Zdroj foto: mapy.cz

Hevlín

Obec Hevlín se nachází v okrese Znojmo v Jihomoravském kraji. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1282 a její název vznikl ze staroněmeckého výrazu "Hövelin" což česky znamená malý dvůr.
hevlínNa levém břehu řeky Dyje v turistické oblasti Znojemsko a Podyjí, na samé hranici s Rakouskem, leží obec Hevlín. Sousedství s městem Laa an der Thaya umožnilo po roce 1989 nebývalý rozvoj obce, a to i v oblasti turistiky. Křižuje se zde velké množství cyklostezek, které navazují na mezinárodní cyklotrasy s cílovými městy jako Praha, Vídeň či Krakov. Turistickým hitem se záhy po svém otevření (v roce 2023) staly turistické drezíny. V blízkosti obce lze také navštívit lehký objekt ŘOP vz. 37 číslo 45 s ochranným přístavkem u Dyjákovic.

Rájem rybářů je jak řeka Dyje, tak celkem 8 rybníků nacházejících se přímo ve středu obce. Další vodní plochou patřící k Hevlínu je přírodní památka Hevlínské jezero, kterou tvoří několik malých jezer s rákosovým porostem a výskytem řady zvláště chráněných druhů obojživelníků a mokřadních ptáků. Protože obec patří mezi nejsušší na Znojemsku, jsou pole v katastru obce protkána sítí zavlažovacích kanálů, jejichž zdrojem je voda z řeky Dyje. Z akcí, které z obce vytvářejí centrum společenského života, lze jmenovat letní krojované hody, májové sousedské posezení, rybářské závody a v neposlední řadě tradiční přeshraniční setkání cyklistů.

Turistická informační centra


Aktivity v obci Hevlín

Lehký objekt ŘOP vz. 37 číslo 45 s ochranným přístavkem u Dyjákovic

Řopík číslo 45 se nachází jižně od obce Dyjákovice. Objekt je zajímavý tím, že má přístavek u vchodu, který sloužil jako dodatečná ochrana vchodu proti postřelování z tehdy ještě rakouského území, ze kterého se dal snadno odstřelovat vchod.
Hevlín, Jihomoravský kraj

Drezíny v Hevlíně na Znojemsku

V Hevlíně na Znojemsku se svezete na šlapacích drezínách! Projedete se na již nepoužívané lokální trati z Hrušovan nad Jevišovkou, na úseku dlouhém cca 2,5 km.
Hevlín, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v obci Hevlín

Penzion u tří lip

Ubytování na jižní Moravě.
Hevlín, Jihomoravský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Znojemsko a Podyjí


Výlet na zámek Vranov nad Dyjí a hrad Bítov – romantika orlích hnízd

Výhledy, které berou dech. Bítov a Vranov nad Dyjí, dva nejstarší hrady moravsko-rakouského Podyjí. A také románsko-gotická bazilika a unikátně zachovaná židovská čtvrť v Třebíči, společně zapsané mezi památky UNESCO. Vydejte se na výlet s výhledy, které si budete pamatovat navždy.
výlet na hrady a zámky, Cesty poznání

Nejhezčí místa národního parku Podyjí na kole

Nebýt Vranovské přehrady, Podyjí by zřejmě nebylo nejmenším národním parkem v Česku. Jeho osou je totiž nejkrásnější část středního toku řeky Dyje mezi Podhradím a Znojmem, kde západní část už před mnoha desetiletími zaplavila přehrada.

Poznejte perly v okolí řeky Dyje

Národní park Podyjí se vyznačuje mimořádnými scenériemi, tvořenými pestrou mozaikou skalních vyhlídek, fotogenickými meandry řeky Dyje a prosluněnými lesostepmi s pestrými koberci teplomilných rostlin. Doslova rájem je oblast také pro milovníky historie a památek – ti zde najdou řadu nádherných památek architektury. Na prohlídku láká hrad Bítov, Vranov nad Dyjí i starobylé město Znojmo.

Vinné toulky jižní Moravou

O tom, že láska k jižní Moravě prochází také žaludkem, vás přesvědčí krajové speciality i skvělé víno. Vychutnat si je můžete pod klenbami vinných sklepů a vináren, při tradičních akcích anebo přímo ve vinicích. Spousty pěkných míst na svých cestách určitě objevíte sami, my vám však poradíme, kde najdete ta nejzajímavější.
Za vínem na Moravu, Výlety za každého počasí