Úvod > Aktuality > Zveme vás na výlet do Sobotky a na Sobotecký jarmark
Zveme vás na výlet do Sobotky a na Sobotecký jarmark
"> "> "> ">
Zážitky

Zveme vás na výlet do Sobotky a na Sobotecký jarmark

  • Vydáno19. srpna 2019
Sobotka, letovisko na okraji Českého ráje na Jičínsku je půvabné městečko s cennými roubenými chalupami. Nablízku mu stojí jako stráž raně barokní zámek Humprecht a gotický hrad Kost, v sousedství je i proslulá malebná obec Vesec s původní lidovou architekturou. Hudební fajnšmekři a gurmáni by si měli poznačit do diářů 23. a 24. srpna. Sobotecký jarmark a festival řemesel totiž na svém 31. ročníku nabídne vrchovatě hudebního programu i zajímaých stánků s jídlem a pitím.

Vyrazit do Sobotky můžete už v pátek, kdy se na náměstí představí kapela Turbo.

Sobotní program jarmarku v Sobotce nabídne vystoupení Báry Basikové, skupiny The Tap Tap s Danem Bártou, Waldovy Matušky, Ready Kirken či Bikiny, Turbo a Pokáč. Můžete těšit na záplavu hudby na dvou scénách, téměř dvě stovky stánků s řemeslným i tradičnějším zbožím, poctivé jídlo a pití, pohádky, workshopy, výhledy na Humprecht a živou veselici v Sobotce, srdci Českého ráje.

Věrní návštěvníci Jarmarku nepřijdou o stánky s řemeslnými výrobky, divadélka pro děti nebo vystoupení mažoretek. Milovníci masa se vyřádí na klobásách či rožněném býčku a o spokojenost pivařů se postarají regionální pivovary se svými svrchně kvašenými pivy a klasiku zajišťují Plzeňští.

Počátky města Sobotky jsou datovány už do poloviny 12. století. Nejvýznamnější památkou je goticko-renesanční kostel sv. Maří Magdalény postavený v letech 1590-1596 patrně Petrem Vlachem. Chloubou poklidného soboteckého náměstí je radniční budova, původně renesanční dům, kolem něj jsou další historické budovy, které posloužily i jako filmová kulisa. Městečko zdobí více než 50 roubených i patrových přízemních domů městského typu z 18. a 19. století. Mezi ně patří i rodný dům básníka Fráni Šrámka na náměstí. Skvělou ukázkou roubené architektury je i Šolcův statek z roku 1811 s  Galerií Karla Samšiňáka a nově i s lapidáriem. Městečko má své koupaliště přímo pod Humprechtem.

Poetická Sobotka leží 12,5 km od Jičína a je výchozím bodem pro řadu zajímavých výletů s atraktivními turistickými cíly. Dostupná je vlakem i autobusem. Městečko  se stalo i filmovou kulisou. Za všechny snímky uveďme alespoň dva stěžejní: Pohlaď kočce uši z roku 1985 a Vlčí jáma z roku 1957.
Zámek Humprecht s jedinečnou akustikou

Zámek Humprecht s jedinečnou akustikou

Z dáli viditelný a svým tvarem zajímavý zámek Humprecht stojí na kopci Palánku u Sobotky. Největší zajímavostí zámku je zcela určitě 16 metrů vysoký sál s jedinečnou akustikou a 6-8vteřinovou několikanásobnou ozvěnou.

Hrad Kost v Českém ráji

Hrad Kost v Českém ráji

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Šolcův statek v Sobotce – galerie Karla Samšiňáka a lapidárium

Šolcův statek v Sobotce – galerie Karla Samšiňáka a lapidárium

Šolcův statek je půvabný roubený dům z roku 1811. Nachází se v proluce nenápadné uličky poblíž soboteckého náměstí. Roku 1838 se v něm narodil český básník Václav Šolc a v roce 1974 zde Karel Samšiňák založil galerii výtvarného umění. Ta každoročně nabízí nejméně čtyři výstavy.

Budova staré radnice v Sobotce

Budova staré radnice v Sobotce

Budova radnice je významnou stavbou Sobotky. Původně renesanční Chybovský dům byl v roce 1668 přestaven barokně a později empírově.

Muzeum Fráni Šrámka v Sobotce

Muzeum Fráni Šrámka v Sobotce

Ve Šrámkově domě v Sobotce vznikla multimediální a moderní výstava o životě a díle spisovatele, básníka a dramatika Fráni Šrámka. Na výstavě vás čeká komiks, video, audio, 3D exponáty, fotografie, básně, a tvůrčí úkoly – zkrátka literatura trochu jinak a zábavně!