Šošůvka

Obec Šošůvka leží v okrese Blansko, nedaleko obce Ostrov u Macochy, u severního okraje chráněné krajinné oblasti Moravský kras. První písemná zmínka o Šošůvce pochází z roku 1374. Do katastru obce spadají známé Sloupsko-Šošůvské jeskyně, které jsou veřejnosti přístupné.
Obec Šošůvka se nachází v turistické oblasti Moravský kras a okolí. Jméno vsi je odvozeno od osobního jména Suš, který souvisí s výrazem suchý, nebo s velkou pravděpodobností vychází z podstatného jména šuš (případně sauš), což znamenalo včelí plást, či otvor v plástu, případně v přeneseném významu souš, tj. suchý strom s dutinou, v níž se usídlily včely.

V Šošůvce objevíte řadu zajímavostí: v první řadě to jsou Sloupsko-šošůvské jeskyně (vchod do nich se nachází v obci Sloup), zříceninu větrného mlýna Větrák, kapli sv. Václava a sv. Anežky České, vápenku Na Bradinách, Studánku na Troubkách, Helišovu skálu s pěkným výhledem či koupací lom Šošůvka. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. Objevte nezapomenutelné zážitky v Moravském krasu

Aktivity v obci Šošůvka

Zatopený lom Šošůvka

Zatopený lom Šošůvka dnes využívají potápěči a milovníci koupání. Lom byl zatopen poměrně rychle potom, co dělníci při těžbě narazili na pramen. Žijí zde raci, cejni, okouni, kapři, candáti a štiky.
Šošůvka, Jihomoravský kraj

Kaple sv. Václava a sv. Anežky České v Šošůvce

Moderní kaple sv. Václava a Anežky v Šošůvce se nachází u místního hřbitova. Autorkou návrhu stavby je ing. arch. Monika Sirná z Blanska. Vystavěna byla v letech 2001-2002 a vysvěcena v září roku 2002. Stavba kaple v moderním stylu si zachovává rysy venkovského kostelíka.
Šošůvka, Jihomoravský kraj

Zřícenina větrného mlýna Větrák v Šošůvce

Větrný mlýn holandského typu byl postavem kolem roku 1858, roku 1880 pravděpodobně vyhořel a poté do až roku 1944 sloužil již jen jako obydlí. Dodnes se zachoval kruhový kamenný základ o výšce necelé 2 metry.
Šošůvka, Jihomoravský kraj

Keramická dílna Šošůvka

V klidu přírody si užijte kreativní chvíle při malování keramiky a vytvořte si svůj vlastní originál či dárek.
Šošůvka, Jihomoravský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Moravský kras a okolí


Macocha – propast s hůzostrašnou pověstí

Prohlídka, za kterou se dřív platilo i životem, není dnes ničím nebezpečným. Jestli jste z Moravy, nemusíme vám Macochu představovat. Ale pokud bydlíte v jiném koutu Česka, možná jste o téhle propasti slyšeli jen ve zprávách v souvislosti se sebevrahy. Přitom je to hlavně úžasná atrakce, jejíž prohlídka je součástí okruhu nejnavštěvovanějších jeskyní u nás!
Moravský kras a Macocha, Výlety pro děti

Na kole Moravským krasem

Nenáročná trasa Moravským krasem pro milovníky cyklistiky a jeskyní. Cestou se prohlédnete nejkrásnější jeskyně této oblasti, projedete se Pustým žlebem, navštívíte poutní kostel ve Křtinách, větrný mlýn v Rudici nebo tajupmnou jeskyni Býčí skála spojenou s pradávným pravěkým rituálem.
Blansko - Skalní Mlýn a okolí, Na kole po Česku

Po stopách šlechtických rodů: do Boskovic na návštěvu k rodině Mensdorff-Pouilly

Mezi francouzské a francouzsko-belgické šlechtické rody, které se v minulosti usadily v českých zemích, patří i rod Mensdorff-Pouilly. Můžete se s nimi setkat například v Boskovicích, městě ležícím severně od Brna v podhůří Drahanské vrchoviny.

S osobností na procházku: do Bílovic nad Svitavou se spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem a liškou Bystrouškou

V období před druhou světovou válkou byly Bílovice nad Svitavou oblíbeným letoviskem a výletním místem řady českých umělců. Jezdili sem básníci, malíři a spisovatelé, mezi nimi i spisovatel Rudolf Těsnohlídek (1882–1928). Právě tady společně s přáteli našel dva dny před Vánocemi roku 1919 v lese opuštěnou holčičku.
Jihomoravský kraj, Výlety pro děti