Úvod > Česká nej > Kulturní > Vizovické pečivo – nejslavnější dekorativní pečivo
Kulturní

Vizovické pečivo – nejslavnější dekorativní pečivo

Jak už sám název napovídá, jedná se o pečivo, které pochází z malého městečka Vizovice nedaleko Zlína. Vizovické pečivo je významnou ukázkou valašské lidové umělecké tvorby. Ve Vizovicích má výroba pečiva starou tradici, její původ sahá mnoho století nazpět. Má své známé charakteristické znaky a vyniká přesně vyhraněnou specifičností. Není určeno k jídlu, ale k dekoraci.
Věhlas vizovického pečiva se brzy rozšířil daleko za hranice vizovicka. Putovalo nejen do celých Čech, ale i do Vídně, Štýrského Hradce, Budapešti. Ukázky vizovického pečiva byly poslány dokonce i na světovou výstavu do Montrealu a jsou rovněž vystaveny jako ukázka výjimečného lidového umění v Muzeu člověka v Paříži. Aby se figurky, zvířátka, věnečky a další pečená umělecká dílka mohly nazývat pravým vizovickým pečivem, musí být vytvořeny podle tradičních pravidel, která se datují už od šestnáctého století. Těsto tedy musí být jednobarevné, bez přibarvování. Dále je dané, že v celé kolekci existuje jen 34 druhů zvířátek. Byly to vlastně symboly, které představovaly určité vlastnosti tak, jak si jich na Valašsku cenili, případně jaké uctívali.

Vizovické pečivo se dříve peklo ze zbytků mouky jako dárek pro děti na hraní. K tradičním vzorům patří například ježek, holubička, veverka, koníček, rybička, miminko, panenka, rak, páv, nebo třeba žába a beránek. Každé zvířátko má přitom svou symboliku: žába značí ochranu čisté vody, kohout mužnost, holubice lásku a klid v rodině, veverka dobrou hospodyňku, rak ochranu žen v šestinedělí, ryba značila mlčenlivost, ježek dokázal z domu vypíchat všechny nemoci a slepička s kohoutkem znamená rodinu.

Pečivem se ozdobil stůl a dům při různých příležitostech – křesťanské svátky, svatby, křtiny i pohřby. Veverka se dávala na vánoční stůl, aby hospodyňka byla po celý rok čiperná, holubička měla přivolat jaro. Podobné pečivo se v různých formách objevuje u mnohých národů, které pěstovaly obilí. Těsto se vyrábí z půl litru bílé hladké mouky a dvou decilitrů studené vody. Potom se dobře propra­cuje, až je hladké a tvárné. Za pomocí rukou, nože, nůžek, pinzety a dalších běžných domácích pomůcek se tvaruje nejčastěji do tvarů zvířátek. Vytvarované figurky se následně nechají oschnout, potřou se vajíčkem a dají se péct při mírné teplotě až pět hodin.


Význam základních symbolů

Čáp – zvěstoval příchod novorozeněte
Děťátko - znamenalo radost
Holubička - přinášela do domova klid a mír
Jelen - představoval bystrost
Ještěrka - přinášela bohatství
Ježek - bodlinami vyháněl zlo z rodiny
Kachna - byla dobrou matkou
Kohout - znamenal mužnost, přivolával štěstí
Kohout se slepicí – plodnost
Koník - znamenal věrnost
Labuť - znak milostnosti
Liška - chytrost
Mořská panna – připomínala, že i na našem území bylo moře
Mrtvá holubička – symbol ubitého valašského zbojníka
Ovečka - znamenala dobrou úrodu
Páv - symbol bohatství
Pavouk - přinášel štěstí
Rak - chránil před neštěstím
Ryba - symbol mlčenlivosti
Sluníčko - dárce života
Strom - symbol manželské věrnosti a trvalého štěstí
Štika - ochránce vody
Tetřev - přinášel bohatství
Veverka - dobrá hospodyňka
Zajíc - znamenal postřeh
Žába - znak čisté vody
Oslavu nejkrásnějších svátků v roce chystá skanzen Zubrnice

Oslavu nejkrásnějších svátků v roce chystá skanzen Zubrnice

Nechte se o víkendu přenést o několik staletí do minulosti. Skanzen v Zubnicích nedaleko Ústí nad Labem na víkend 7. – 8. prosince 2019 připravil tradiční akci Vánoce ve skanzenu. Trhy s muzikou, dílničkami a vánoční zábavou budou po oba víkendové dny otevřeny od 9.00 do 16.00. Co uvidíte? Jaké byly vánoční zvyky, výzdoba a ucítíte vůni vánoček. Čeká vás vystoupení folklorního souboru, divadlo, výroba vánočních ozdob a dalších výrobků z tradičních materiálů, prodej dárkových předmětů. Čerstvě upečená vánočka v kachlovém sporáku provoní světničku a ochutnat můžete třeba pučálku. Inspirovat se nechte tradiční výzdobou – mikulášské čertíky, polazy, vrkoče, stromeček ozdobený jablíčky, oříšky a perníčkem.

Užijte si krásu lidových řemesel: ozdoby ze slámy, šustí i modrotisku

Užijte si krásu lidových řemesel: ozdoby ze slámy, šustí i modrotisku

Modrotisk, slaměné, pletené, háčkované a vyšívané ozdoby anebo vizovické pečivo: to všechno jsou prastará řemesla a výrobky šikovných rukou. Líbí se vám, ale sami si na jejich výrobu netroufnete, máte málo času anebo zatím jen hledáte inspiraci? Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat tam, kde vám poradí a pomohou.

Vánoční výstava v Galerii Mariette ve Vizovicích

Galerie Mariette sídlící v předzámčí zámku Vizovice otevřela svou každoroční Vánoční výstavu a široké veřejnosti prezentuje ve dvou výstavních sálech um tradiční české výroby foukaných skleněných vánočních ozdob. Výstavu můžete navštívit do 23. prosince.
Vizovice, Zlínský kraj

Vizovická vánoční kaple tak, jak velí tradice

Letošním rokem se výstava betlémů v zámecké kapli přehoupla do druhého čtvrtstoletí. Pro 26. ročník jsme zapůjčili betlémy od Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které již tradičně doplní zámecký betlém rodiny pana Jančíka z Vizovic.
Vizovice, Zlínský kraj

Festival Vizovické Trnkobraní 2023

Vizovické Trnkobraní se bude konat v tradičním termínu a to 18. – 19. 8. 2023 v areálu likérky Rudolf Jelínek. Tradiční součástí Vizovického Trnkobraní je světově proslulá soutěž v pojídání švestkových knedlíků.
Vizovice, Zlínský kraj

Valašská výstava betlémů

Již po třinácté zveme na předvánoční výstavu betlémů, ukázku valašské jizby, lidových řemesel. V sobotu uvidíte výrobky z včelího vosku, březové metle, perníkářku, psaní jmen na baňky,
Neubuz, Zlínský kraj

Trasa pro vozíčkáře Vizovická černá

Trasa vozíčkářského okruhu vede nejbližším okolím Vizovic a je osazena lavičkami a mapovými tabulemi. Délka značeného okruhu je 5 470 m, celková délka s propojkami je pak 7 040m s převýšením 124 m. Trasa je těžká, proto je určena pro zdatné vozíčkáře s doprovodem dvou asistentů,
Vizovice, Zlínský kraj

Návštěvnické centrum Vizovice – Exkurze s chutí a vůní slivovice

Smyslem exkurzní trasy je seznámení veřejnosti s hlavními principy výroby, historií a tradicí firmy Rudolf Jelínek jako významného českého výrobce a exportéra v oblasti výroby alkoholických nápojů.
Vizovice, Zlínský kraj

Zámek Vizovice – bohaté interiéry se sbírkou děl nizozemských malířů

Zámek z poloviny 18. století nabízí prohlídku bohatě vybavených barokních a klasicistních interiérů s velmi významnou sbírkou obrazů a grafik. Součástí areálu je i volně přístupná zámecká zahrada.
Vizovice, Zlínský kraj

Zámecká zahrada ve Vizovicích ve francouzském stylu

Zahrada byla vybudována současně s dostavbou zámku v 70. letech 18. století. Ve 20.letech 19. století došlo k přebudování původní klasicistní kompozice zahrady do podoby přírodně-krajinářského parku. Nová zahrada byla pojata v romantickém duchu.
Vizovice, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace

Ubytování ve VŠ koleji na náměstí T. G. Masaryka v centru Zlína

VŠ kolej se nachází v blízkosti centra Zlína. Nově rekonstruovaná budova nabízí kvalitní ubytování v buňkách pro 4 osoby. Ubytování pro veřejnost je možné po celý rok. VŠ kolej má k dispozici i 2 jednolůžkové imobilní pokoje.
Zlín, Zlínský kraj

Café Retro Vizovice

Nové prostory kavárny – restaurace Café Retro ve Vizovicích u Zlína kloubí originální prostředí s výbornou kuchyní a barem. Zároveň je vám k dispozici nadstandardní ubytování za standardní ceny v pěti klimatizovaných pokojích s celkovou kapacitou až 18 lůžek.
Vizovice, Zlínský kraj

Zámecká čokoládovna Chocolaterie Chapeau ve Vizovicích

Ochutnejte vynikající čokoládové speciality v Zámecké čokoládovně ve Vizovicích. Kromě čokoládových pralinek a figurek chuťovým buňkám zalahodí také horká čokoláda různých příchutí, výborná káva nebo originální poháry.
Vizovice, Zlínský kraj

Valašský šenk Vizovice

Areál Valašského šenku ve Vizovicích nabízí ubytování ve 13 pokojích s celkovou kapacitou 37 osob. Díky svému umístění v klidném prostředí a také kvalitní valašské kuchyni je Valašský šenk ideálním místem pro konání svateb, rodinných oslav či firemních večírků a školení.
Vizovice, Zlínský kraj