Úvod > Česká nej > Kulturní > Muzeum řemesel v Letohradě - největší muzeum řemesel v České republice

Muzeum řemesel v Letohradě - největší muzeum řemesel v České republice

Kulturní
Svou výstavní plochou 1650 m² je největší svého druhu v České republice. Technické vynálezy změnily během desítek let řemesla, která se dříve předávala z generace na generaci. Muzeum řemesel vám přiblíží časy, kdy se lidé museli spolehnout na vlastní fortel a materiály ze svého nejbližšího okolí.
Letohradské muzeum řemesel u Nového dvora zahrnuje více než 50 ucelených expozic řemesel a živností z období  1840 - 1930. Najdete zde např. 100 let starou školní třídu, historickou vozovnu a seznámíte se s řemesly dávno zapomenutými. Nevšedním zážitkem je návštěva expozice Zubní a gynekologické ordinace, kde si můžete prohlédnout dvě stomatologické ordinace, rentgen, ojedinělou gynekologickou ordinaci z roku 1924 a operační sál z roku 1960.

Určitě vás zaujme také mechanický skanzen řemesel, seznámíte se tu také s prací truhláře, koláře nebo šindeláře. Shlédnete um zlatých českých ručiček. Pohlédnete na řemesla, která dnes již úplně zanikla.

Mezi nejzajímavější exponáty patří vyřezávaný mechanický skanzen řemesel, mechanické dílny, pilnice se třemi funkčními katry100 let stará školní třída s ukázkami národních krojů. Speciálně pro děti je zde stálá výstava Fauna České republiky.
Celý popis
Naposledy změněno: 18. 3. 2020
Orlické hory oblečené do adventu, to je zaručená romantika!

Orlické hory oblečené do adventu, to je zaručená romantika!

Orlické hory získávají stále na oblibě, a to díky jejich podmanivé přírodě, klidu a přívětivým lidem. V čase adventním jsou pak tyto přednosti obzvlášť vítány, neboť jsou potřebným protipólem současného předvánočního shonu. Vraťte Vánocům jejich původní význam. Na chvíli se zastavte a zregenerujte své síly právě v Orlických horách a Podorlicku!

Za výhledy i historií Orlických hor

Za výhledy i historií Orlických hor

Výlet vhodný i pro vyznavače jedné stopy vás zavede z muzea řemesel v Letohradu k rozhledně na Suchém vrchu a přes Červenovodské sedlo do vojenského muzea v Králíkách, na státní hranici s Polskem a okolo přehrady Pastviny, kde se lze v horkém dni osvěžit, zpět do Letohradu.

Muzeum řemesel Letohrad - za krásou starých časů

Muzeum řemesel Letohrad - za krásou starých časů

Zavzpomínejte si na doby dávno minulé a zašlé staré časy. Příležitost k tomu vám nabízí největší muzeum řemesel v ČR, které je umístěno v areálu Nového dvora z roku 1750 v Letohradě. Zahrnuje více než 50 ucelených expozic řemesel a živností převážně z období let 1840-1930.

Retro muzeum - expozice Muzea řemesel Letohrad

Retro muzeum - expozice Muzea řemesel Letohrad

Retro expozice je součásti Muzea řemesel v Letohradě. Seznamuje s tím, jak se žilo v 60. a 80. letech. Pro mnohé nostalgie, vzpomínka na dětství či prázdniny u babičky

Muzeum řemesel v Letohradě o víkendu nabídne ukázku tradičních řemesel

Muzeum řemesel v Letohradě o víkendu nabídne ukázku tradičních řemesel

9. července 2016 se v areálu Muzea řemesel v Novém dvoře v Letohradě uskuteční již 8. ročník oblíbené Řemeslnické soboty. Stylové akce se bude účastnit velké množství výrobců řemeslných výrobků z celé republiky. Nebudou chybět ani stánky s občerstvením - ochutnávat se bude trdelník, čerstvé pečivo, grilované sele, dršťková polévka, ovar, jitrnice i klobásy.

V Muzeu řemesel v Letohradě se dozvíte

V Muzeu řemesel v Letohradě se dozvíte "Jak na to"!

Muzeum řemesel v Letohradě připravilo pro mateřské a základní školy, kromě prohlídek s průvodcem, nový interaktivní výukový program „Už vím jak na to!“ … aneb neformální výuka zábavnou zážitkovou formou. Muzeum tak přesvědčí děti o tom, že návštěva muzea může být zábava a zážitek. Scénář počítá s přirozenou zvídavostí žáků a využívá jejich nápady a názory.

10 nejlepších aktivit z regionu Východní Čechy nominovaných v soutěži Ceny Kudy z nudy 2009

10 nejlepších aktivit z regionu Východní Čechy nominovaných v soutěži Ceny Kudy z nudy 2009

Podobně pestrá jako východní Čechy je i nabídka turistických aktivit. Na návštěvníky čekají památky s pozoruhodnými expozicemi, lázně s wellness programy, sportovně rekreační areály a cyklostezky. Na své si přijdou i milovníci piva a dobrého jídla.

Ubytování a restaurace

Ubytování na faře v Nekoři

Ubytování na faře v Nekoři

Nekoř, Východní Čechy
Autocamping Pod Černým lesem v Žamberku

Autocamping Pod Černým lesem v Žamberku

Žamberk, Východní Čechy
Pizzeria - Penzion Srdíčko

Pizzeria - Penzion Srdíčko

Jablonné nad Orlicí, Východní Čechy