Zdroj foto: FB Olomučany (Kajesy)

Olomučany

Obec Olomučany se nachází nedaleko Blanska v hlubokých lesích CHKO Moravský kras. Celé území okolí obce je úzce spjato s železářstvím a s činnostmi spojenými s přípravou zpracování rudy. Počátky železářství na Blanensku lze datovat někdy do 5.st.př.n.l., kdy zde působily (v době halštatské) první hutě pravděpodobně keltského etnika.
olomučanyObec Olomučany se nachází v turistické oblasti Moravský kras a okolí. Vesnice byla pojmenována po svých obyvatelích Olomučanech, název obce tedy znamená "lidé z Olomouce" nebo "lidé poddaní Olomouci". Po kratším údobí výroby železa germánskými kmeny nastoupila doba mohutného rozvoje slovanského železářství. Archeologické nálezy datují osídlení okolí Olomučan tímto etnikem do 8. a 9. století. Protože výroba železa, litiny a kovářská práce potřebuje energii k tavbě, vápenec a vodu, živili se místní lidé kromě kutání místních limonitů (vodnaté železité rudy) také výrobou dřevěného uhlí a získáváním vápence.

Obec Olomoučany jako osada se připomíná v dějinách poprvé k roku 1353. Už kolem roku 1580 se dobývala na katastru obce železná ruda. Většina obyvatelstva byla zaměstnána při jejím primitivním dobývání a pracovala v adamovských hamrech a blanenských železárnách. Vývoj obce byl úzce spjat také s osudy Nového hradu. V 19. století obec proslula výrobou vzácného majolikového zboží. Olomučanská keramika postupně nabývala světového věhlasu. Byla oceněna zlatou medailí ve Vídni a její výrobky jsou umístěny v britském muzeu v Londýně. Krásná práce zdejších občanů, skutečných lidových umělců, proslavila Olomučany v celé Evropě.
 

Olomučanské památky a naučná stezka

Zdroj foto: mapy.cz, autor Romana DubčekováMalebná obec má turistům co nabídnout – filiální kostel Božského Srdce Páně byl postaven v letech 1939-40, zajímavá je i místní zvonička z roku 1761 nad restaurací U Kellnerů. Od obecního úřadu vybíhá naučná stezka Olomučany – okružní naučná stezka vede z Olomučan přes Čertův hrádek k zalesněnému údolí Svitavy a zpět do obce. Celkem cestou potkáte 6 informačních panelů. Dočtete se o místní přírodě, historii a dalších zajímavostech. Po cestě lze vyšplhat na Výří skálu a ochutnat dobrou vodu z několika studánek.


Na výlet do hlubokých lesů

Zdroj foto: mapy.cz, autor Jan LibraJižním směrem u autobusoví zastávky Olomučany, točna se nachází výchoziště mnoha turistických tras vedoucích zdejšími hlubokými lesy například k pomníku Leopolda Grabnera (adamovského lesníka), k Máchově památníku s krásnou vyhlídkou a nedalekým lesnickým Slavínem a vede tudy i turistická či cyklostezka na Nový hrad. Pokud se vydáte na návštěvu, projdete vstupní bránou, která je střežena vrátnicí. Na nádvoří pak stojí dvě budovy, přičemž jedna z nich byla postavena na troskách zbouraného paláce. Dále zde spatříte tři věže a na hradních ochozech repliky děl. O kus dál v přírodní rezervaci U Nového hradu stojí na Starý hrad. Byl zničem vojsky Matyáše Korvína v roce 1470. Působivý je památník Josefa Žalmana nad studánkou Pod Novým Hradem. Mezi Adamovem a Olomučany se nachází několik přírodních rezervací: Národní přírodní rezervace Býčí skála, přírodní rezervace Jelení skok a národní přírodní rezervace Habrůvecká bučina.

Aktivity v obci Olomučany

Zřícenina hradu Čertův hrádek

Čertův hrádek je zřícenina hradu ležícího nad údolím s řekou Svitavou u Blanska. Hrad byl vybudován asi koncem 13. století nebo začátkem 14. století. Skutečné jméno hradu je Olomučany a svůj současný název "Čertův hrádek" získal na základě pověstí.
Olomučany, Jihomoravský kraj

Studánka pod Novým hradem u Adamova

Studánka pod Novým hradem se nachází na jedné z nejfrektovanějších turistických cest severně od Brna v katastru obce Olomoučany mezi Adamovem a Blanskem.
Olomučany, Jihomoravský kraj

Muzeum olomučanské keramiky

Olomučanská keramika se vyráběla přímo v obci Olomučany ve druhé polovině 19. století a počátkem století 20. Ve své době byla vyhledávaným užitkovým i okrasným zbožím.
Olomučany, Jihomoravský kraj

Půjčovna Segway v Moravském krasu

Půjčovna Segway v hotelu Olberg u Blanska, v CHKO Moravský kras. Vyjet si můžete např. Suchým Žlebem – silnice jsou zde bezmotorové, takže si můžete vychutnat radost na vozítku Segway a pokochat se krajinou.
Olomučany, Jihomoravský kraj

Studánka sv. Huberta u Olomučan

Studánka z roku 1937 je věnována poctě jelena a najdete ji na okraji lesního palouku nedaleko od Olomučan.
Olomučany, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v obci Olomučany

Hotel Olberg Olomučany

Ubytování v zrekonstruovaném hotelu najdete necelé 4 km od města Blanska, na okraji chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Hotel nabízí luxusní ubytování, kvalitní stravování v hotelové restauraci, konferenční prostory, wellness aktivity a sportovní zážitky.
Olomučany, Jihomoravský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Moravský kras a okolí


Macocha – propast s hůzostrašnou pověstí

Prohlídka, za kterou se dřív platilo i životem, není dnes ničím nebezpečným. Jestli jste z Moravy, nemusíme vám Macochu představovat. Ale pokud bydlíte v jiném koutu Česka, možná jste o téhle propasti slyšeli jen ve zprávách v souvislosti se sebevrahy. Přitom je to hlavně úžasná atrakce, jejíž prohlídka je součástí okruhu nejnavštěvovanějších jeskyní u nás!
Moravský kras a Macocha, Výlety pro děti

Na kole Moravským krasem

Nenáročná trasa Moravským krasem pro milovníky cyklistiky a jeskyní. Cestou se prohlédnete nejkrásnější jeskyně této oblasti, projedete se Pustým žlebem, navštívíte poutní kostel ve Křtinách, větrný mlýn v Rudici nebo tajupmnou jeskyni Býčí skála spojenou s pradávným pravěkým rituálem.
Blansko - Skalní Mlýn a okolí, Na kole po Česku

Po stopách šlechtických rodů: do Boskovic na návštěvu k rodině Mensdorff-Pouilly

Mezi francouzské a francouzsko-belgické šlechtické rody, které se v minulosti usadily v českých zemích, patří i rod Mensdorff-Pouilly. Můžete se s nimi setkat například v Boskovicích, městě ležícím severně od Brna v podhůří Drahanské vrchoviny.

S osobností na procházku: do Bílovic nad Svitavou se spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem a liškou Bystrouškou

V období před druhou světovou válkou byly Bílovice nad Svitavou oblíbeným letoviskem a výletním místem řady českých umělců. Jezdili sem básníci, malíři a spisovatelé, mezi nimi i spisovatel Rudolf Těsnohlídek (1882–1928). Právě tady společně s přáteli našel dva dny před Vánocemi roku 1919 v lese opuštěnou holčičku.
Jihomoravský kraj, Výlety pro děti