Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Beskydy – Valašsko > Horní Lideč

Horní Lideč

Horní Lideč leží na východní Moravě, na strategické křižovatce tras ze Vsetína, Valašských Klobouk a slovenského Púchova. Velkým lákadlem je dřevěný, ručně vyřezávaný mechanický betlém: přijďte si ho prohlédnout třeba v zimě, až se vypravíte na procházku k nedalekým ledopádům.

Horní Lideč: obec na hranicích

V Horní Lidči se setkávají silnice ze Vsetína a Valašských Klobouk, z železnice odbočuje trať do slovenského Púchova. Setkávají se tu i hory: kopce na jihu patří do Bílých Karpat, zatímco ze severu už zdraví Beskydy a Javorníky. U křižovatky uprostřed obce si prohlédnete moderní kostel sv. Václava se zvonicí, za ním pak stojí budova s celoročně otevřeným betlémem; kromě spousty pohyblivých figurek uvidíte řadu zajímavých staveb a míst Zlínského a Trenčínského kraje.
 

Ledopády v Pulčínských skalách

Severně od Horní Lidče láká k výletům skalní labyrint Pulčínských skal. Podobně jako v Českém Švýcarsku se i tady v zimě odehrává úchvatné přírodní ledové divadlo, kdy voda z tajícího sněhu vytváří na hranách skal ledové záclony a ledopády. Malé i větší barevné rampouchy, které během zimy zvolna rostou a mění barvy, se začínají se objevovat vždy na začátku nového roku a nejhezčí bývají na přelomu února a března. Z Pulčína od informačního centra k nim v zimě vede značená cesta.
 

Skály, stezky a nejkrásnější hřebenovka

Když se vydáte z centra obce na sever, ani nepoznáte, kde končí Horní Lideč a kde začíná Lidečko. Zato dobře poznáte Čertovy skály, oblíbené mezi turisty i horolezci. Skalami vás provede naučná stezka Vařákovy paseky, vedoucí k pomníku vypálené horské osady, odkud se trasa vrací do Horní Lidče. Mezi oblíbené výletní cíle patří také rozhledna na Čubově kopci u Francovy Lhoty; k ní vás dovede naučná stezka, která dál míří na hřebeny Javorníků a přes vrch Makytasedlu Kohútka. V zimě můžete na hřebenovku Javorníků coby nejkrásnější trasu česko-slovenského pomezí vyrazit na běžkách.

Aktivity

Trezor přírody – expozice o přírodě v Horní Lidči

V centru obce vznikla na ploše 1215 m² moderní multimediální expozice, která poskytuje netradiční pohled na přírodní témata všech čtyř chráněných krajinných oblastí pohoří patřících do masivu Západních Karpat. Jedná se o Beskydy a Bílé Karpaty na české straně a Kysuce a Biele Karpaty na Slovensku.
Horní Lideč, Zlínský kraj

Mechanický betlém Horní Lideč

Ručně vyřezávaný betlém přibližuje nejzajímavější historické momenty, zvyky a původní řemesla na česko-slovenském pomezí. Betlémská scéna je umístěna na ploše 170 m², z toho samotný betlém má plochu 50 m². V betlému najdete 230 figur včetně 75 pohyblivých a více než 100 vyřezávaných staveb.
Horní Lideč, Zlínský kraj

Moderní kostel sv. Václava se zvonicí Horní Lideč

Myšlenka postavit v Horní Lidči vlastní kostel vznikla krátce po opravě zdejší kapličky roku 1990. Do výstavby se zapojila velká část místních obyvatel.
Horní Lideč, Zlínský kraj

Pojeďte na výlet


Bezbariérové Valašsko s celou rodinou

Myslíte si, že Valašsko není jako destinace na dovolenou pro vozíčkáře s rodinou příliš vhodné? Možná vás to překvapí, ale v Beskydech, jak se zdá, není nic nemožné. Užijete si tu pohodový víkend víceméně bez bariér, a navíc to bude příjemné třeba i pro menší děti.
Velké Karlovice, Cesty poznání

Běžecká trasa Kocanda

Jestli se chcete dostat ze Zlína někam jinam než do Vizovic a Otrokovic, musíte do kopce. Ale když už na něm budete, čeká vás to, co na Kocandě, les, příroda, výhledy a klid, to vše v těsné blízkosti třeba sídliště. Na části trasy je instalována naučná stezka o lese a lesnických činnostech.
Kocanda, Zlín, Cesty pro zdraví

Běžecká trasa Štákovky

Užijete si výhledy na Zlín a jeho typické baťovské domky na pozadí továrního areálu, zanoříte se do přírody v klasickém zlínském stylu – do kopce, a vynoříte se na pasekách se zachovalými staveními z dob, kdy ještě místo města byly akorát trnkové sady. Část trasy vede po Cyrilometodějské stezce, projektu ve stopách od slovanského dědictví k modernímu evropanství, k hodnotám v této době tak důležitým – porozumění, kulturnímu vstřícnému dialogu a jednotě kontinentu.
běžecká trasa ve Zlíně, Cesty pro zdraví

Procházka na vyhlídky a k přehradě Horní Bečva

Máte rádi výlety do přírody? Vydejte se na vyhlídková místa, která jsou ukrytá uprostřed lesa na kopci nad bývalým lomem v Horní Bečvě. Pod kopcem můžete zdarma zaparkovat. K vyhlídkám vás čeká krátká procházka, připravte se na mírné stoupání. Cestou máte možnost k odpočinku na lavičkách.
k vyhlídkám u lomu , Výlety pro děti