Lnáře

Lnáře leží v malebné krajině na rozhraní jižních a západních Čech mezi Blatnou a Nepomukem. K návštěvě zve zámek, tvrz a neobvyklé muzeum koček, raritou je pomník americké 4. obrněné divize. Jde o jeden ze dvou památníků, které v bývalém Československu přečkaly celý komunistický režim.

Co musíte vidět ve Lnářích

Lnáře byly v minulosti významným duchovním centrem, a to díky klášteru bosých augustiniánů s kostelem; nyní slouží jako zdravotnické zařízení. V centru obce stojí renesanční tvrz, v níž sídlí informační centrum, knihovna a galerie, a raně barokní zámek, obklopený parkem s bohatou sochařskou výzdobou. Zámek nabízí prohlídky interiérů, koná se zde řada akcí a v jeho prostorách sídlí též originální Muzeum kočky, nevšední expozice pro milovníky koček.
 

Demarkační linie a generál Vlasov

Přes Lnáře prochází hlavní silnice E 49 z Plzně do Českých Budějovic, která na konci druhé světové války sloužila jako demarkační linie, určující rozsah operací spojeneckých a sovětských vojsk. Ve Lnářích prý strávil poslední noc na svobodě kontroverzní generál Ruské osvobozenecké armády Andrej Andrejevič Vlasov (1901–1946). 12. května 1945 byl u Nového rybníka jižně od Lnář předán do ruského zajetí, v srpnu 1946 byl v Moskvě odsouzen k trestu smrti a popraven.
 

Bylo kolem Lnář tolik rybníků jako dnů v roce?

Zastavte se také u barokního hřbitovního kostela sv. Mikuláše se zvonicí s dřevěným patrem; na zdejším hřbitově je pochována herečka Karolína Slunéčková (1934–1983). V okolí objevíte spousty rybníků, ostatně rybniční hospodářství má na Blatensku tradici již od středověku a jen ve Lnářích jsou hned tři, Veský, Zámecký a Podhájský. Význam lnářského rybníkářství dal vzniknout pověsti, podle níž dřív bylo na panství 365 rybníků jako dnů v roce a v roce přestupném se napouštěl ještě jeden navíc.

Aktivity

Zámek Lnáře – místo nejen pro vaše společenské akce

Barokní zámek Lnáře je malebnou dominantou stejnojmenné obce v okrese Strakonice. Díky své poloze a vybavení je zámek i dnes ideálním místem pro pořádání významných společenských, kulturních a obchodních akcí. Na zámku se v sezóně pravidelně konají svatby.
Lnáře, Jihočeský kraj

Muzeum kočky na Zámku Lnáře

Muzeum kočky ve Lnářích je opravdová rarita. Podobné muzeum jinde v Evropě byste těžko hledali. Jak vypadalo soužití této šelmy s člověkem v průřezu asi čtyř tisíc let, se dozvíte právě tam.
Lnáře, Jihočeský kraj

Klášter Lnáře s kostelem Nejsvětější Trojice

Klášter bosých augustiniánů byl založen v polovině 17. století, dostavěn byl roku 1697. Svému původnímu účelu sloužil až do jara roku 1950, poté zde byla ženská věznice a dnes zde sídlí psychiatrická léčebna.
Lnáře, Jihočeský kraj

Rybníky ve Lnářích – Zámecký, Podhájský a Veský

Rybníkářství patří ke starodávným lidským činnostem. Ve Lnářích vznikly na toku Smoliveckého potoka 3 průtočné rybníky, i když s odstupem několika staletí. Nejstarším z nich byl Zámecký rybník (dříve zvaný Hradský). Dalšími jsou rybník Podhájský a Veský.
Lnáře, Jihočeský kraj

Kostel sv. Mikuláše ve Lnářích

Původně farní kostel sv. Mikuláše byl postaven nejspíše v průběhu první poloviny 14. století. Roku 1735 podnikl hrabě Václav Josef Künigl vrcholně barokní přestavbu, která kostelu vtiskla současnou podobu.
Lnáře, Jihočeský kraj

Tvrz Lnáře

Kamenná gotická tvrz byla zbudována již před rokem 1318. Tvrz byla přestavěna kolem roku 1597 v moderním renesančním stylu a při ní okrasnou zahradu s letohrádkem. Později již nevyhovovala požadavkům na komfort a reprezentaci a byl postaven sousední zámek. Dnes sídlí v tvrzi galerie a infocentrum.
Lnáře, Jihočeský kraj

Pojeďte na výlet


Zábavný výlet pro děti: s předškoláky na Lipensko, do Českých Budějovic a na Hlubokou

Užijte si rodinnou dovolenou v jižních Čechách! Vyberte si nejlepší tipy pro výlety s dětmi děti a aktivity, které budou bavit hlavně ty nejmenší. Tentokrát jsme totiž na Kudy z nudy mysleli hlavně na ně, na předškoláky od dvou do šesti let.
Lipno s dětmi, Výlety pro děti

Karavanem od jara do zimy: přes Prachatice a Volary ke Schwarzenberskému kanálu na ukázkové plavení dřeva

Plánujete s karavanem cestu do jižních Čech nebo na Šumavu? Pak vás pozveme na pár hezkých míst, která možná vůbec neznáte a snadno je můžete připojit ke svému hlavnímu programu. Provedeme vás historickými uličkami Prachatic, ukážeme vám staré i nové domy v alpském stylu ve Volarech, a nakonec se zastavíme u Schwarzenberského plavebního kanálu. A pokud si dokážete výlet naplánovat tak, abyste stihli ukázkové plavení dřeva, výlet nebude mít chybu!
výlet do Volar a ke Schwarzenberskému kanálu, Výpravy za kuriozitami

Po stopách šlechtických rodů: s Rožmberky po jižních Čechách z hradu Rožmberk do Vyššího Brodu

Výlet po stopách rodu Rožmberků nemůže začít jinde než tam, kde byli doma a kde vybudovali své malé království: v jižních Čechách. Ačkoli rod vymřel už před čtyřmi staletími, dodnes nás na cestách provází rožmberské růže i legendy o rožmberské bílé paní nebo o tajuplné rožmberské hrobce.
po stopách rodu Rožmberků, Na hrady a zámky

Výlet za vorařskými tradicemi: po Vltavě z jižních Čech do Prahy

Vydejte se s portálem Kudy z nudy na výlet za tradicemi vorařství! Ukážeme vám místa spojená se stavbou vorů a jejich plavením po řekách, zajímavá muzea, zbytky staré potahové cesty i legendární Svatojánské proudy. A co víc, v Praze si vyzkoušíte, jak se takový vor řídí, a v Českém Krumlově se navíc přímo na vorech svezete!
výlet za tradicemi vorařství, Za památkami UNESCO