Úvod > Co chcete dělat? > Trezor přírody – expozice o přírodě v Horní Lideči
Zážitky

Trezor přírody – expozice o přírodě v Horní Lideči

V centru obce vznikla na ploše 1215 m² moderní multimediální expozice, která poskytuje netradiční pohled na přírodní témata všech čtyř chráněných krajinných oblastí pohoří patřících do masivu Západních Karpat. Jedná se o Beskydy a Bílé Karpaty na české straně a Kysuce a Biele Karpaty na Slovensku.
Obří, devět metrů vysoká hala o rozloze 1 200 metrů čtverečních se nachází nedaleko obecního úřadu u říčky Senice.Má nevšední fasádu se zelenými přírodními motivy a uvnitř je nabitá moderními technologiemi.

Trezor přírody tak navozuje v multimediálním prostoru iluzi reálné přírody, která se bude měnit v čase. Návštěvníků, představí přírodní scenérie, spojení člověka s přírodou a jejich vzájemné ovlivňování. Projekt tak představuje  významnou ambicí stát se názorným prostředkem k hledání vazeb mezi společenstvími rostlin, živočichů a lidí.

Virtuální příroda uvnitř Trezoru je propojena s vnějším prostorem, který zahrnuje přírodní tok říčky Senice a  navazuje na naučnou stezku Vařákovy paseky. Celá expozice má za úkol oslovit návštěvníky a poukázat na přírodu, jíž jsme součástí. A to napříč generacemi. Hlavním lákadlem je především velkoformátová projekce, která na třech netypických projekčních plochách představí přírodní krásy příhraniční oblasti. Dále se mohou návštěvníci těšit na multimediální expozici, která jim umožní nahlédnout bohatství čtyř území chráněných krajinných oblastí – CHKO Beskydy, CHKO Kysuce, CHKO Bílé Karpaty a CHKO Biele Kaprpaty.

Trezor přírody se pro veřejnost otevře v roce 2022. Venku vznikne také přírodní biotop a arboretum původních přírodnin. Projekt je smělý, odvážný a ojedinělý, ale organizátoři jsou přesvědčeni o tom, že Horní Lideč bude tímto počinem inspirovat další obce nejen v České republice k následování. Vždyť zachovalá příroda je tím největším bohatstvím. 
Zobrazit více
2.7.
16.7.
Kosení bělokarpatských orchidejových luk 2022

Kosení bělokarpatských orchidejových luk 2022

Valašské Klobouky, Zlínský kraj
28.5.
Hradní okruh

Hradní okruh

Brumov, Jihomoravský kraj
21.5.
Policejní pochod SKP Nový Jičín

Policejní pochod SKP Nový Jičín

Trojanovice, Moravskoslezský kraj
7.7.
10.7.
Masters of Rock 2022 Vizovice

Masters of Rock 2022 Vizovice

Vizovice, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí