nachází barokní skvost města – klášterní kostel zasvěcený sv. Valentinovi.
Příbor, Moravskoslezský kraj

Kulturní dům Příbor

Kulturní dům v Příboře, dříve nazývaný jako Katolický dům, se nachází v Ochranném pásmu Městské památkové rezervace Příbor. Objekt byl postaven v letech 1909 – 1911 v secesním stylu.
Příbor, Moravskoslezský kraj

Farní kostel Narození Panny Marie v Příboře

Dominantou města Příbor je románsko – gotický farní kostel Narození Pany Marie, ležící na hraně svahu nad řekou Lubinou ve východní části historického jádra města. Kostelu dominuje vysoká štíhlá věž. Prodělal stavební úpravy od dob románských, přes gotické a renesanční, až po barokní úpravy.
Příbor, Moravskoslezský kraj

Naučná trasa městské památkové rezervace Příbor

Ve městě Příbor jsou umístěny nové originální informační tabule a směrníky, které vyrobili kováři z umělecké školy v Ostravě. Turisty provedou po nejdůležitějších památkách města.
Příbor, Moravskoslezský kraj

Městská památková rezervace Příbor

Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací v roce 1989. Mezi nejvýznamnější dochované památky patří piaristický klášter, rodný dům Sigmunda Freuda, kostel narození Panny Marie, kostel sv. Valentina či několik měšťanských domů.
Příbor, Moravskoslezský kraj

Rodný dům Sigmunda Freuda v Příboře

V rodném domě Sigmunda Freuda se nachází expozice pravnučky zakladatele psychoanalýzy, paní Jane McAdam Freud. Výstava není zaměřená na život a dílo Sigmunda Freuda, ale je moderním uměleckým znázorněním psychoanalytických symbolů.
Příbor, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Freudův sen Příbor

Útulné ubytování v historickém centru malebného městečka Příbor, rodném místě Sigmunda Freuda. Penzion Freudův sen je umístěn v citlivě zrekonstruované budově.
Příbor, Moravskoslezský kraj

Minipivovar Polivar Kopřivnice

Minipivovar Polivar v Kopřivnici nabízí nefiltrovaná a nepasterizovaná piva vyrobena spodním kvašením. K výrobě piva je používán humnový slad ze Záhlinic a Žatecký chmel.
Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

Interhotel Tatra Kopřivnice

Hotel se nachází v centrum města Kopřivnice, nabízí ubytovaní v turistické a business třídě. Ze svých služeb hotel nabízí množství restaurací, originální irish pub, vlastní sportovní centrum a wellness zařízení.
Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

Hotel Olympia v Kopřivnici

Hotel Olympia nabízí kromě nadstandardního ubytování také krásné a příjemné posezení v kavárně či restauraci poskytující kvalitní gastronomické služby, dále pak wellness centrum se saunou, parní bylinnou lázní, whirlpoolem, masážemi a kosmetickými službami.
Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

Městský pivovar Štramberk – restaurace, Kamenný šenk, Gotický sklep

Tradici vaření piva ve Štramberku obnovil Městský pivovar po 150 letech, a to na místě, kde se pivo vařívalo a šenkovalo už před staletími. Dnes se zde vaří světlý nefiltrovaný ležák plzeňského typu – Trubač a tmavý nefiltrovaný ležák flekovského typu – The Troobacz.
Štramberk, Moravskoslezský kraj

Resort Hukvaldy uprostřed beskydské přírody

V náručí beskydského podhůří přesně v místech, kde liška Bystrouška dává dobrou noc a obora plná zvěře láká k zasněným procházkám, najdete Resort Hukvaldy.
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Hotel Gong Štramber

Ubytování v prostředí historického městečka v podhůří Beskyd.
Štramberk, Moravskoslezský kraj

Restaurace U námořníka

Restaurace U námořníka je otevřena již od roku 1997 a své hosty od začátku láká na výborné jídlo, zejména pak na masové speciality připravované kuchaři před očima hostů na otevřeném ohništi, které je nedílnou součástí jejího interiéru.
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj