Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Beskydy – Valašsko > Horní Lideč

Horní Lideč

Horní Lideč leží na východní Moravě, na strategické křižovatce tras ze Vsetína, Valašských Klobouk a slovenského Púchova. Velkým lákadlem je dřevěný, ručně vyřezávaný mechanický betlém: přijďte si ho prohlédnout třeba v zimě, až se vypravíte na procházku k nedalekým ledopádům.

Horní Lideč: obec na hranicích

V Horní Lidči se setkávají silnice ze Vsetína a Valašských Klobouk, z železnice odbočuje trať do slovenského Púchova. Setkávají se tu i hory: kopce na jihu patří do Bílých Karpat, zatímco ze severu už zdraví Beskydy a Javorníky. U křižovatky uprostřed obce si prohlédnete moderní kostel sv. Václava se zvonicí, za ním pak stojí budova s celoročně otevřeným betlémem; kromě spousty pohyblivých figurek uvidíte řadu zajímavých staveb a míst Zlínského a Trenčínského kraje.
 

Ledopády v Pulčínských skalách

Severně od Horní Lidče láká k výletům skalní labyrint Pulčínských skal. Podobně jako v Českém Švýcarsku se i tady v zimě odehrává úchvatné přírodní ledové divadlo, kdy voda z tajícího sněhu vytváří na hranách skal ledové záclony a ledopády. Malé i větší barevné rampouchy, které během zimy zvolna rostou a mění barvy, se začínají se objevovat vždy na začátku nového roku a nejhezčí bývají na přelomu února a března. Z Pulčína od informačního centra k nim v zimě vede značená cesta.
 

Skály, stezky a nejkrásnější hřebenovka

Když se vydáte z centra obce na sever, ani nepoznáte, kde končí Horní Lideč a kde začíná Lidečko. Zato dobře poznáte Čertovy skály, oblíbené mezi turisty i horolezci. Skalami vás provede naučná stezka Vařákovy paseky, vedoucí k pomníku vypálené horské osady, odkud se trasa vrací do Horní Lidče. Mezi oblíbené výletní cíle patří také rozhledna na Čubově kopci u Francovy Lhoty; k ní vás dovede naučná stezka, která dál míří na hřebeny Javorníků a přes vrch Makytasedlu Kohútka. V zimě můžete na hřebenovku Javorníků coby nejkrásnější trasu česko-slovenského pomezí vyrazit na běžkách.

Aktivity v obci Horní Lideč

Trezor přírody – expozice o přírodě v Horní Lidči

V centru obce vznikla na ploše 1215 m² moderní multimediální expozice, která poskytuje netradiční pohled na přírodní témata všech čtyř chráněných krajinných oblastí pohoří patřících do masivu Západních Karpat. Jedná se o Beskydy a Bílé Karpaty na české straně a Kysuce a Biele Karpaty na Slovensku.
Horní Lideč, Zlínský kraj

Pohoří Javorníky – malebná nejjižnější část Beskyd

Pohoří Javorníky jsou na českém území součástí CHKO Beskydy, na slovenském CHKO Kysuce. Na západě tvoří hranici s Vizovickými vrchy údolí Senice, na severu Vsetínská Bečva je odděluje od Vsetínských Beskyd a na jihu Lysský průsmyk od Kyčerské hornatiny, kde se rozprostírá CHKO Bílé Karpaty.
Horní Lideč, Zlínský kraj

Mechanický betlém Horní Lideč

Ručně vyřezávaný betlém přibližuje nejzajímavější historické momenty, zvyky a původní řemesla na česko-slovenském pomezí. Betlémská scéna je umístěna na ploše 170 m², z toho samotný betlém má plochu 50 m². V betlému najdete 230 figur včetně 75 pohyblivých a více než 100 vyřezávaných staveb.
Horní Lideč, Zlínský kraj

Moderní kostel sv. Václava se zvonicí Horní Lideč

Myšlenka postavit v Horní Lidči vlastní kostel vznikla krátce po opravě zdejší kapličky roku 1990. Do výstavby se zapojila velká část místních obyvatel.
Horní Lideč, Zlínský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Beskydy – Valašsko


Nečekaný designový výlet: architektonický zázrak Trojanovice

O Trojanovicích se mluví a píše jako beskydském architektonickém zázraku. Pokud jste ještě neviděli informační centrum, zvoničku na Horečkách, kavárnu anebo designovou restauraci, je nejvyšší čas vyrazit na výlet. Vydejte se s Kudy z nudy do malé vesničky v srdci Beskyd, která se mění před očima!
vidět a zažít v Trojanovicích , Výpravy za kuriozitami

Zábavný výlet pro děti: z Kopřivnice do Štramberka

Je celkem jedno, jestli vyrážíte na druhý konec světa, nebo plánujete víkend za humny. Jede-li celá rodina, narazíte na neshody: tátu nebaví památky, maminka nemá náladu na motokros a děti se, přiznejme si to, stejně nejvíc těší na stánky s občerstvením. Dobrá zpráva je, že existují místa, kde se takovým sporům vyhnete!
pěší procházka ve Štramberku, Výlety pro děti

Vánoční cesta do Rožnova a do minulého století

Vydejte se na vánoční cestu do minulého století – ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm se pracovníci muzea promění v hospodyně, učitele, řemeslníky nebo Mikuláše a čerty. Nedaleký zámek Lešná nabízí zase prohlídky vánočně vyzdobených interiérů především kombinace červené, zlaté, bílé a malé návštěvníky určitě potěší výstava obrázků Josefa Lady.
Rožnov pod Radhoštěm, Výlety za vánoční atmosférou

Štramberské pikanterie: zážitkové prohlídky plné chutí a vůní

Štramberku, jednomu z nejhezčích měst v podhůří Beskyd, se kvůli krásným zákoutím říká Moravský Betlém. Při komentovaných prohlídkách se seznámíte s přehlídkou zdejších zajímavostí, ochutnáte medové perníkové pochoutky a rozhlédnete se po okolí z věže středověkého hradu.
Výlet do Štremberku, Na hrady a zámky