Lnáře

Lnáře leží v malebné krajině na rozhraní jižních a západních Čech mezi Blatnou a Nepomukem. K návštěvě zve zámek, tvrz a neobvyklé muzeum koček, raritou je pomník americké 4. obrněné divize. Jde o jeden ze dvou památníků, které v bývalém Československu přečkaly celý komunistický režim.

Co musíte vidět ve Lnářích

Lnáře byly v minulosti významným duchovním centrem, a to díky klášteru bosých augustiniánů s kostelem; nyní slouží jako zdravotnické zařízení. V centru obce stojí renesanční tvrz, v níž sídlí informační centrum, knihovna a galerie, a raně barokní zámek, obklopený parkem s bohatou sochařskou výzdobou. Zámek nabízí prohlídky interiérů, koná se zde řada akcí a v jeho prostorách sídlí též originální Muzeum kočky, nevšední expozice pro milovníky koček.
 

Demarkační linie a generál Vlasov

Přes Lnáře prochází hlavní silnice E 49 z Plzně do Českých Budějovic, která na konci druhé světové války sloužila jako demarkační linie, určující rozsah operací spojeneckých a sovětských vojsk. Ve Lnářích prý strávil poslední noc na svobodě kontroverzní generál Ruské osvobozenecké armády Andrej Andrejevič Vlasov (1901–1946). 12. května 1945 byl u Nového rybníka jižně od Lnář předán do ruského zajetí, v srpnu 1946 byl v Moskvě odsouzen k trestu smrti a popraven.
 

Bylo kolem Lnář tolik rybníků jako dnů v roce?

Zastavte se také u barokního hřbitovního kostela sv. Mikuláše se zvonicí s dřevěným patrem; na zdejším hřbitově je pochována herečka Karolína Slunéčková (1934–1983). V okolí objevíte spousty rybníků, ostatně rybniční hospodářství má na Blatensku tradici již od středověku a jen ve Lnářích jsou hned tři, Veský, Zámecký a Podhájský. Význam lnářského rybníkářství dal vzniknout pověsti, podle níž dřív bylo na panství 365 rybníků jako dnů v roce a v roce přestupném se napouštěl ještě jeden navíc.

Aktivity

Zámek Lnáře – místo nejen pro vaše společenské akce

Barokní zámek Lnáře je malebnou dominantou stejnojmenné obce v okrese Strakonice. Díky své poloze a vybavení je zámek i dnes ideálním místem pro pořádání významných společenských, kulturních a obchodních akcí. Na zámku se v sezóně pravidelně konají svatby.
Lnáře, Jihočeský kraj

Tvrz Lnáře

Kamenná gotická tvrz byla zbudována již před rokem 1318. Tvrz byla přestavěna kolem roku 1597 v moderním renesančním stylu a při ní okrasnou zahradu s letohrádkem. Později již nevyhovovala požadavkům na komfort a reprezentaci a byl postaven sousední zámek. Dnes sídlí v tvrzi galerie a infocentrum.
Lnáře, Jihočeský kraj

Muzeum kočky na Zámku Lnáře

Muzeum kočky ve Lnářích je opravdová rarita. Podobné muzeum jinde v Evropě byste těžko hledali. Jak vypadalo soužití této šelmy s člověkem v průřezu asi čtyř tisíc let, se dozvíte právě tam.
Lnáře, Jihočeský kraj

Klášter Lnáře s kostelem Nejsvětější Trojice

Klášter bosých augustiniánů byl založen v polovině 17. století, dostavěn byl roku 1697. Svému původnímu účelu sloužil až do jara roku 1950, poté zde byla ženská věznice a dnes zde sídlí psychiatrická léčebna.
Lnáře, Jihočeský kraj

Pojeďte na výlet


Letní Český Krumlov aktivně i relaxačně

Perlu nejen Jihočeského kraje, ale celé země snad každý z nás aspoň jednou navštívil. Věděli jste však, že se v Českém Krumlově dá kromě památek vyrazit i za kulturou nebo kde si dát čerstvé ryby? To a mnohem více prozradil ve svém tipu na víkend ředitel CzechTourism Jan Herget, který o tomto městě říká, že je jedno z nejkrásnějších na světě.
Výlet po Českém Krumlově a okolí, Zamilovaná místa týmu CzechTourismu

Karavanem od jara do zimy: jižní Čechy a cesta za selským barokem

Plánujete dovolenou s domečkem na kolečkách v jižních Čechách? Rozhodně neuděláte chybu, na výletníky tu čekají tisíce krásných míst, cyklostezek i skvělých kempů. Tentokrát se s karavanem vydáme na cestu za krásami selského baroka. Vesnic s malebnými selskými statky, sýpkami, stodolami, bránami a klenutými vjezdy je tolik, že si na výlet můžete vyhradit sobotu a neděli, prodloužený víkend a klidně i týdenní dovolenou.
selské baroko na jihu Čech, Cesty krajinou