!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Oslavu nejkrásnějších svátků v roce chystá skanzen Zubrnice

Oslavu nejkrásnějších svátků v roce chystá skanzen Zubrnice

Vydáno 6. prosince 2019 Kultura
Nechte se o víkendu přenést o několik staletí do minulosti. Skanzen v Zubnicích nedaleko Ústí nad Labem na víkend 7. - 8. prosince 2019 připravil tradiční akci Vánoce ve skanzenu. Trhy s muzikou, dílničkami a vánoční zábavou budou po oba víkendové dny otevřeny od 9.00 do 16.00. Co uvidíte? Jaké byly vánoční zvyky, výzdoba a ucítíte vůni vánoček. Čeká vás vystoupení folklorního souboru, divadlo, výroba vánočních ozdob a dalších výrobků z tradičních materiálů, prodej dárkových předmětů. Čerstvě upečená vánočka v kachlovém sporáku provoní světničku a ochutnat můžete třeba pučálku. Inspirovat se nechte tradiční výzdobou - mikulášské čertíky, polazy, vrkoče, stromeček ozdobený jablíčky, oříšky a perníčkem.
VánocePři Vánocích v Zubrnicích si vyzkoušíte výrobu vánočních ozdob z perníkového těsta či vizovického pečiva. Dárky nabídnou řezbář, keramik i včelař či keramik, různé drobnosti nabídne také historický vesnický obchůdek. Uvidíte také několik vystoupení nebo výstavu betlémů.
 
Ve skanzenu Zubrnice si připomenete období adventu a jeho zvyky, které se již dnes příliš nedodržují, ale na přelomu 19. a 20. století byly běžné. Vánoční pečivo provoní světničku a inspirovat se můžete i tradiční výzdobou. Přivítá vás stromeček ozdobený jablíčky, oříšky a perníčkem.

VánoceTěšit se můžete i na pečení vánoček v kachlovém sporáku, ochutnáte pučálku nebo vánoční muziku. Na děti čekají úkoly vánoční stezky, mohou si také v dílnách vyrobit drobný dárek. Vánoční atmosféru navodí v sobotu vystoupení folklórního souboru Dykyta z Krásné Lípy, flétnový orchestr Soníci z Gymnázia Jateční v Ústí nad Labem. Čeká vás také vystoupení Pěveckého sboru Úštěk od 14:00 hodin v kostele Maří Magdalény.
 
Díky roubeným, hrázděným i zděným stavbám se tu seznámíte s různými typy lidové architektury. Na návsi najdete barokní studnu, připomenete si život na hospodářské usedlosti, nahlédnete do starého venkovského obchodu, vesnické školy či nádraží. Vstupné na akci je 100 korun, děti a senioři zaplatí 80 Kč.
Skanzen Zubrnice - nejmladší skanzen v Čechách

Skanzen Zubrnice - nejmladší skanzen v Čechách

V urbanisticky i krajinářsky jedinečně umístěné obci v kopcovité krajině Českého středohoří se nachází soubor hodnotné zástavby lidové architektury, kde vedle sebe stojí stavby roubené, hrázděné i zděné. Interiérové i exteriérové expozice jsou prezentovány v několika objektech.

Další aktuality

23.10.
2019
V Úštěku bude pondělí plné českých řemesel

V Úštěku bude pondělí plné českých řemesel

Severozápadní Čechy | Kultura
17.10.
2019
Prožijte podzim na vesnici v Zubrnicích

Prožijte podzim na vesnici v Zubrnicích

Severozápadní Čechy | Kultura
6.9.
2019
Ústecko si připomene 206. výročí bitvy u Chlumce

Ústecko si připomene 206. výročí bitvy u Chlumce

Severozápadní Čechy | Kultura