Úvod > Aktuality > V Muzeu řemesel v Letohradě se dozvíte "Jak na to"!
V Muzeu řemesel v Letohradě se dozvíte "Jak na to"!
">
Kultura

V Muzeu řemesel v Letohradě se dozvíte "Jak na to"!

  • Vydáno22. listopadu 2011
Muzeum řemesel v Letohradě připravilo pro mateřské a základní školy, kromě prohlídek s průvodcem, nový interaktivní výukový program „Už vím jak na to!“ … aneb neformální výuka zábavnou zážitkovou formou. Muzeum tak přesvědčí děti o tom, že návštěva muzea může být zábava a zážitek. Scénář počítá s přirozenou zvídavostí žáků a využívá jejich nápady a názory.
Žáci se hravou formou a na základě vlastního objevování seznámí s některými postupy výroby. Pod vedením lektora, ve spolupráci s učitelským doprovodem, pracují s autentickými předměty, materiály a pracovními listy přímo v expozicích Muzea řemesel. Součástí programu je skupinová práce s muzejními koši, kde jsou uloženy autentické předměty, obrázky a texty vztahující se k jednomu řemeslu. Skupina musí vlastní pílí zjistit, jaké řemeslo je v koši ukryto, jak se jmenuje a jaký je jeho význam pro dnešek. Pod vedením lektora si žáci vyzkouší například, jak se mele mouka nebo jak se plete houska. Žáky zaujme soutěž Řemeslnický kufr, kde hádají, k jakému řemeslu patří neznámý předmět a jak se používá. Sami se stanou nitěmi v tkalcovském stavu a v nadživotní velikosti si vyzkouší princip tkaní. Nejmenší děti si zahrají Řemeslné pexeso, kde k sobě přiřazují řemeslníka a jeho výrobek. Pracovní listy si žáci odnesou s sebou do školy, kde s ním mohou dále pracovat.

Program je přizpůsoben věku a schopnostem dětí a žáků, proto je připraven ve dvou variantách. Základní program je určen pro mateřskou školu a 1. – 3. třídu základní školy. Teenager program je určen pro 4. – 9. třídu základní školy. Standardní délka programu je 90 minut, na základě požadavku pedagoga lze délku podle potřeby přizpůsobit. Výukové programy navazují na rámcové vzdělávací programy a pracují s metodami objektové učení, kritické myšlení, aktivní skupinové vyučování, práce s textem, obrazem a zážitkové pedagogiky.
Muzeum řemesel Letohrad – za krásou starých časů

Muzeum řemesel Letohrad – za krásou starých časů

Zavzpomínejte si na doby dávno minulé a zašlé staré časy. Příležitost k tomu vám nabízí největší muzeum řemesel v ČR, které je umístěno v areálu Nového dvora z roku 1750 v Letohradě. Zahrnuje 89 ucelených expozic řemesel a živností převážně z období let 1840-1930.

Další aktuality

28.9.
2022
Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Pardubický kraj | Gurmánská turistika
5.8.
2022
Deset výletů na hradní rozhledny

Deset výletů na hradní rozhledny

Pardubický kraj | Památky
28.7.
2022
Kelti v Nasavrkách oslaví Lughnasad

Kelti v Nasavrkách oslaví Lughnasad

Pardubický kraj | Památky